.
شرکت نرم افزار عارف رایانه

مطالب مرتبط با اخبار پزشکی

نرم افزار مطب

نوشته تصادفي

تبلیغات متنی

برچسب های پرکاربرد

آسان طب استرس اضطراب افسردگی انواع گل تست روانشناسی تغذیه تغذیه سالم جوش صورت داروهای گیاهی درمان استرس درمان اسهال درمان افسردگی درمان دیابت درمان کم خونی درمان یبوست دندان رژیم غذایی رژیم لاغری زیبایی پوست سرطان لاغری لاغری سریع ماسک صورت معرفی گل ویتامین پرورش گل پوکی استخوان کاهش وزن گیاهان دارویی

سیاهک پیاز چیست ؟

مجله پزشکی آسان طب » اخبار پزشکی » سیاهک پیاز چیست ؟

بیماری سیاهک پیاز ابتدا به صورت لکه های دراز کشیده ، ضخیم و تیره رنگ در قاعده برگ گیاهچه ها و به محض خروج آنها از خاک ظاهر می گردد .چون قارچ عامل بیماری سیاهک پیاز در اوائل رشد و پس از خروج گیاهچه ها حمله می نماید بنابراین محلول یا پودر ریزی قارچ کشهای مناسب روی سطح خاک در مجازات شیارهای کاشت بذر توصیه می گردد .

سیاهک پیاز

بیماری سیاهک پیاز ابتدا در سال 1857 در دره کانکتیکوت پیدا شده است . در ایران بیماری سیاهک پیاز در سال 1352 از تبریز توسط اسدی و ایزدیار گزارش گردیده است . این بیماری  قادر است به گیاهان جنس Allium حمله نماید و آنها را مبتلا گرداند .

نشانه های بیماری سیاهک پیاز

بیماری سیاهک پیاز ابتدا به صورت لکه های دراز کشیده ، ضخیم و تیره رنگ در قاعده برگ گیاهچه ها و به محض خروج آنها از خاک ظاهر می گردد . این لکه ها یا نقاط محتوی اسپورهای سیاهی است که با پاره شدن سطح لکه اسپورهای مزبور بیرون ریخته می شود . به محض تشکیل برگهای مجدد روی گیاه آلودگی ثانوی توسط همین اسپورها صورت می گیرد و برگهای مبتلا متورم و خمیده می گردند . با پیشرفت بیماری سیاهک پیاز در لابلای فلسهای پیاز در زیر خاک نیز سیاهک تشکیل می شود و رشد پیاز متوقف می گردد و بعضی از گیاهچه های آلوده قبل از آنکه به پیاز بروند مرده و از بین می روند . حداکثر آلودگی بوته ها معمولا 3-4 هفته بعد خروج گیاهچه ها از خاک صورت می گیرد . عامل بیماری سیاهک پیاز  مستقیما نمی تواند موجب فساد پیاز شود ولی شرایط را برای حمله پاتوژنهای فاسد کننده در انبار فراهم می سازد .

عامل بیماری سیاهک پیاز

به گزارش اخبار پزشکی سایت آسان طب ،عامل بیماری سیاهک پیاز قارچی است بنام Urocystis Cepulae Frost وازراسته Ustilaginales می باشد و به عبارت دیگر مانند قارچ هایی است که موجب سیاهک های اشکار و پنهان غلات می گردند .قارچ تا مدت چندین سال قادر است در خاک به طور زنده باقی بماند و احتمالا در این مدت زندگی گندروئی خواهد داشت . از طرفی روی گیاهچه های مرده پیاز نیز می تواند تا سال آینده بسر برد . اسپورهای قارچ به ندرت ممکن است روی بذر پیاز قرار گیرند و در واقع بیماری از این طریق انتقال یابد .

سیاهک پیاز

مبارزه با بیماری سیاهک پیاز

چون قارچ عامل بیماری سیاهک پیاز در اوائل رشد و پس از خروج گیاهچه ها حمله می نماید بنابراین محلول یا پودر ریزی قارچ کشهای مناسب روی سطح خاک در مجازات شیارهای کاشت بذر توصیه می گردد . ضمنا می توان بذر را قبل از کاشت با روش مخصوص زیر ضدعفونتی کرد . ابتدا محلول چسبنده ای مانند متیل سلولز ، به مقدار 50 گرم در یک لیتر آب ولرم روی بذر می ریزند و مقدار محلول لازم برای دو کیلوگرم بذر پیاز است و آنگاه بذر را قارچ کش تیرام یا کاپتان در داخل ظرفی که بتوان بخوبی بذر و قارچ کش را مخلوط نمود ریخته و بدینوسیله ضدعفونی کرد . سیاهک آشکار گندم و راه مبارزه  با ان چیست ؟

منبع :

asanteb.com


# # # # #

مطالب پیشنهادی

بهبود روابط جنسی

بهبود روابط جنسی با رژیم غذایی

درمان کم خونی ناشی از فقرآهن

درمان کم خونی ناشی از فقرآهن با نسخه گیاهی

مسمومیت کودکان

اقدامات لازم و اولیه در مسمومیت کودکان

طرز ساخت بستنی خانگی خوشمزه

طرز ساخت بستنی خانگی خوشمزه

پربازدید های اخبار پزشکی , تغذیه , سلامت

نظرات شما

*

code