.
شرکت نرم افزار عارف رایانه ویکیوز

مطالب مرتبط با اخبار پزشکی

نرم افزار مطب

نوشته تصادفي

تبلیغات متنی

برچسب های پرکاربرد

آسان طب استرس اضطراب افسردگی انواع گل تست روانشناسی تغذیه تغذیه سالم جوش صورت داروهای گیاهی درمان استرس درمان افسردگی درمان دیابت درمان کم خونی درمان یبوست دندان رژیم غذایی رژیم لاغری زیبایی پوست سرطان لاغری لاغری سریع ماسک صورت معرفی گل مو ویتامین پرورش گل پوکی استخوان کاهش وزن گیاهان دارویی

سیاهک پنهان گندم یا سیاهک پوشیده

مجله پزشکی آسان طب » اخبار پزشکی » سیاهک پنهان گندم یا سیاهک پوشیده

نشانه های بیماری سیاهک پنهان گندم معمولا تا موقعیکه خوشه گندم ظاهر نشود قابل تشخیص نمی باشد . در بعضی از ارقام گندم بوته های مبتلا به سیاهک حدود پنج سانتیمتر کوتاه تر از بوته های سالم است و گاهی ممکن است قدشان به اندازه نصف گیاه سالم باشد .بوته های مبتلا به سیاهک پنهان گندم در مقابل زنگ زرد حساس تر ولی در برابر سفیدک سطحی مقاوم تر می باشند .

سیاهک پنهان گندم

بیماری سیاهک پنهان گندم یا پوشیده گندم یکی از مهمترین بیماری های گندم می باشد . عامل  بیماری سیاهک پنهان گندم ابتدا در سال 1755 به وسیله تیله فرانسوی تشخیص داده شده است . در ایران بیماری در سال 1326 به وسیله اسفندیاری گزارش گردیده است .

سیاهک پنهان گندم

سیاهک پنهان گندم یا بیماریهای گندم

سیاهک پنهان گندم در دنیا در تمام کشورها شیوع دارد و در ایران نیز در کلیه نواحی وجود دارد . میزان خسارت آن در بعضی مناطق مانند کردستان و فریدون اصفهان و مشهد بیش از 50 – 80 درصد و به طور متوسط در ایران می توان این خسارت را 25-30 درصد محصول تخمین زد . بر اثر حمله بیماری محتویات دانه های گندم به توده های سیاه رنگ اسپور عامل بیماری تبدیل می گردد . گاهی نیز بوته ها کوتاه مانده و دانه های گندم بر اثر تماس با اسپورهای قارچ عامل بیماری سیاه و رنگ و بد بو می شوند . علاوه بر این در موقع برداشت گندم ممکن است انفجارهایی در کمباین و بالا برنده ها بر اثر قابل اشتعال بودن شدید اسپورها که با کوچکترین جرقه ای احیانا مشتعل می شود به وجود اید .

نشانه های بیماری سیاهک پنهان گندم

 به گزارش بخش سلامت سایت اسان طب ، نشانه های بیماری سیاهک پنهان گندم معمولا تا موقعیکه خوشه گندم ظاهر نشود قابل تشخیص نمی باشد . در بعضی از ارقام گندم بوته های مبتلا به سیاهک حدود پنج سانتیمتر کوتاه تر از بوته های سالم است و گاهی ممکن است قدشان به اندازه نصف گیاه سالم باشد . میزان کوتاهی بوته ها بستگی به «زاد قارچ عامل بیماری و رقم گندم مورد حمله دارد . بوته های آلوده رنگشان کمی سبز مایل به آبی تا سبز خاکستری است و روی برگها لکه های کوچک کلروتیک که به آسانی از رنگ سبز طبیعی گیاه سالم قابل تشخیص نیستند به وجود می اید . در گل های آلوده مادگی بلند تر و تخمدان بلند و پهن تر است . تخمدان های مبتلا سبز رنگ ، در صورتیکه تخمدان سالم سفید رنگ می باشند . پرچم ها در گلهای مبتلا طول و عرض شان کاهش می یابد .

بوته های مبتلا به سیاهک پنهان گندم در مقابل زنگ زرد حساس تر ولی در برابر سفیدک سطحی مقاوم تر می باشند . از طرفی بوته های مبتلا به سیاهک پنهان گندم در برابر صدمه سرمای زمستانه حساس تر هستند . ریشه گیاه آلوده کاملا رشد نمی کند وپنجه زدن گیاه گاهی افزایش می یابد . دانه های گندم مبتلا کوچک تر ، چاق تر ، سبز متمایل به ابی ، سپس تیره می شود و چنانچه بین دو انگشت فشار دهیم گرد سیاه نسبتا چربی که بر اثر وجود ماده تری متیل آمین در ان بوی ماهی گندیده می دهد مشاهده می گردد . سیاهک آشکار گندم و راه مبارزه  ان چیست ؟

منبع :

asanteb.com


# # # # #

مطالب پیشنهادی

شستشوی انواع مو

روشهای شستشوی انواع مو

سنگ کیسه صفرا چیست

سنگ کیسه صفرا از دیدگاه طب سنتی

آشنایی با میوه جابوتیکابا یا انگور برزیلی

گلوکز

گلوکز ، دکستروز یا قند انگور

پربازدید های اخبار پزشکی , تغذیه , سلامت

نظرات شما

*

code