آگهی بنری
تبلیغات بنری
.
خرید بک لینک ویکیوز شرکت نرم افزار عارف رایانه

Loading...

سلامتی دهان و دندان و توصیه های ضروری

26407 26 بهمن 1394 اخبار پزشکی , دهان و دندان , سلامت آسان طب » اخبار پزشکی » سلامتی دهان و دندان و توصیه های ضروری همیار آسان طب

برای سلامتی دهان و دندان كودك ، از مسواك نرم استفاده كنيد ، چون بافت لثه كودك بسيار ظريف است و مسواك زبر به آن صدمه مي زند . ولي همين لثه هاي ظريف هنگام جويدن پايه ميز ، لبه ي تخت و گاز گرفتن از خواهر و برادر ، خيلي دقيق و محك عمل مي كنند .

سلامتی دهان و دندان

سلامتی دهان و دندان مساله مهمی در زندگی ماست که باید به ان توجه کنیم و نکات لازم درباره ان را با دقت انجام دهیم . براي اينكه دندان كمتر آسيب ببيند بايد در فواصل منظم قبل از اينكه پلاك دندان بتواند به آن صدمه بزند ، آن را از روي دندان برداريم . در این مقاله نکاتی را درمورد سلامتی دهان و دندان برایتان بیان می کنیم .

نکاتی برای حفظ سلامتی دهان و دندان

به گزارش اخبار پزشکی سایت آسان طب ،برای سلامتی دهان و دندان  كودك ، از مسواك نرم استفاده كنيد ، چون بافت لثه كودك بسيار ظريف است و مسواك زبر به آن صدمه مي زند . ولي همين لثه هاي ظريف هنگام جويدن پايه ميز ، لبه ي تخت و گاز گرفتن از خواهر و برادر ، خيلي دقيق و محك عمل مي كنند . لثه هاي نوزادان به همان اندازه كه ظريف هستند ، به اندازه آرواره هاي تمساح كار مي كنند . دندان ها را مسواك بزنيد نه اينكه بساييد . بچه ها از مسواك زدن آرام خوششان مي آيد .

برای سلامتی دهان و دندان  توصيه مي كنم بچه ها بعد از صبحانه و قبل از خواب دندانهايشان را دقيقا مسواك بزنند و از ميان دندان هاي موجود نخ دندان رد كنند . اگر ممكن باشد ، مسواك زدن بعد از ناهار هم خوب است ، چون خرده هاي غذا را از ميان دندان ها پاك مي كند .

در دو سالگي ، شايد كودك شما بخواهد كارهايش را خودش انجام دهد ، ولي اغلب بچه هاي جوان مهارت دستي كافي براي مسواك زدن و نخ كشيدن بين دندان ها را تا نه يا ده سالگي را به دست نمي آورند بچه ها دوست دارند كارهاي بزرگتر ها را انجام دهند .

از سنين بسيار پايين مي توانيد كودك را آزاد بگذاريد كه خودش مسواك بزند . ولي پس از او و براي اطمينان از تميز كردن كامل دندان ها و از بين بردن پلاك دندان ، خودتان كار را تمام كنيد . به تدريج و هنگامي كه كودك توانايي كافي به دست آورد ( معمولا بين شش تا ده سالگي ) مي توانيد كار را كامل بر عهده خودش قرار دهيد .

بعضي از پدر و مادرها درباره لزوم استفاده از نخ دندان براي بچه ها سوال مي كنند . دندان هاي كودك ، مخصوصا دندان هاي عقبي كاملا به هم چسبيده هستند . غذا و پلاك دندان در ميان آنها گير مي كنند و هر چقدر هم دقيق مسواك بزنيد ، از ميان دندان ها بيرون نمي آيند . نخ دندان خرده هاي غذا و پلاك را بيرون مي كشد و اينك مي توان با مسواك آنها را پاك كرد و از بين برد .

توصيه مي كنم به كودك جهت سلامتی دهان و دندان وی  استفاده از نخ دندان را بياموزيد . دندانپزشك مي تواند شيوه ي صحيح اين كار را به شما و فرزندتان بياموزد . اگر همه كارها درست پيش بروند و كودك شما شخصا بتواند مسواك بزند و از نخ دندان استفاده كند ، به اين كارها عادت كرده است .

دندانپزشك مي تواند اهميت استفاده از نخ دندان را به كودكتان ياد بدهد . همچنين پدر نيز مي تواند با خواندن آواز يا گفتن قصه حواس كودك را پرت كرده و در مسواك زدن و نخ دندان كشيدن به او كمك كند .

بسياري از دندان ها شيار ها و فرورفتگي هايي در سطح عاج دارند كه قطعات غذا و پلاك دادني در آنها جاي مي گيرند .
لايه كشيدن روي دندان بخش مهم ديگري است كه مي توان اين نواقص را به كمك مسواك يا نخ دندان از انها بيرون آورد . چه چیز باعث سلامت دندان می شود ؟

منبع :

asanteb.com


# # # #

نظرات

*

code