تبلیغات بنری
درج تبلیغات بنری
.
شرکت نرم افزار عارف رایانه

مطالب مرتبط با اخبار پزشکی

نرم افزار مطب

نوشته تصادفي

تبلیغات متنی

برچسب های پرکاربرد

آسان طب استرس اضطراب افسردگی انواع گل تست روانشناسی تغذیه سالم جوش صورت داروهای گیاهی درمان استرس درمان اضطراب درمان افسردگی درمان جوش صورت درمان کم خونی درمان یبوست دندان رژیم غذایی رژیم لاغری زیبایی پوست سرطان لاغری لاغری سریع ماسک صورت معرفی گل مو ویتامین پرورش گل پوست کاهش وزن گیاهان دارویی

بلایت باکتریایی لوبیا و علایم

مجله پزشکی آسان طب » اخبار پزشکی » بلایت باکتریایی لوبیا و علایم

اولین نشانه های بیماری بلایت باکتریایی لوبیا به صورت نواحی کوچک آبگزیده روی برگها ظاهر می شود . این نواحی یا لکه ها ممکن است روی غلافها نیز مانند برگها به وجود آید .بهترین راه مبارزه با بیماری بلایت باکتریایی لوبیا کاشت بذر سالم لوبیا می باشد . ضمنا برقراری تناوب زراعی سه ساله و رعایت بهداشت زراعی موجب انهدام باکتری می گردد .

بلایت باکتریایی لوبیا

بیماری بلایت باکتریایی لوبیا ابتدا در سال 1897 توسط اروین اسمیت تشخیص و تشریح شده است . البته قبلا در سال 1892 بیماری بلایت باکتریایی لوبیا در ژنوونیویورک بوسیله بیچ دیده شده است . امروزه بیماری انتشار جهانی دارد و فقط در مناطقی که رطوبت نسبی هوا کم است ممکن است دیده نشود . بیماری بلایت باکتریایی لوبیا احتمالا در نواحی شمالی ایران شیوع دارد و نگارنده گزارشی در این مورد به دست نیاورده است .

نشانه های بیماری بلایت باکتریایی لوبیا

 به گزارش اخبار پزشکی سایت آسان طب ، اولین نشانه های بیماری بلایت باکتریایی لوبیا به صورت نواحی کوچک آبگزیده روی برگها ظاهر می شود . این نواحی یا لکه ها ممکن است روی غلافها نیز مانند برگها به وجود آید . بافت در حد فاصل بین لکه ها ممکن است که زرد ویا بمیرد . بتدریج لکه های مزبور بزرگ شده و به طور نا منظم سوختگی پیدا می کند و حاشیه لکه ها لیمویی رنگ است . این علایم روی ساقه و دمبرگ ها نیز ممکن است ظاهر شود .

زیست شناسی بیماری  بلایت باکتریایی لوبیا

باکتری عامل بیماری بلایت باکتریایی لوبیا معمولا در داخل بذر لوبیا زمستان گذرانی می کند ولی ممکن است روی ساقه و بقایای آلوده گیاه نیز در مزرعه به سر ببرد . در هر حال گیاهچه ها در اوائل رشد یا از طریق آلودگی بذر که باکتری در بافت پوششی آن به سر می برد آلوده می شود ویا اینکه توسط بقایای گیاهی آلوده که در مزرعه وجود دارد آلودگی مزبور انجام می گیرد . علاوه بر این باکتری به وسیله باد ، باران ویا وسائل مکانیکی نیز ممکن است انتقال یابد . بیماری مزبور معمولا در شرائط نسبتا خنک و مرطوب شیوع یافته و ظرف مدت کوتاهی گسترش می یابد .  بوته میری لوبیا یا مرگ گیاهچه لوبیا  چیست ؟

بلایت باکتریایی لوبیا

مبارزه با بیماری  بلایت باکتریایی لوبیا

بهترین راه مبارزه با بیماری بلایت باکتریایی لوبیا کاشت بذر سالم لوبیا می باشد . ضمنا برقراری تناوب زراعی سه ساله و رعایت بهداشت زراعی موجب انهدام باکتری می گردد . ضد عفونی بذر در محلول سولفات استرپتومیسین 2000 پی پی ام به مدت 15-30 دقیقه موثر است . ضمنا سمپاشی مزرعه با استرپتومیسین 300 پی پی ام با کمی گلیسیرین به طور هفتگی و جمعا 3-10 نوبت از بروز خسارت بیماری جلوگیری به عمل می آورد .

منبع :

ASANTEB.COM


# # # # #

مطالب پیشنهادی

میان‌ وعده‌ کم کالری

8 میان‌ وعده‌ کم کالری و خوشمزه

درمان پوکی استخوان یا درمان آرتروز

درمان پوکی استخوان یا درمان آرتروز

بیماری جرب یا بیماری گال

بیماری جرب یا گال (خارش بدن )

فواید خرما

خاصیت خرما و فواید خرما و خواص خرما

پربازدید های اخبار پزشکی , تغذیه , سلامت

نظرات شما

*

code