.
شرکت نرم افزار عارف رایانه ویکیوز

لکه ارغوانی سویا و عامل بیماری

مجله پزشکی آسان طب » اخبار پزشکی » لکه ارغوانی سویا و عامل بیماری

در بیماری لکه ارغوانی سویا یا لوبیا روغنی بذرها ، غلافها ، ساقه ها و برگهای سویا می تواند مورد حمله قرار گیرند . عامل بیماری بیماری لکه ارغوانی سویا قارچی است به نام Cercospora kikuchii (T.Matsu & Tomoyasu) chupp که همنام آن Cercospora kikuchii T.Matsu & Tomoyasu می باشد .

لکه ارغوانی سویا

در بیماری لکه ارغوانی سویا یا لوبیا روغنی بذرها ، غلافها ، ساقه ها و برگهای سویا می تواند مورد حمله قرار گیرند . ولی نشانه های بیماری لکه ارغوانی سویا روی دانه ها واضح تر و مشخص تر است . لکه های حاصله روی دانه ها به اندازه های مختلف و نا منظم ، گرد یا نامنظم و به قطر نیم تا 5 میلیمتر می باشند . گاهی روی لکه هایی که روی دانه ها تشکیل می گردد ترکهائی به وجود می اید . از بذور آلوده گیاهچه های مبتلا تشکیل شده که اغلب چروکیده و به رنگ ارغوانی تیره هستند .

لکه ارغوانی سویا چیست ؟

به گزارش اخبار پزشکی سایت آسان طب ، گیاهچه هائیکه کمتر مبتلا گردند رشدشان متوقف و کوچک می مانند . ظرف مدت یک یا دو هفته بعد از کاشت تحت شرایط گرم و مرطوب یک پوشش مخملی سفید متمایل به خاکستری که شامل کنیدیوفورها و کنیدیهای قارچ عامل بیماری لکه ارغوانی سویا است روی برگها و ساقه های جوان ظاهر می گردد . در اواخر فصل روی برگهای بزرگ ، لکه های زاویه دار و به رنگ قهوه ای متمایل به قرمز در هر دو سطح برگ به وجود می اید که قطر آنها معمولا 2-3 میلیمتر است . دمبرگها نیز پس از آلودگی لکه هائی به رنگ ارغوانی متمایل به قرمز و نامنظم و گود روی آنها ظاهر می شود .

عامل بیماری لکه ارغوانی سویا

عامل بیماری لکه ارغوانی سویا قارچی است به نام   Cercospora kikuchii (T.Matsu & Tomoyasu) chupp    که همنام آن Cercospora kikuchii T.Matsu & Tomoyasu     می باشد . این قارچ عموما روی محیط کشت مصنوعی در آزمایشگاه تولید اسپور نمی کند ، اما چنانچه گیاه میزبان را در اطاقک مرطوب و در حرارت 23 الی 27 درجه سانتیگراد به مدت یک یا دو روز نگهداری نمایند اسپورهای قارچ به حد وفور روی بذر ها و نسوج گیاه میزبان تشکیل می گردد . کنیدیوفورهای قارچ کمرنگ تا قهوه ای تیره و اغلب نوک انها بیرنگ ، معمولا ساده ، دارای جدار عرضی و منفرد اغلب ممکن است به صورت دسته های 20 تایی یا بیشتر تشکیل شوند .

کنیدیوفورها از داخل روزنه های برگ خارج و به طور متراکم کنارهم قرار می گیرند . استروماهای قارچ در داخل ویا زیر پوست بذور جوانه زده زیر پوست ساقه و دمبرگ ها و یا زیر اپیدرم برگها تشکیل می گردد و در قاعده استروما سلولهای هیف را که به طور زنجیری ترتیب یافته اند به وجود می اید ودر انتهای هر زنجیری از این سلولها فقط یک کنیدیوفور تشکیل می گردد . با توجه به اندازه گیریهایی که حجارود انجام داده است ، اندازه کنیدیوفورها 50-472 * 4-7 میکرن می باشد . کنیدیهای بیرنگ و استوانه ای قارچ رشته ای شکل ، راست یا کمی خمیده دارای 2-15 دیواره عرضی و به ابعاد 2-4 * 27-300 میکرون است  سفیدک داخلی سویا یا لوبیا روغنی چیست ؟

منبع :

asanteb.com


# # # # #

مطالب پیشنهادی

کبد چرب

درمان کبد چرب با طب سوزنی

ورزش مناسب

مقدار ورزش مناسب در هفته

تبخال

اطلاعات پزشکی درباره تبخال

قرص دیازپام یا قرص diazepam

قرص دیازپام برای چیست و عوارض قرص دیازپام یا قرص diazepam

پربازدید های اخبار پزشکی , تغذیه , سلامت

نظرات شما

*

code