http://www.perspolisitarin.loxblog.com http://www.tanaffor2.loxblog.com http://www.gazorkhan.loxblog.com http://www.loveff.loxblog.com http://www.campaignzohor.loxblog.com http://www.paragalaydar.loxblog.com http://www.zakharbazi.loxblog.com http://www.vjir.loxblog.com http://www.khande20.loxblog.com http://www.moaraghl.loxblog.com http://www.hosseinabad.loxblog.com http://www.silentboy.loxblog.com http://www.kamyaran.loxblog.com http://www.fotonini.loxblog.com http://www.argpishgaman.loxblog.com http://www.shabahang20.loxblog.com http://www.love56.loxblog.com http://www.profilenice.loxblog.com http://www.hamechidaram.loxblog.com http://www.love56.loxblog.com http://www.tabadolha.rozblog.com http://www.bestweblogs.rozblog.com http://www.tabadoliha.rozblog.com http://www.weblognevisaan.rozblog.com http://www.mamlekate.ir http://www.welink.rozblog.com http://www.cze.ir http://www.link4up.rozblog.com http://www.cafelink.rozblog.com http://www.linksee.rozblog.com http://www.youtube23.rozblog.com http://www.guitareman.rozblog.com http://www.zhee.ir http://www.irsaba.ir http://www.add-links.ir http://www.5link.ir http://www.itismsrt.ir http://www.rozesefidam.rozblog.com http://www.etstur.ir http://www.gemlink.rozblog.com http://perspolisitarin.loxblog.com http://tanaffor2.loxblog.com http://gazorkhan.loxblog.com http://loveff.loxblog.com http://campaignzohor.loxblog.com http://paragalaydar.loxblog.com http://zakharbazi.loxblog.com http://vjir.loxblog.com http://khande20.loxblog.com http://moaraghl.loxblog.com http://hosseinabad.loxblog.com http://silentboy.loxblog.com http://kamyaran.loxblog.com http://fotonini.loxblog.com http://argpishgaman.loxblog.com http://shabahang20.loxblog.com http://love56.loxblog.com http://profilenice.loxblog.com http://hamechidaram.loxblog.com http://love56.loxblog.com http://tabadolha.rozblog.com http://bestweblogs.rozblog.com http://tabadoliha.rozblog.com http://weblognevisaan.rozblog.com http://mamlekate.ir http://welink.rozblog.com http://cze.ir http://link4up.rozblog.com http://cafelink.rozblog.com http://linksee.rozblog.com http://youtube23.rozblog.com http://guitareman.rozblog.com http://zhee.ir http://irsaba.ir http://add-links.ir http://5link.ir http://itismsrt.ir http://rozesefidam.rozblog.com http://etstur.ir http://gemlink.rozblog.com http://linux-web.ir http://carzor.lineblog.ir http://linux-web.ir http://monopod.shikweb.ir https://isheidayi.com/ http://welink.rozblog.com/ http://omdebazaar.ir http://link4up.rozblog.com http://cafelink.rozblog.com http://www.backlinka.ir http://www.tablloravan.ir http://www.zhee.ir http://www.darvishmusic.com/ http://add-links.ir http://www.popup.5link.ir http://www.backlinka.ir http://backlinka.ir http://www.backlinka.ir
.
شرکت نرم افزار عارف رایانه ویکیوز

لکه سیاه شبدر : نشانه ها و راه مبارزه

مجله پزشکی آسان طب » اخبار پزشکی » لکه سیاه شبدر : نشانه ها و راه مبارزه

در بیماری لکه سیاه شبدر ، در سطح تحتانی برگها ، لکه های کوچک ، سیاه رنگ که ابتدا لطیف و بعدا سخت و چروکیده می شود بوجود می اید . قطر این لکه ها حدود یک میلیمتر است و در شرائط شدت بیماری بیماری لکه سیاه شبدر ، لکه ها بزرگتر و دست بدست هم داده و باعث مرگ برگها می گردند .

لکه سیاه شبدر

بیماری لکه سیاه شبدر که در اصطلاح انگلیسی به آن Sooty Blotch گفته می شود یکی از بیماریهای مهم شبدر در ایران و به خصوص در لنجان اصفهان می باشد . بیماری لکه سیاه شبدر اولین بار در ایران در سال 1278 توسط ماگنوس جمع آوری و تشخیص داده شده است . این بیماری در تمام دنیا و بالاخص درجاهای مرطوب و در ماه های تابستان شیوع دارد و در ایران از نواحی خوزستان ، اصفهان ، شمیرانات و کرج گزارش شده و احتمالا در سایر نقاط کشور نیز وجود دارد . خسارت بیماری لکه سیاه شبدر روی برگها بوده و بوته ها کم برگ می شوند .

نشانه های بیماری لکه سیاه شبدر

در بیماری لکه سیاه شبدر ، در سطح تحتانی برگها ، لکه های کوچک ، سیاه رنگ که ابتدا لطیف و بعدا سخت و چروکیده می شود بوجود می اید . قطر این لکه ها حدود یک میلیمتر است و در شرائط شدت بیماری بیماری لکه سیاه شبدر ، لکه ها بزرگتر و دست بدست هم داده و باعث مرگ برگها می گردند . در سطح لکه های سیاه رنگ پوشش قارچی که شامل کنیدیوفورکنیدیهای قارچ عامل بیماری است تشکیل می گردد که به سهولت قابل برداشت و میکروسکوپی کردن می باشد .

زیست شناسی بیماری لکه سیاه شبدر

به گزارش اخبار پزشکی سایت آسان طب ،در بیماری لکه سیاه شبدر آلودگیهای اولیه در مزرعه بوسیله کنیدیها ، آسکوسپورها صورت می گیرد . آسکورپورهائیکه از اندامهای جنسی زمستانه خارج می شوند . توسط عوامل مختلف در مزرعه پخش شده و وظیفه اصلی آلودگی اولیه را به عهده دارند و سپس مرحله کنیدی دار قارچ در دوره تابستان ادامه می یابد و سپس در پائیز مرحله اسپرموگونی و تشکیل استروما جانشین مرحله غیر جنسی می گردد . در جاهائیکه رطوبت کم باشد فعالیت بیماری لکه سیاه شبدر متوقف می گردد و بدین جهت با آنکه شبدرهای واریته قرمزوکریمسون در اروپا به بیماری مبتلا می شوند ولی همین واریته ها در آمریکا مقاومت نشان می دهند .

لکه سیاه شبدر

مبارزه با بیماری لکه سیاه شبدر

معمولا علیه بیماری لکه سیاه شبدر مبارزه شیمیایی نمی شود و زارعین در اصفهان چنانچه بیماری لکه سیاه شبدر شدت داشته باشد ، چین های شبدر و به اصطلاح برداشت محصول را زودتر انجام داده و بدین طریق از خسارت زیاد بیماری جلوگیری به عمل می آورند . کاهش میزان آبیاری نیز از شدت بیماری می کاهد .ویروس موزائیک زرد لوبیا چیست ؟

لکه سیاه شبدر یکی از بیماری های شبدر است که در این بخش اطلاعاتی را درباره ان تقدیمتان کردیم.

منبع :

asanteb.com


# # # # # #

مطالب پیشنهادی

استعمال روغن بادام برای اگزما مفید است

راههای رسیدن به وزن ایده آل

در یکماه به وزن ایده آل خود برسید!

رفع استرس ، روش های ساده برای مقابله با استرس

رفع استرس ، روش های ساده برای مقابله با استرس

با مسیر عصب واگ آشنا شوید

پربازدید های اخبار پزشکی , تغذیه , سلامت

نظرات شما

*

code