.
شرکت نرم افزار عارف رایانه

مطالب مرتبط با اخبار پزشکی

نرم افزار مطب

نوشته تصادفي

تبلیغات متنی

برچسب های پرکاربرد

آسان طب استرس اضطراب افسردگی انواع گل تست روانشناسی تغذیه تغذیه سالم جوش صورت داروهای گیاهی درمان استرس درمان اسهال درمان افسردگی درمان دیابت درمان کم خونی درمان یبوست دندان رژیم غذایی رژیم لاغری زیبایی پوست سرطان لاغری لاغری سریع ماسک صورت معرفی گل ویتامین پرورش گل پوکی استخوان کاهش وزن گیاهان دارویی

بوته میری لوبیا یا مرگ گیاهچه لوبیا

مجله پزشکی آسان طب » اخبار پزشکی » بوته میری لوبیا یا مرگ گیاهچه لوبیا

بیماری بوته میری لوبیا در دو موقع و به دو صورت دیده می شود . اول بوته میری گیاه جوان که به صورت فساد بذرها و از پا افتادن مشاهده می گردد و عامل آن قارچ ریزوکتونیا است . دوم پژمردگی و بوته میری در موقعی است که گیاه بیش از 8 برگ دارد و عامل آن قارچ فوزاریوم است .

بوته میری لوبیا

بوته میری لوبیا یا مرگ گیاهچه لوبیا یا از پاافتادگی لوبیا ابتدا در سال 1345 توسط منوچهری و قنادزاده از اطراف کرج گزارش شده است . این محققین می نویسند خسارت بیماری بوته میری لوبیا در سالهای 1343 و 1344 در کرج حدود 5 درصد می باشد ولی ناسیون این خسارت را در فیلیپین تا 40 درصد گزارش نموده است .

نشانه های بیماری بوته میری لوبیا

به گزارش اخبار پزشکی سایت آسان طب ،به طور کلی بیماری بوته میری لوبیا در دو موقع و به دو صورت دیده می شود . اول بوته میری گیاه جوان که به صورت فساد بذرها و از پا افتادن مشاهده می گردد و عامل آن قارچ ریزوکتونیا است . دوم پژمردگی و بوته میری در موقعی است که گیاه بیش از 8 برگ دارد و عامل آن قارچ فوزاریوم است . اما نشانه هائیکه در اینجا باید ذکر شود مربوط به عامل اولی است و به حالت زیر ممکن است دیده شود .

1-پوسیدگی بذر در بیماری بوته میری لوبیا

در اوایل فصل رشد لوبیا در مزرعه جاهای خالی دیده می شود که اگر جستجو کنیم بذرهای جوانه زده یا نزده فرورفتگی و زخم و تغییر رنگ از خود نشان داده و زیر خاک در حال پوسیدن هستند .

2- پژمردگی و از پا افتادگی گیاهچه در این حالت گیاه سبز شده و از خاک بیرون آمده و دارای 2-4 برگ شده است که دفعتا خم می شود و می افتد ، بدون اینکه زرد شود . وقتی گیاه افتاده را معاینه می کنیم ، طوقه باریک و فرورفته شده است .

3- خوره ساقه و پوسیدن ریشه در بیماری بوته میری لوبیا

این حالت در بوته هایی دیده می شود که تا مرحله چند برگی زنده مانده اند . در این حالت بوته از پا نمی افتد ولی ضعیف و رنگ پریده است و برگهای آن خشن و کاغذی هستند و روی ساقه آن نزدیک خاک لکه های قهوه ای فرورفته و در قسمتهایی از ریشه پوسیدگی و خوره دیده می شود . و مقدار ریشه خیلی کم می باشد .با بلایت باکتریایی لوبیا و علایم  اشنا شوید .

مبارزه با بیماری بوته میری لوبیا

برای مبارزه شیمیایی علیه بیماری بوته میری لوبیا در ضد عفونی بذر لوبیا قبل از کاشت از قارچ کشهای سیستمیک یا غیر سیستمیک می توان استفاده کرد . اخوت آزمایشاتی با مصرف 13 نوع قارچ کش در محیط کشت مصنوعی علیه قارچ عامل بیماری بوته میری لوبیا انجام داده است و از بین آنها بنومیل ، ویتاواکس ، تیابندازول ، دیتان – ام 45 موثر بوده است . منوچهری و قنادزاده ، قارچ ریزوکتول کمبی را به نسبت دو در هزار برای ضد عفونی بذر موثر دانسته اند .

بوته میری لوبیا

بوته میری لوبیا یکی از بیماری های لوبیا هست که در این بخش اطلاعاتی را درباره ان تقدیمتان کردیم. امیدواریم از مطالعه این بخش استفاده لازم را برده باشید.

منبع :

asanteb.com


# # # # #

مطالب پیشنهادی

شربت پروسپان شربت prospan ، داروی ضد سرفه ، شربت ضد سرفه پروسپان شربت پروسپان

شربت پروسپان شربت prospan یک شربت ضد سرفه

گلوکز

گلوکز ، دکستروز یا قند انگور

غذای خوشمزه اما خطرناک

غذای خوشمزه اما خطرناک

درمان بیماری بی اختیاری ادراری با ورزش

پربازدید های اخبار پزشکی , تغذیه , سلامت

نظرات شما

*

code