تبلیغات بنری
درج تبلیغات بنری
.
خرید بک لینک ویکیوز شرکت نرم افزار عارف رایانه

مطالب مرتبط با اخبار پزشکی

نرم افزار مطب

نوشته تصادفي

تبلیغات متنی

برچسب های پرکاربرد

آسان طب ازدواج استرس اضطراب افسردگی بیماری تغذیه سالم تناسب اندام! جوش صورت خواص درمانی داروهای گیاهی درمان استرس درمان اضطراب درمان افسردگی درمان کم خونی درمان یبوست دندان رژیم غذایی رژیم لاغری زیبایی پوست سرطان لاغری لاغری سریع ماسک صورت مسواک زدن مو موفقیت ویتامین کاهش وزن یبوست

زنگ زرد گندم و نشانه ها

مجله پزشکی آسان طب » اخبار پزشکی » زنگ زرد گندم و نشانه ها

زنگ زرد گندم که به انگلیسی stripe rust یا yellow rust گفته می شود ، در ایران بیش از زنگ های دیگر گندم شیوع داشته و خسارت وارد می سازد .زنگ زرد گندم هر 4-5 سال یک مرتبه به صورت همه جا گیر بروز می نماید و گاهی در همین مواقع خسارت زنگ ممکن است به 50 – 95 درصد محصول برسد .

زنگ زرد گندم

زنگ زرد گندم که به انگلیسی stripe rust یا yellow rust گفته می شود ، در ایران بیش از زنگ های دیگر گندم شیوع داشته و خسارت وارد می سازد . زنگ زرد گندم در ایران اولین بار در سال 1326 توسط اسفند یاری گزارش شده است ولی مطمئنا بیماری مزبور از سال های خیلی دور تر در ایران شیوع داشته است . زنگ زرد گندم در تمام مناطق کشور وجود دارد و زارعین به خوبی آن را شناخته و به اسامی محلی گوناگون مانند سرخه و غیره می نامند .

زنگ زرد گندم

زنگ زرد گندم چیست ؟

زنگ زرد گندم هر 4-5 سال یک مرتبه به صورت همه جا گیر بروز می نماید و گاهی در همین مواقع خسارت زنگ ممکن است به 50 – 95 درصد محصول برسد . میزان خسارت زنگ زرد گندم در ایران توسط نیمان و همکاران 1346 برآورد و تعیین شده و سالانه حداقل بالغ بر 4/5 درصد کل محصول گندم کشور به ارزش 800 میلیون ریال می گردد . زنگ زرد گندم قادر است علاوه بر گندم به جو ، چاودارو بیش از 60 گونه گیاه از خانواده گندمیان حمله نماید و تاکنون میزبان صانوی یا واسط آن که لازمه ی ادامه ی زندگی آنست در دنیا شناخته نشده است . اهمیت زنگ سیاه گندم  چیست ؟

نشانه های بیماری زنگ زرد گندم

 به گزارش بخش سلامت سایت اسان طب ، زنگ زرد گندم در بهار معمولا زودتر از سایر زنگ های غلات ظاهر می گردد و ابتدا روی برگهای جوان سورها یا جشو های گرد و زرد یا نارنجی رنگ که محتوی اورد و سپوریااسپورهای بهاره عامل بیماری است و در حدود نیم میلیمتر قطر دارد تشکیل می گردد و متعاقبا این جوش ها دست به دست هم داده به صورت خطی و به موازات رگبرگ ها هر دو سطح برگ را فرا می گیرند .

جوش های مزبور علاوه بر برگ گاهی روی غلافها ، خوشه ها ، گلوم و گلومل نیز ممکن است ظاهر گردد . پس از مدتی در سطح تحتانی برگ تعداد کمی برجستگی های تیره رنگی آشکار می گردد که آنها تیز یکی بعد از دیگری روی خطوط کوتاهی قرار گرفته اند . در مواقعی که بیماری زنگ زرد گندم به خوشه ها حمله کند دانه ها بی اندازه کوچک و چروکیده شده ودر آنها هیچگونه نشاسته ای ذخیره نمی گردد و اینگونه دانه ها قابل استفاده نمی باشند . چنانچه شخص وارد یک مزرعه گندم آلوده به زنگ زرد گندم شود اسپورهای نارنجی رنگ زنگ به لباس های او می مالد و از همه مشخص تر در صورت مالش انگشت روی برگ ، گرد و نارنجی رنگی ملاحظه می گردد.

منبع :

asanteb.com


# # # # # #

مطالب پیشنهادی

عصبانیت شدید در پیش از قاعدگی

بیماری هموفیلی و راه های درمانش را بیشتر بشناسید

درمان کورک

راه درمان کورک چیست ؟ ( دمل )

تغذیه گروه خون ab که دچار یبوست شده اند

تغذیه گروه خون ab که دچار یبوست شده اند

پربازدید های اخبار پزشکی , تغذیه , سلامت

نظرات شما

*

code