.
شرکت نرم افزار عارف رایانه ویکیوز

سفیدک داخلی پیاز و نشانه ها

مجله پزشکی آسان طب » اخبار پزشکی » سفیدک داخلی پیاز و نشانه ها

عامل بیماری سفیدک داخلی پیاز ممکن است باعث آلودگیهای موضعی روی برگها گردد و یا به صورت سیستمیک یا عمومی تمام گیاه را مورد ابتلا قرار دهد . در حالت اول معمولا لکه های فرو رفته ، بیضی شکل و به رنگ سبز پریده روی برگها و ساقه های گلدار تشکیل می گردد . نوارهای زرد و سبز به طور متناوب روی برگها ظاهر می شود و سر انجام برگها به رنگ سبز پریده و زرد در می اید .

سفیدک داخلی پیاز

سفیدک داخلی پیاز یا دروغی پیاز که یکی از بیماریهای مهم پیاز است ، ابتدا در سال 1841 توسط برکلی از انگلستان و سپس از سایر مناطق مرطوب دنیا که کشت پیاز در آنجا معمول می باشد گزارش گردیده است . در ایران بیماری  سفیدک داخلی پیاز اولین بار در سال 1345 از گیلان توسط شریف وارشاد و در تیر ماه 1348 از رضائیه بوسیله ی اسدی و در خرداد 1351 از پیازکاریهای اطراف آذرشهر جمع آوری و توسط اسدی و ایزدیار گزارش و بررسی شده است .

نشانه های بیماری سفیدک داخلی پیاز

عامل بیماری سفیدک داخلی پیاز ممکن است باعث آلودگیهای موضعی روی برگها گردد و یا به صورت سیستمیک یا عمومی تمام گیاه را مورد ابتلا قرار دهد . در حالت اول معمولا لکه های فرو رفته ، بیضی شکل و به رنگ سبز پریده روی برگها و ساقه های گلدار تشکیل می گردد . نوارهای زرد و سبز به طور متناوب روی برگها ظاهر می شود و سر انجام برگها به رنگ سبز پریده و زرد در می اید . حمله بیماری معمولا در مرحله ای که برگها به اندازه 15 سانتی متر ویا بیشتر رشد کرده اند ، از برگهای مسن خارجی آغاز و به تدریج به برگهای جوان و داخلی پیشرفت می کند . این برگها در محل مورد حمله پژمرده و خم شده و در نتیجه قسمتهای فوقانی آن زرد و خشک شده و می افتد .

به گزارش اخبار پزشکی سایت آسان طب ، در صورت وجود شرایط مرطوب و مساعد اندام های زایشی قارچ عامل بیماری سفیدک داخلی پیاز که در واقع شامل کنیدی و کنیدیوفورها است بصورت لایه نمدی خاکستری مایل به بنفش در قسمتی از سطح برگهای پیاز ظاهر می شود . در پاره ای از فصول سفیدک داخلی پیاز در داخل بوته به حالت عمومی یا سیستمیک پیشرفت کرده و تا اواخر تابستان نشانه ای بروز نمی کند ، به طوریکه کشاورزان خشک شدن نوک برگها را که در اثر تاخیر حمله بیماری به وجود می اید به رسیدن پیاز تعبیر می کنند .

سفیدک داخلی پیاز

اطلاعات علمی دیگر درباره سفیدک داخلی پیاز

از نشانه های بارز این نوع آلودگی ها ، بیرنگی و باریک شدن برگها و بالاخره پیچ خوردگی قسمتهای پائین گیاه است . نشانه های بیماری سفیدک داخلی پیاز روی ساقه های بذری و گل دهنده نیز مانند علائمی است که روی برگها ایجاد می گردد ، با این تفاوت که زخم های حاصله بر روی شاقه های پهن در بوته های بذری مبتلا می شود ، از رشد آنها جلوگیری به عمل آمده و بذور تشکیل شده روی این گونه پایه ها از نظر وزنی سبک و از نقطه نظر جوانه زدن ضعیف و یا عقیم هستند .

به هم پیوستن لکه ها در یک طرف ساقه باعث می شود که ساقه در آن قسمت ضعیف و خشک شده و در اثر سنگینی گرز حاوی بذر و یا وزش باد بشکند . تشکیل بذر در این بوته ها انجام نمی گیرد و یا به مرحله تکوین و تکامل نمی رسد . سیاهک پیاز چیست ؟

منبع :

asanteb.com


# # # # #

مطالب پیشنهادی

شکر سم سفید

چرا به شکر سم سفید می گویند ؟

زرد زخم چیست

علل و درمان زرد زخم کودکان

گلیسیرین و خواص معجزه آسای آن

راه های بهبود سرماخوردگی راه های درمان سرماخوردگی

راه های بهبود سرماخوردگی

پربازدید های اخبار پزشکی , تغذیه , سلامت

نظرات شما

*

code


http://www.perspolisitarin.loxblog.com http://www.tanaffor2.loxblog.com http://www.gazorkhan.loxblog.com http://www.loveff.loxblog.com http://www.campaignzohor.loxblog.com http://www.paragalaydar.loxblog.com http://www.zakharbazi.loxblog.com http://www.vjir.loxblog.com http://www.khande20.loxblog.com http://www.moaraghl.loxblog.com http://www.hosseinabad.loxblog.com http://www.silentboy.loxblog.com http://www.kamyaran.loxblog.com http://www.fotonini.loxblog.com http://www.argpishgaman.loxblog.com http://www.shabahang20.loxblog.com http://www.love56.loxblog.com http://www.profilenice.loxblog.com http://www.hamechidaram.loxblog.com http://www.love56.loxblog.com http://www.tabadolha.rozblog.com http://www.bestweblogs.rozblog.com http://www.tabadoliha.rozblog.com http://www.weblognevisaan.rozblog.com http://www.mamlekate.ir http://www.welink.rozblog.com http://www.cze.ir http://www.link4up.rozblog.com http://www.cafelink.rozblog.com http://www.linksee.rozblog.com http://www.youtube23.rozblog.com http://www.guitareman.rozblog.com http://www.zhee.ir http://www.irsaba.ir http://www.add-links.ir http://www.5link.ir http://www.itismsrt.ir http://www.rozesefidam.rozblog.com http://www.etstur.ir http://www.gemlink.rozblog.com http://perspolisitarin.loxblog.com http://tanaffor2.loxblog.com http://gazorkhan.loxblog.com http://loveff.loxblog.com http://campaignzohor.loxblog.com http://paragalaydar.loxblog.com http://zakharbazi.loxblog.com http://vjir.loxblog.com http://khande20.loxblog.com http://moaraghl.loxblog.com http://hosseinabad.loxblog.com http://silentboy.loxblog.com http://kamyaran.loxblog.com http://fotonini.loxblog.com http://argpishgaman.loxblog.com http://shabahang20.loxblog.com http://love56.loxblog.com http://profilenice.loxblog.com http://hamechidaram.loxblog.com http://love56.loxblog.com http://tabadolha.rozblog.com http://bestweblogs.rozblog.com http://tabadoliha.rozblog.com http://weblognevisaan.rozblog.com http://mamlekate.ir http://welink.rozblog.com http://cze.ir http://link4up.rozblog.com http://cafelink.rozblog.com http://linksee.rozblog.com http://youtube23.rozblog.com http://guitareman.rozblog.com http://zhee.ir http://irsaba.ir http://add-links.ir http://5link.ir http://itismsrt.ir http://rozesefidam.rozblog.com http://etstur.ir http://gemlink.rozblog.com