تبلیغات بنری
درج تبلیغات بنری
.
شرکت نرم افزار عارف رایانه

مطالب مرتبط با اخبار پزشکی

نرم افزار مطب

نوشته تصادفي

تبلیغات متنی

برچسب های پرکاربرد

آسان طب استرس اضطراب افسردگی انواع گل تست روانشناسی تغذیه سالم جوش صورت داروهای گیاهی درمان استرس درمان اضطراب درمان افسردگی درمان جوش صورت درمان کم خونی درمان یبوست دندان رژیم غذایی رژیم لاغری زیبایی پوست سرطان لاغری لاغری سریع ماسک صورت معرفی گل مو ویتامین پرورش گل پوست کاهش وزن گیاهان دارویی

بلاست برنج و نشانه های بیماری

مجله پزشکی آسان طب » اخبار پزشکی » بلاست برنج و نشانه های بیماری

بیماری بلاست برنج قادر است به تمام قسمتهای هوائی بوته برنج حمله نماید و نشانه های ظاهری آن بیشتر روی برگها قابل رویت است . بر روی برگها لکه های دوکی شکل به اندازه 1-3 میلیمتر به رنگ آبی متمایل به سبز به وجود می اید . این لکه ها بزودی توسعه یافته و بهم پیوسته ویک لکه بزرگ یک سانتیمتری با حاشیه قهوه ای رنگی را تشکیل می دهند .

بلاست برنج

بیماری بلاست برنج که از بیش از 70 کشور جهان گزارش گردیده تقریبا در تمام کشورهایی که برنجکاری می شود شیوع دارد . در ایران بیماری بلاست برنج از سالها قبل در استان گیلان و مازندران وجود داشته و در اصطلاح محلی به آن پرسوزیاگل خشک نامیده می شود ، بنا بر گزارش های موجود ، اولین علائم و نمونه بیماری حدود 30 سال قبل در اطراف لاهیجان مشاهده شده است .

نشانه های بیماری بلاست برنج

در حال حاضر علاوه بر گیلان ، مازندران و گرگان بیماری در سایر نقاط کشور من جمله میانه ، اصفهان ، چهار محال بختیاری ، قصر شیرین و گیلان غرب نیز شیوع دارد . بیماری بلاست برنج یکی از مهمترین بیماری های برنج بوده و قادر است خسارت قابل توجهی به زراعت این محصول وارد نماید . گرچه توسعه و گسترش این بیماری بستگی کامل به عوامل جوی دارد ، لیکن مصرف روز افزون کودهای شیمیایی خصوصا کودهای ازته در شدت بیماری سهم به سزایی دارند . به عقیده یاماگوچی خسارت وارده به وسیله بیماری بلاست برنج در ژاپن به طور متوسط حدود 300000 تن می باشد که این مقدار در موقع شدت بیماری به 600000 تن در سال می رسد . خسارت بیماری بلاست در ایران به درستی معلوم نیست و بر اساس گزاشر های موجود خسارت آن در سال 1353 در بعضی نقاط مانند رود سر به طور متوسط تا 20 درصد محصول براورد نموده اند .

بلاست برنج

نشانه های بیماری بلاست برنج

 به گزارش بخش سلامت سایت اسان طب ، بیماری بلاست برنج قادر است به تمام قسمتهای هوائی بوته برنج حمله نماید و نشانه های ظاهری آن بیشتر روی برگها قابل رویت است . بر روی برگها لکه های دوکی شکل به اندازه 1-3 میلیمتر به رنگ آبی متمایل به سبز به وجود می اید . این لکه ها بزودی توسعه یافته و بهم پیوسته ویک لکه بزرگ یک سانتیمتری با حاشیه قهوه ای رنگی را تشکیل می دهند .

در بیماری بلاست برنج مرکز این لکه به رنگ خاکستری متمایل به سبز در امده و پس از خشک شدن متمایل به زرد کاهی می شود . اندازه این لکه ها بستگی به شرائط جوی و بالاخص درجه مقاومت واریته برنج دارد . بدین ترتیب که در روایته های مقاوم و در شرایط نامساعد لکه های مزبور کوچک ، قهوه ای وباریک هستند و لکه های بزرگ دوکی شکل معمولا روی ارقام حساس و در شرایط مساعد به وجود می ایند . در محل مرکز لکه ها و ناحیه خاکستری رنگ پوشش قارچی که در واقع اسپورهای قارچ عامل بیماری است تشکیل می شود . علاوه بر بلاست برنج در برگ ، بیماری ممکن است خوشه ، دم خوشه و گره ها را نیز مورد حمله قرار دهد .

بلاست برنج
لکه هایی که روی ساقه ، گره و یا دم خوشه تشکیل می شوند اغلب گرد هستند . شدید ترین مرحله خسارت بیماری بلاست برنج موقعی است دم خوشه و خوشه بوته مبتلا گردند و بدین جهت دانه ها نبسته و کوچک و پوک باقی می مانند و معمولا به رنگ سبز یا قهوه ای هستند .

منبع :

asanteb.com


مطالب پیشنهادی

داروهای زخم معده

داروهای زخم معده و ضدترشی

صبحانه

صبحانه و 7 انتخاب غلط برای آن

اسید اسکوربیک یا ویتامین ث

اسید اسکوربیک یا ویتامین ث چیست ؟

خواص گیاه بیدمشک

خواص گیاه بیدمشک چیست ؟

پربازدید های اخبار پزشکی , تغذیه , سلامت

نظرات شما

*

code