تبلیغات بنری
درج تبلیغات بنری
.
خرید بک لینک ویکیوز شرکت نرم افزار عارف رایانه

مطالب مرتبط با اخبار پزشکی

نرم افزار مطب

نوشته تصادفي

تبلیغات متنی

برچسب های پرکاربرد

آسان طب ازدواج استرس اضطراب افسردگی بیماری تغذیه سالم تناسب اندام! جوش صورت خواص درمانی داروهای گیاهی درمان استرس درمان اضطراب درمان افسردگی درمان کم خونی درمان یبوست دندان رژیم غذایی رژیم لاغری زیبایی پوست سرطان لاغری لاغری سریع ماسک صورت مسواک زدن مو موفقیت ویتامین کاهش وزن یبوست

لکه سیاه شبدر : نشانه ها و راه مبارزه

مجله پزشکی آسان طب » اخبار پزشکی » لکه سیاه شبدر : نشانه ها و راه مبارزه

در بیماری لکه سیاه شبدر ، در سطح تحتانی برگها ، لکه های کوچک ، سیاه رنگ که ابتدا لطیف و بعدا سخت و چروکیده می شود بوجود می اید . قطر این لکه ها حدود یک میلیمتر است و در شرائط شدت بیماری بیماری لکه سیاه شبدر ، لکه ها بزرگتر و دست بدست هم داده و باعث مرگ برگها می گردند .

لکه سیاه شبدر

بیماری لکه سیاه شبدر که در اصطلاح انگلیسی به آن Sooty Blotch گفته می شود یکی از بیماریهای مهم شبدر در ایران و به خصوص در لنجان اصفهان می باشد . بیماری لکه سیاه شبدر اولین بار در ایران در سال 1278 توسط ماگنوس جمع آوری و تشخیص داده شده است . این بیماری در تمام دنیا و بالاخص درجاهای مرطوب و در ماه های تابستان شیوع دارد و در ایران از نواحی خوزستان ، اصفهان ، شمیرانات و کرج گزارش شده و احتمالا در سایر نقاط کشور نیز وجود دارد . خسارت بیماری لکه سياه شبدر روی برگها بوده و بوته ها کم برگ می شوند .

نشانه های بیماری لکه سیاه شبدر

در بیماری لکه سیاه شبدر ، در سطح تحتانی برگها ، لکه های کوچک ، سیاه رنگ که ابتدا لطیف و بعدا سخت و چروکیده می شود بوجود می اید . قطر این لکه ها حدود یک میلیمتر است و در شرائط شدت بیماری بیماری لکه سیاه شبدر ، لکه ها بزرگتر و دست بدست هم داده و باعث مرگ برگها می گردند . در سطح لکه های سیاه رنگ پوشش قارچی که شامل کنیدیوفورکنیدیهای قارچ عامل بیماری است تشکیل می گردد که به سهولت قابل برداشت و میکروسکوپی کردن می باشد .

زیست شناسی بیماری لکه سیاه شبدر

به گزارش اخبار پزشکی سایت آسان طب ،در بیماری لکه سیاه شبدر آلودگیهای اولیه در مزرعه بوسیله کنیدیها ، آسکوسپورها صورت می گیرد . آسکورپورهائیکه از اندامهای جنسی زمستانه خارج می شوند . توسط عوامل مختلف در مزرعه پخش شده و وظیفه اصلی آلودگی اولیه را به عهده دارند و سپس مرحله کنیدی دار قارچ در دوره تابستان ادامه می یابد و سپس در پائیز مرحله اسپرموگونی و تشکیل استروما جانشین مرحله غیر جنسی می گردد . در جاهائیکه رطوبت کم باشد فعالیت بیماری لکه سياه شبدر متوقف می گردد و بدین جهت با آنکه شبدرهای واریته قرمزوکریمسون در اروپا به بیماری مبتلا می شوند ولی همین واریته ها در آمریکا مقاومت نشان می دهند .

مبارزه با بیماری لکه سیاه شبدر

معمولا علیه بیماری لکه سیاه شبدر مبارزه شیمیایی نمی شود و زارعین در اصفهان چنانچه بیماری لکه سياه شبدر شدت داشته باشد ، چین های شبدر و به اصطلاح برداشت محصول را زودتر انجام داده و بدین طریق از خسارت زیاد بیماری جلوگیری به عمل می آورند . کاهش میزان آبیاری نیز از شدت بیماری می کاهد .ویروس موزائیک زرد لوبیا چیست ؟

منبع :

asanteb.com


# # # # #

مطالب پیشنهادی

خصوصیات رفتاری و ظاهری صفراوی مزاج ها

عوارض مقایسه کردن خود با دیگران

عوارض مقایسه کردن خود با دیگران چیست؟

بیماری هایی که با خوردن موز درمان می شوند

تمایل به خشونت در رابطه جنسی

پربازدید های اخبار پزشکی , تغذیه , سلامت

نظرات شما

*

code