http://www.perspolisitarin.loxblog.com http://www.tanaffor2.loxblog.com http://www.gazorkhan.loxblog.com http://www.loveff.loxblog.com http://www.campaignzohor.loxblog.com http://www.paragalaydar.loxblog.com http://www.zakharbazi.loxblog.com http://www.vjir.loxblog.com http://www.khande20.loxblog.com http://www.moaraghl.loxblog.com http://www.hosseinabad.loxblog.com http://www.silentboy.loxblog.com http://www.kamyaran.loxblog.com http://www.fotonini.loxblog.com http://www.argpishgaman.loxblog.com http://www.shabahang20.loxblog.com http://www.love56.loxblog.com http://www.profilenice.loxblog.com http://www.hamechidaram.loxblog.com http://www.love56.loxblog.com http://www.tabadolha.rozblog.com http://www.bestweblogs.rozblog.com http://www.tabadoliha.rozblog.com http://www.weblognevisaan.rozblog.com http://www.mamlekate.ir http://www.welink.rozblog.com http://www.cze.ir http://www.link4up.rozblog.com http://www.cafelink.rozblog.com http://www.linksee.rozblog.com http://www.youtube23.rozblog.com http://www.guitareman.rozblog.com http://www.zhee.ir http://www.irsaba.ir http://www.add-links.ir http://www.5link.ir http://www.itismsrt.ir http://www.rozesefidam.rozblog.com http://www.etstur.ir http://www.gemlink.rozblog.com http://perspolisitarin.loxblog.com http://tanaffor2.loxblog.com http://gazorkhan.loxblog.com http://loveff.loxblog.com http://campaignzohor.loxblog.com http://paragalaydar.loxblog.com http://zakharbazi.loxblog.com http://vjir.loxblog.com http://khande20.loxblog.com http://moaraghl.loxblog.com http://hosseinabad.loxblog.com http://silentboy.loxblog.com http://kamyaran.loxblog.com http://fotonini.loxblog.com http://argpishgaman.loxblog.com http://shabahang20.loxblog.com http://love56.loxblog.com http://profilenice.loxblog.com http://hamechidaram.loxblog.com http://love56.loxblog.com http://tabadolha.rozblog.com http://bestweblogs.rozblog.com http://tabadoliha.rozblog.com http://weblognevisaan.rozblog.com http://mamlekate.ir http://welink.rozblog.com http://cze.ir http://link4up.rozblog.com http://cafelink.rozblog.com http://linksee.rozblog.com http://youtube23.rozblog.com http://guitareman.rozblog.com http://zhee.ir http://irsaba.ir http://add-links.ir http://5link.ir http://itismsrt.ir http://rozesefidam.rozblog.com http://etstur.ir http://gemlink.rozblog.com http://linux-web.ir http://carzor.lineblog.ir http://linux-web.ir http://monopod.shikweb.ir https://isheidayi.com/ http://welink.rozblog.com/ http://omdebazaar.ir http://link4up.rozblog.com http://cafelink.rozblog.com http://www.backlinka.ir http://www.tablloravan.ir http://www.zhee.ir http://www.darvishmusic.com/ http://add-links.ir http://www.popup.5link.ir http://www.backlinka.ir http://backlinka.ir http://www.backlinka.ir
.
شرکت نرم افزار عارف رایانه ویکیوز

سیاهک پیاز چیست ؟

مجله پزشکی آسان طب » اخبار پزشکی » سیاهک پیاز چیست ؟

بیماری سیاهک پیاز ابتدا به صورت لکه های دراز کشیده ، ضخیم و تیره رنگ در قاعده برگ گیاهچه ها و به محض خروج آنها از خاک ظاهر می گردد .چون قارچ عامل بیماری سیاهک پیاز در اوائل رشد و پس از خروج گیاهچه ها حمله می نماید بنابراین محلول یا پودر ریزی قارچ کشهای مناسب روی سطح خاک در مجازات شیارهای کاشت بذر توصیه می گردد .

سیاهک پیاز

بیماری سیاهک پیاز ابتدا در سال 1857 در دره کانکتیکوت پیدا شده است . در ایران بیماری سیاهک پیاز در سال 1352 از تبریز توسط اسدی و ایزدیار گزارش گردیده است . این بیماری  قادر است به گیاهان جنس Allium حمله نماید و آنها را مبتلا گرداند .

نشانه های بیماری سیاهک پیاز

بیماری سیاهک پیاز ابتدا به صورت لکه های دراز کشیده ، ضخیم و تیره رنگ در قاعده برگ گیاهچه ها و به محض خروج آنها از خاک ظاهر می گردد . این لکه ها یا نقاط محتوی اسپورهای سیاهی است که با پاره شدن سطح لکه اسپورهای مزبور بیرون ریخته می شود . به محض تشکیل برگهای مجدد روی گیاه آلودگی ثانوی توسط همین اسپورها صورت می گیرد و برگهای مبتلا متورم و خمیده می گردند . با پیشرفت بیماری سیاهک پیاز در لابلای فلسهای پیاز در زیر خاک نیز سیاهک تشکیل می شود و رشد پیاز متوقف می گردد و بعضی از گیاهچه های آلوده قبل از آنکه به پیاز بروند مرده و از بین می روند . حداکثر آلودگی بوته ها معمولا 3-4 هفته بعد خروج گیاهچه ها از خاک صورت می گیرد . عامل بیماری سیاهک پیاز  مستقیما نمی تواند موجب فساد پیاز شود ولی شرایط را برای حمله پاتوژنهای فاسد کننده در انبار فراهم می سازد .

عامل بیماری سیاهک پیاز

به گزارش اخبار پزشکی سایت آسان طب ،عامل بیماری سیاهک پیاز قارچی است بنام Urocystis Cepulae Frost وازراسته Ustilaginales می باشد و به عبارت دیگر مانند قارچ هایی است که موجب سیاهک های اشکار و پنهان غلات می گردند .قارچ تا مدت چندین سال قادر است در خاک به طور زنده باقی بماند و احتمالا در این مدت زندگی گندروئی خواهد داشت . از طرفی روی گیاهچه های مرده پیاز نیز می تواند تا سال آینده بسر برد . اسپورهای قارچ به ندرت ممکن است روی بذر پیاز قرار گیرند و در واقع بیماری از این طریق انتقال یابد .

سیاهک پیاز

مبارزه با بیماری سیاهک پیاز

چون قارچ عامل بیماری سیاهک پیاز در اوائل رشد و پس از خروج گیاهچه ها حمله می نماید بنابراین محلول یا پودر ریزی قارچ کشهای مناسب روی سطح خاک در مجازات شیارهای کاشت بذر توصیه می گردد . ضمنا می توان بذر را قبل از کاشت با روش مخصوص زیر ضدعفونتی کرد . ابتدا محلول چسبنده ای مانند متیل سلولز ، به مقدار 50 گرم در یک لیتر آب ولرم روی بذر می ریزند و مقدار محلول لازم برای دو کیلوگرم بذر پیاز است و آنگاه بذر را قارچ کش تیرام یا کاپتان در داخل ظرفی که بتوان بخوبی بذر و قارچ کش را مخلوط نمود ریخته و بدینوسیله ضدعفونی کرد . سیاهک آشکار گندم و راه مبارزه  با ان چیست ؟

منبع :

asanteb.com


# # # # #

مطالب پیشنهادی

عوارض واکسیناسیون سیاه سرفه :

پیشگیری از سیاه سرفه چه راههایی دارد ؟

سقف دهان

سقف دهان یا کام ( The Pahate ) چیست ؟

رابطه زناشویی در بارداری

رابطه زناشویی در بارداری ممکن است یا نه؟

اثرات شفا بخش موجود در کاکل ذرت

پربازدید های اخبار پزشکی , تغذیه , سلامت

نظرات شما

*

code