.
شرکت نرم افزار عارف رایانه

مطالب مرتبط با اخبار پزشکی

نرم افزار مطب

نوشته تصادفي

تبلیغات متنی

برچسب های پرکاربرد

آسان طب استرس اضطراب افسردگی انواع گل تست روانشناسی تغذیه تغذیه سالم جوش صورت داروهای گیاهی درمان استرس درمان اسهال درمان افسردگی درمان دیابت درمان کم خونی درمان یبوست دندان رژیم غذایی رژیم لاغری زیبایی پوست سرطان لاغری لاغری سریع ماسک صورت معرفی گل ویتامین پرورش گل پوکی استخوان کاهش وزن گیاهان دارویی

برق زدگی نخود و ویژگیها

مجله پزشکی آسان طب » اخبار پزشکی » برق زدگی نخود و ویژگیها

نشانه های برق زدگی نخود روی کلیه اندامهای هوائی اعم از ساقه ، شاخه ، برگ و غلاف به وجود می اید . در روی ساقه و شاخه ها ابتدا در محل ظهور لکه های بیماری برق زدگی نخود رنگ سبز ساقه یا شاخه شفاف تر شده و بعدا کمی تیره می گردد . کم کم که قارچ رشد و نمو می کند و پیشرفت ان در نسج گیاه زیاد تر می شود ، قطر لکه افزایش یافته و قسمتهای وسط لکه رنگش روشنتر و متمایل به قهوه ای می گردد .

برق زدگی نخود

نشانه های برق زدگی نخود روی کلیه اندامهای هوائی اعم از ساقه ، شاخه ، برگ و غلاف به وجود می اید . در روی ساقه و شاخه ها ابتدا در محل ظهور لکه های بیماری برق زدگی نخود  رنگ سبز ساقه یا شاخه شفاف تر شده و بعدا کمی تیره می گردد . کم کم که قارچ رشد و نمو می کند و پیشرفت ان در نسج گیاه زیاد تر می شود ، قطر لکه افزایش یافته و قسمتهای وسط لکه رنگش روشنتر و متمایل به قهوه ای می گردد . اما رنگ نوار حاشیه یعنی حد فاصل بین نسوج فاسد و سالم همچنان تیره باقی می ماند . این نشانه ها مربوط است به حالتی که بیماری برق زدگی نخود  دیر به مزرعه حمله کرده باشد ویا اینکه لکه روی ساقه قطور و خشبی ظاهر شود . سرعت پیشرفت و فعالیت قارچ عامل بیماری در گیاه و بالنتیجه قطر لکه ها فرق میکند .

اطلاعات دیگر درباره برق زدگی نخود

چنانچه در مراحل اولیه یعنی موقعی که گیاه میزبان فوق العاده حساس است بیماری برق زدگی نخود حمله نماید و اکثرا هم همینطور است . اندازه لکه به سرعت زیاد شده به طوریکه لکه تا 2-3 سانتیمتر طول ساقه را اشغال می کند . در این صورت لکه برنگ قهوه ای خاکی است و در متن آن نقاط ریز کوچکی دیده می شود که در واقع همان پیکنیدهای قارچ می باشد .

چند روز بعد از آنکه لکه اطراف شاخه را اشغال نمود ، قسمت های بالایی لکه شروع به پژمرده شدن نموده ، برگها کمی زرد و بالاخره 10-15 روز بعد به کلی خشک می شود و در اثر وزش باد یا عوامل مکانیکی دیگر شاخه ها در محل لکه می شکند . ظهور و پیدایش لکه های روی شاخه اکثرا در محل انشعاب دمبرگ یا شاخه فرعی از ساقه است و به تدریج که لکه بزرگ می شود دمبرگ و بالنتیجه برگچه ها و همچنین شاخه های فرعی می خشکد . با بوته زردی نخود آشنا شوید

به گزارش اخبار پزشکی سایت آسان طب ،در مواردی که حمله بیماری برق زدگی نخود شدید باشد سر تا سر شاخه و ساقه در محل انشعاب دمبرگ و شاخه های فرعی لکه ها به فراوانی دیده می شود . بدترین حالت بیماری برق زدگی نخود موقعی است که لکه ها روی ساقه اصلی و نزدیک زمین ظهور نماید ، در این صورت تمام بوته خشک می شود . این حالت بیشتر در مزارع آبی دیده می شود ، زیرا موقع آبیاری ، آب پای ساقه را فراگرفته و موجب انتقال و استقرار اسپورهای قارچ در این قسمت می شود به علاوه رطوبت نیز در این قسمت بیشتر از قسمتهای فوقانی می باشد . در مزرعه معمولا بیماری بسته به شرائط آب و هوائی 20-30 روز بعد از سبز شدن ظاهر می شود .

منبع :

asanteb.com


# # # #

مطالب پیشنهادی

تاریخچه پیتزا ،محبوب ترین غذای دنیا

ارزش غذایی غذای کنسرو شده

ریحان

ريحان ، سیر ، شلغم از سبزیجات مقوی

آشنایی با فواید و مضرات گوشت گاو

پربازدید های اخبار پزشکی , تغذیه , سلامت

نظرات شما

*

code