.
شرکت نرم افزار عارف رایانه

ویروس موزائیک زرد لوبیا چیست ؟

مجله پزشکی آسان طب » اخبار پزشکی » ویروس موزائیک زرد لوبیا چیست ؟

نشانه های بیماری ویروس موزائیک زرد لوبیا بدین ترتیب بوده که بوته های نخود مبتلا به ویروس رشدشان متوقف گشته و گاهی زرد می شوند . برگهای جوانی که پس از آلوده شدن بوته به وجود می آیند باریک و نخی شکل بوده پر مانند می گردند .

ویروس موزائیک زرد لوبیا

ویروس موزائیک زرد لوبیا علاوه بر نخود به لوبیا ، عدس ، نخود فرنگی و باقلا حمله می کند . ضمنا تعداد زیادی از علفهای هرز تیره پروانه اسا به طور طبیعی به ویروس موزائیک زرد لوبیا آلوده می شوند . بنابراین زمستان گذرانی ویروس در این گیاهان بوده و در بهار سرچشمه های اصلی بیماری می باشند . ویروس موزائیک زرد لوبیا  به طریق مکانیکی و همچنین بوسیله شته ها به اسانی قابل انتقال است . ضمن تحقیقاتی که به عمل امده معلوم شده است که این بیماری از راه بذر نخود قابل انتقال نمی باشد .

نشانه های ویروس موزائیک زرد لوبیا

به گزارش بخش تغذیه سایت اسان طب ، نشانه های  بیماری ویروس موزائیک زرد لوبیا بدین ترتیب بوده که بوته های نخود مبتلا به ویروس رشدشان متوقف گشته و گاهی زرد می شوند . برگهای جوانی که پس از آلوده شدن بوته به وجود می آیند باریک و نخی شکل بوده پر مانند می گردند . اگر آلودگی قبل از گل صورت گیرد ، غلاف و بذر تشکیل نمی شود ولی چنانچه آلودگی دیرتر صورت گیرد روی بوته های مریض ممکن است ندرتا چند غلاف کوچک تشکیل شود و در انها چند بذر ریز و چروکیده به وجود اید .

به گزارش اخبار پزشکی سایت آسان طب ،بعضی از سوشهای ویروس موزائیک زرد لوبیا در بوته های آلوده سبب تغییر رنگ آوندهای آبکشی می گردند . با انجام آزمایشهای مایه کوبی مصنوعی در مزرعه که در دو موقع قبل از گل و هنگام گل صورت گرفت معلوم شده است که بسته به زمان آلودگی و سوش ویروس میزان کاهش محصول از 64 درصد تا 100 درصد تغییر می کند .

به گزارش اخبار پزشکی سایت اسان طب ، در این آزمایش وقتی بوته ها قبل از گل مایه کوبی شدند ، میزان مرگ و میر آنها حداکثر تا 79 درصد می رسید . از کشت 6 رقم نخود در مزرعه آزمایشی کرج و بررسی آنها چنین نتیجه گرفته شد که 5 تا 13 درصد بوته ها به طور طبیعی به ویروس موزائیک زرد لوبیا  آلوده اند کاهش متوسط محصول ارقام مورد آزمایش حدود 98 درصد بوده است . بلایت باکتریایی لوبیا و علایم چیست ؟

ویروس موزائیک زرد لوبیا

ویروس موزائیک زرد لوبیا یکی از بیماری های مهم گیاه لوبیا است که باید همه پزشکان به ان توجه کنند . وگرنه خسارت زیادی خواهند دید.

منبع :

asanteb.com


# # # #

مطالب پیشنهادی

تست تنفس

تست تنفس و تقویت آن

لبنیات سنتی و درباره آن

درمان سیاه زخم

درمان سیاه زخم با زالو

خواص گیاه بیدمشک

خواص گیاه بیدمشک چیست ؟

پربازدید های اخبار پزشکی , تغذیه , سلامت

نظرات شما

*

code