.
شرکت نرم افزار عارف رایانه

مطالب مرتبط با اخبار پزشکی

نرم افزار مطب

نوشته تصادفي

تبلیغات متنی

برچسب های پرکاربرد

آسان طب استرس اضطراب افسردگی انواع گل تست روانشناسی تغذیه تغذیه سالم جوش صورت داروهای گیاهی درمان استرس درمان اسهال درمان افسردگی درمان دیابت درمان کم خونی درمان یبوست دندان رژیم غذایی رژیم لاغری زیبایی پوست سرطان لاغری لاغری سریع ماسک صورت معرفی گل ویتامین پرورش گل پوکی استخوان کاهش وزن گیاهان دارویی

ویروس موزائیک زرد لوبیا چیست ؟

مجله پزشکی آسان طب » اخبار پزشکی » ویروس موزائیک زرد لوبیا چیست ؟

نشانه های بیماری ویروس موزائیک زرد لوبیا بدین ترتیب بوده که بوته های نخود مبتلا به ویروس رشدشان متوقف گشته و گاهی زرد می شوند . برگهای جوانی که پس از آلوده شدن بوته به وجود می آیند باریک و نخی شکل بوده پر مانند می گردند .

ویروس موزائیک زرد لوبیا

ویروس موزائیک زرد لوبیا علاوه بر نخود به لوبیا ، عدس ، نخود فرنگی و باقلا حمله می کند . ضمنا تعداد زیادی از علفهای هرز تیره پروانه اسا به طور طبیعی به ویروس موزائیک زرد لوبیا آلوده می شوند . بنابراین زمستان گذرانی ویروس در این گیاهان بوده و در بهار سرچشمه های اصلی بیماری می باشند . ویروس موزائیک زرد لوبیا  به طریق مکانیکی و همچنین بوسیله شته ها به اسانی قابل انتقال است . ضمن تحقیقاتی که به عمل امده معلوم شده است که این بیماری از راه بذر نخود قابل انتقال نمی باشد .

نشانه های ویروس موزائیک زرد لوبیا

به گزارش بخش تغذیه سایت اسان طب ، نشانه های  بیماری ویروس موزائیک زرد لوبیا بدین ترتیب بوده که بوته های نخود مبتلا به ویروس رشدشان متوقف گشته و گاهی زرد می شوند . برگهای جوانی که پس از آلوده شدن بوته به وجود می آیند باریک و نخی شکل بوده پر مانند می گردند . اگر آلودگی قبل از گل صورت گیرد ، غلاف و بذر تشکیل نمی شود ولی چنانچه آلودگی دیرتر صورت گیرد روی بوته های مریض ممکن است ندرتا چند غلاف کوچک تشکیل شود و در انها چند بذر ریز و چروکیده به وجود اید .

به گزارش اخبار پزشکی سایت آسان طب ،بعضی از سوشهای ویروس موزائیک زرد لوبیا در بوته های آلوده سبب تغییر رنگ آوندهای آبکشی می گردند . با انجام آزمایشهای مایه کوبی مصنوعی در مزرعه که در دو موقع قبل از گل و هنگام گل صورت گرفت معلوم شده است که بسته به زمان آلودگی و سوش ویروس میزان کاهش محصول از 64 درصد تا 100 درصد تغییر می کند .

به گزارش اخبار پزشکی سایت اسان طب ، در این آزمایش وقتی بوته ها قبل از گل مایه کوبی شدند ، میزان مرگ و میر آنها حداکثر تا 79 درصد می رسید . از کشت 6 رقم نخود در مزرعه آزمایشی کرج و بررسی آنها چنین نتیجه گرفته شد که 5 تا 13 درصد بوته ها به طور طبیعی به ویروس موزائیک زرد لوبیا  آلوده اند کاهش متوسط محصول ارقام مورد آزمایش حدود 98 درصد بوده است . بلایت باکتریایی لوبیا و علایم چیست ؟

ویروس موزائیک زرد لوبیا

ویروس موزائیک زرد لوبیا یکی از بیماری های مهم گیاه لوبیا است که باید همه پزشکان به ان توجه کنند . وگرنه خسارت زیادی خواهند دید.

منبع :

asanteb.com


# # # #

مطالب پیشنهادی

مولکولهای چربی و فواید چربی زیرپوستی

خواص چای های گیاهی ، خواص چای گیاهی

خواص چای های گیاهی و معرفی انواع چای

انواع سوپ جو و آموزش تهیه سوپ جو

درمان نفخ شکمی با مصرف ماده ی بینو

پربازدید های اخبار پزشکی , تغذیه , سلامت

نظرات شما

*

code