کد :26412 23 بهمن 1394 49 دسته : اخبار پزشکی , دهان و دندان , سلامت همیار آسان طب

كلسيم و فسفر ( كه در سبزي ها ، غلات و شير وجود دارد هرچند كه بعد از دو سالگي شير توصيه نمي شود ) ويتامين D ، ( كه در شير غني شده ، قطره ويتامين و آفتاب وجود دارد ) ويتامين C و فلوراید بر سلامت دندان تاثیر فراوانی دارند . فلورايد ، عنصري است كه مقاومت دندان را در مقابل پوسيدگي بالا مي برد و به استحكام و رشد دندان كمك مي كند .

سلامت دندان

سلامت دندان

سلامت دندان یکی از موارد ضروری برای سلامتی انسان و بهداشت دهان و دندان است . تاج دندان ( قسمت روئی ) کودک قبل از تولد شکل می گیرد . بسیاری از دندان های دائمی کودک چند ماه پس از تولد و گاهی زودتر شکل میگیرد . ما می دانیم که این دندان ها به تغذیه مناسب حساس هستند . در میان مواد غذایی لازم برای ایجاد دندان های دائمی و  سلامت دندان این مواد از همه مهم تر هستند : کلسیم و فسفر ( که در سبزی ها ، غلات و شیر وجود دارد هرچند که بعد از دو سالگی شیر توصیه نمی شود ) ویتامین D ، ( که در شیر غنی شده ، قطره ویتامین و آفتاب وجود دارد ) ویتامین C ( که اغلب در میوه ها به خصوص مرکبات ، قطره ویتامین ، گوجه فرنگی خام و کلم وجود دارد ) . همچنین در شیر مادر هم مقداری ویتامین C وجود دارد .

اگر خودتان به کودک شیر می دهید و او چندان در معرض نور آفتاب قرار نمی گیرد ، برای سلامت دندان حتما به او قطره محتوی ویتامین D بدهید . بقیه ویتامین ها از جمله ویتامین A ( که درمیوه های زرد ، نارنجی و قرمز یافت می شود ) و ویتامین B ( در غلات کامل) هم مفید هستند . بنبابراین مثل سایر موارد ، تغذی صحیح مهمترین نقش را در تشکیل دندان های سالم ایفا می کنند

نقش فلوراید در سلامت دندان

به گزارش بخش دهان ودندان سایت آسان طب ، فلوراید بر سلامت دندان تاثیر فراوانی دارد . فلوراید ، عنصری است که مقاومت دندان را در مقابل پوسیدگی بالا می برد و به استحکام و رشد دندان کمک می کند . اگر در دوره بارداری مادر در رژیم غذایی او و بعد ها در رژیم غذایی فرزندتان مقدار کمی فلوراید وجود داشته باشد ، احتمال پوسیدگی دندان تا حد زیادی کم می شود .

 درمناطقی که آب آشامیدنی فلوراید دارد ، پوسیدگی دندان کمتر دیده می شود و سلامت دندان بیشتر است . هنگامی که مینای دندان با فلوراید شکل می گیرد در مقابل اسید مقاومت بیشتری نشان می دهد . از این گذشته ، هنگامی که در دهان فلوراید وجود دارد ، فعالیت باکتریهایی که باعث پوسیدگی دندان می شوند کمتر می شود .

 بچه ها به دو شکل عمده از فلوراید بهره می برند : یکی در سیستم بدن و دیگری در سطح دندان . اگر در آب اشامیدنی فلوراید وجود نداشته باشد ، کودک می تواند آن را همراه با ویتامین و به صورت دارویی مصرف کند . فلوراید وارد سیستم بدن و دندان های دائمی داخل آرواره ها می شود . نوعی دیگر این است که فلوراید را را از طریق خمیر دندان مستقیما وارد دندان کنید تا روی سطح عاج دندان بنشیند و جلوی فعالیت اسید ها را بگیرد .

 دهها سال است که مقداری فلوراید به اب اشامیدنی بسیاری از شهرهای دنیا اضافه می شود . بسیاری از متخصصان با توجه به فلوراید موجود در آب ، برای کودکانی که از شیر مادر تغذیه می شوند فلوراید مکمل را پیشنهاد می کنند . بسیاری از کودکان تا بعد از شش ماهگی نیازی به فلوراید ندارند .مراحل دندان درآوردن نوزاد را بشناسید

منبع :

asanteb.com

نظرات