.
شرکت نرم افزار عارف رایانه

مطالب مرتبط با اخبار پزشکی

نرم افزار مطب

نوشته تصادفي

تبلیغات متنی

برچسب های پرکاربرد

آسان طب استرس اضطراب افسردگی انواع گل تست روانشناسی تغذیه تغذیه سالم جوش صورت داروهای گیاهی درمان استرس درمان اسهال درمان افسردگی درمان دیابت درمان کم خونی درمان یبوست دندان رژیم غذایی رژیم لاغری زیبایی پوست سرطان لاغری لاغری سریع ماسک صورت معرفی گل ویتامین پرورش گل پوکی استخوان کاهش وزن گیاهان دارویی

اهمیت زنگ سیاه گندم

مجله پزشکی آسان طب » اخبار پزشکی » اهمیت زنگ سیاه گندم

زنگ سیاه گندم که به نام زنگ ساقه نیز گفته می شود ، در ایران در درجه دوم اهمیت قرار دارد. نشانه های زنگ سیاه گندم ابتدا به صورت سورها یا جوشهای باریک ، دراز بیضوی ، موازی با محور طولی ساقه ، برگ یا غلاف گیاهچه ها یا گیاهان در هر مرحله از رشد ظاهر می شوند .

زنگ سیاه گندم

زنگ سیاه گندم که به نام زنگ ساقه نیز گفته می شود ، در ایران در درجه دوم اهمیت قرار دارد . در صورتیکه در کشورهای اروپائی و آمریکا زنگ سیاه گندم بیش از زنگ زرد حائز اهمیت است . زنگ سیاه گندم با آنکه از دیر زمان در ایران شیوع داشته ولی ابتدا در سال 1326 توسط اسفندیاری گزارش گردیده است . این زنگ نیز مانند زنگ زرد در تمام مناطق ایران وجود دارد .

زنگ سیاه گندم چیست ؟

با آنکه خسارت زنگ سیاه گندم در ایران ظاهرا کمتر از زنگ زرد است ، معذلک در سالهای 1341 و 1345 در سواحل بحرخزر (مازندران و گرگان ) صدمه شدیدی به محصول گندم وارد نموده است . خسارت این زنگ در سال 1341 در مناطق فوق الذکر توام با خسارت زنگ زرد به طور متوسط 70 درصد و در سال 1345 پنجاه درصد محصول تخمین زده شده است . در نواحی گرگان می زان 50 درصد خسارت به محصول گندم را می توان به مبلغ 1340 میلیون ریال برآورد کرد . بنابراین زنگ سیاه گندم در ایران از بیماری هائی است که اهمیت اقتصادی فراوان داشته و باید مورد توجه قرار گیرد .

نشانه های بیماری زنگ سیاه گندم

 به گزارش بخش سلامت سایت اسان طب ، نشانه های زنگ سیاه گندم ابتدا به صورت سورها یا جوشهای باریک ، دراز بیضوی ، موازی با محور طولی ساقه ، برگ یا غلاف گیاهچه ها یا گیاهان در هر مرحله از رشد ظاهر می شوند . در مراحل بعدی رشد گیاه گندم ، جوشها ممکن است روی خوشه و همچنین روی ریشک های خوشه نیز تشکیل می گردد . ظرف مدت چند روز اپیدرمی که روی جوش ها را پوشانده پاره شده و به عقب می رود و از زیر آن توده های پودری از اسپورهای قرمز رنگ که اورد و سپور نامیده می شوند ظاهر می گردد .

مدتی که از دوره ی بیماری زنگ سیاه گندم گذشت دوره دوم یعنی دوره تشکیل هاگ های پائیزه ظاهر می شود . علامت این دوره خطوط برجسته گرد و تیره رنگی است که یا جانشین خطوط قرمز تیره سابق گردیده ویا مخلوط با آنها آشکار می گردد . شدت بروز این دوره طوریست که در اغلب از موارد هاگ ها با فشار خود پوسته برگ را پاره نموده و به شکل گرد سیاه رنگی از میان شکاف های غیر منظمی خارج می شود و به همین مناسبت این زنگ را زنگ سیاه گندم می نامند .

زنگ سیاه گندم

مبارزه با زنگ سیاه گندم

بهترین راه مبارزه علیه زنگ سیاه گندم مانند سایر زنگها ، کشت واریته های مقاوم می باشد . ریشه کنی بوته های زرشک که میزبان دیگر قارچ عامل بیماری است در تقلیل آلودگیهای اول فصل بسیار موثر خواهد بود . ضمنا از استعمال بیش از حد کود های از ته باید خودداری کرد ، زیرا بافت گیاه را اسفنجی و متخلخل کرده و در برابر حمله بیماری ها گیاه حساسیت بیشتر پیدا می کند . بوته های گندم نبایستی زیاد متراکم باشد زیرا موجب عدم تهویه و شدت بیماری خواهد شد ، از طرفی آبیاری بیش از حد موجب فراهم شدن شرایط مساعد برای رشد و نمو قارچ می گردد که باید از آن اجتناب نمود . سمپاشی های مکرر با قارچ کش های متناسب نیز در کنترل بیماری خواهد بود .سیاهک آشکار گندم و راه مبارزه

منبع :

asanteb.com


# # # # # #

مطالب پیشنهادی

عفونت گوش در کودکان و راهکار درمان

عناب کاهش فشار خون

درمان فشار خون بالا با عناب

دستگاه تناسلی کودکان

ناهنجاری های دستگاه تناسلی کودکان دختر

راه درمان سوزش ادرار با داروهای گیاهی

راه درمان سوزش ادرار با داروهای گیاهی

پربازدید های اخبار پزشکی , تغذیه , سلامت

نظرات شما

*

code