تبلیغات بنری
درج تبلیغات بنری
.
شرکت نرم افزار عارف رایانه

مطالب مرتبط با اخبار پزشکی

نرم افزار مطب

نوشته تصادفي

تبلیغات متنی

برچسب های پرکاربرد

آسان طب استرس اضطراب افسردگی بارداری تست روانشناسی تغذیه سالم جوش صورت داروهای گیاهی درمان استرس درمان اضطراب درمان افسردگی درمان جوش صورت درمان سرطان درمان کم خونی درمان یبوست دندان رژیم غذایی رژیم لاغری زیبایی پوست سرطان لاغری لاغری سریع ماسک صورت مو ویتامین پوست پوکی استخوان کاهش وزن گیاهان دارویی

سفیدک داخلی پیاز و نشانه ها

مجله پزشکی آسان طب » اخبار پزشکی » سفیدک داخلی پیاز و نشانه ها

عامل بیماری سفیدک داخلی پیاز ممکن است باعث آلودگیهای موضعی روی برگها گردد و یا به صورت سیستمیک یا عمومی تمام گیاه را مورد ابتلا قرار دهد . در حالت اول معمولا لکه های فرو رفته ، بیضی شکل و به رنگ سبز پریده روی برگها و ساقه های گلدار تشکیل می گردد . نوارهای زرد و سبز به طور متناوب روی برگها ظاهر می شود و سر انجام برگها به رنگ سبز پریده و زرد در می اید .

سفیدک داخلی پیاز

سفیدک داخلی پیاز یا دروغی پیاز که یکی از بیماریهای مهم پیاز است ، ابتدا در سال 1841 توسط برکلی از انگلستان و سپس از سایر مناطق مرطوب دنیا که کشت پیاز در آنجا معمول می باشد گزارش گردیده است . در ایران بیماری  سفیدک داخلی پیاز اولین بار در سال 1345 از گیلان توسط شریف وارشاد و در تیر ماه 1348 از رضائیه بوسیله ی اسدی و در خرداد 1351 از پیازکاریهای اطراف آذرشهر جمع آوری و توسط اسدی و ایزدیار گزارش و بررسی شده است .

نشانه های بیماری سفیدک داخلی پیاز

عامل بیماری سفیدک داخلی پیاز ممکن است باعث آلودگیهای موضعی روی برگها گردد و یا به صورت سیستمیک یا عمومی تمام گیاه را مورد ابتلا قرار دهد . در حالت اول معمولا لکه های فرو رفته ، بیضی شکل و به رنگ سبز پریده روی برگها و ساقه های گلدار تشکیل می گردد . نوارهای زرد و سبز به طور متناوب روی برگها ظاهر می شود و سر انجام برگها به رنگ سبز پریده و زرد در می اید . حمله بیماری معمولا در مرحله ای که برگها به اندازه 15 سانتی متر ویا بیشتر رشد کرده اند ، از برگهای مسن خارجی آغاز و به تدریج به برگهای جوان و داخلی پیشرفت می کند . این برگها در محل مورد حمله پژمرده و خم شده و در نتیجه قسمتهای فوقانی آن زرد و خشک شده و می افتد .

به گزارش اخبار پزشکی سایت آسان طب ، در صورت وجود شرایط مرطوب و مساعد اندام های زایشی قارچ عامل بیماری سفیدک داخلی پیاز که در واقع شامل کنیدی و کنیدیوفورها است بصورت لایه نمدی خاکستری مایل به بنفش در قسمتی از سطح برگهای پیاز ظاهر می شود . در پاره ای از فصول سفیدک داخلی پیاز در داخل بوته به حالت عمومی یا سیستمیک پیشرفت کرده و تا اواخر تابستان نشانه ای بروز نمی کند ، به طوریکه کشاورزان خشک شدن نوک برگها را که در اثر تاخیر حمله بیماری به وجود می اید به رسیدن پیاز تعبیر می کنند .

سفیدک داخلی پیاز

اطلاعات علمی دیگر درباره سفیدک داخلی پیاز

از نشانه های بارز این نوع آلودگی ها ، بیرنگی و باریک شدن برگها و بالاخره پیچ خوردگی قسمتهای پائین گیاه است . نشانه های بیماری سفیدک داخلی پیاز روی ساقه های بذری و گل دهنده نیز مانند علائمی است که روی برگها ایجاد می گردد ، با این تفاوت که زخم های حاصله بر روی شاقه های پهن در بوته های بذری مبتلا می شود ، از رشد آنها جلوگیری به عمل آمده و بذور تشکیل شده روی این گونه پایه ها از نظر وزنی سبک و از نقطه نظر جوانه زدن ضعیف و یا عقیم هستند .

به هم پیوستن لکه ها در یک طرف ساقه باعث می شود که ساقه در آن قسمت ضعیف و خشک شده و در اثر سنگینی گرز حاوی بذر و یا وزش باد بشکند . تشکیل بذر در این بوته ها انجام نمی گیرد و یا به مرحله تکوین و تکامل نمی رسد . سیاهک پیاز چیست ؟

منبع :

asanteb.com


# # # # #

مطالب پیشنهادی

عوارض ضرب و جرح

عوارض ضرب و جرح بر دندان ها

مزاج چیست و معرفی انواع گوناگون آن

آرتروز زانو

آرتروز زانو در افراد چاق بیشتر است

خواص خرما

خواص خرما و فواید خرما برای سلامتی

پربازدید های اخبار پزشکی , تغذیه , سلامت

نظرات شما

*

code