تبلیغات بنری
درج تبلیغات بنری
.
شرکت نرم افزار عارف رایانه

مطالب مرتبط با اخبار پزشکی

نرم افزار مطب

نوشته تصادفي

تبلیغات متنی

برچسب های پرکاربرد

آسان طب استرس اضطراب افسردگی بارداری تست روانشناسی تغذیه سالم جوش صورت داروهای گیاهی درمان استرس درمان اضطراب درمان افسردگی درمان جوش صورت درمان دندان درد درمان کم خونی درمان یبوست دندان رژیم غذایی رژیم لاغری زیبایی پوست سرطان لاغری لاغری سریع ماسک صورت مو ویتامین پوست پوکی استخوان کاهش وزن گیاهان دارویی

سفیدک داخلی سویا یا لوبیا روغنی

مجله پزشکی آسان طب » اخبار پزشکی » سفیدک داخلی سویا یا لوبیا روغنی

بیماری سفیدک داخلی سویا به صورت لکه های کوچک رنگ پریده یا متمایل به زردی روی برگها ظاهر می شود . لکه های مزبور که در ابتدا به قطر 2-5 میلیمتر می باشند بتدریج توسعه یافته و قطر انها به یک سانتیمتر نیز می رسد . عامل بیماری سفیدک داخلی سویا زمستان را به صورت ائوسپور در داخل بقایای گیاهی آلوده و یا روی بذر سوژا به سر می برد .

سفیدک داخلی سویا

بیماری سفیدک داخلی سویا به صورت لکه های کوچک رنگ پریده یا متمایل به زردی روی برگها ظاهر می شود . لکه های مزبور که در ابتدا به قطر 2-5 میلیمتر می باشند بتدریج توسعه یافته و قطر انها به یک سانتیمتر نیز می رسد . لکه های نامبرده که معمولا زاویه دار هستند به مرور حالت نکروتیک یافته و برنگ قهوه ای در می ایند برگهای بیمار بر اثر کثرت تعداد نقاط آلوده ، خشک شده و از بین می روند .

در سطح زیرین برگها و در محل لکه ها بار قارچ عامل بیماری سفیدک داخلی سویا به صورت کرک متراکم و برنگ خاکستری مایل به قهوه ای ظاهر می شود . نشانه اخیر بهترین وسیله برای شناختن بیماری سفیدک داخلی سویا  می باشد . در صورت شدت آلودگی گیاه بیماری به نیامها و بالنتیجه به دانه ها نیز سرایت می نماید . دانه های مبتلا دارای پوست چین خورده و کرک دار بوده و در سطح آنها بار قارچ به صورت کرک خاکستری رنگ ظاهر می شود . آلودگی نیام و دانه تاکنون در ایران مشاهده نشده است . لکه ارغوانی سویا و عامل بیماری چیست ؟

زیست شناسی سفیدک داخلی سویا

به گزارش اخبار پزشکی سایت آسان طب ، عامل بیماری سفیدک داخلی سویا زمستان را به صورت ائوسپور در داخل بقایای گیاهی آلوده و یا روی بذر سوژا به سر می برد . در صورتیکه بذر آلوده به ائوسپور در خاک کاشته شود ، بیماری سفیدک داخلی سویا در شرایط آب و هوائی خنک به صورت سیستمیک یا داخلی در گیاهچه ها بروز می نماید . پس از ابتلا گیاه ، کنیدیهای قارچ در سطح زیرین برگ ظاهر شده و به سهولت توسط جریان هوا در مزرعه انتشار می یابند . کنیدیها معمولا روی برگهای پیر کمتر ویا اصلا تشکیل نمی گردند .

با استقرار کنیدیها در سطح برگ پس از 12 ساعت جوانه می زنند . لوله زایا که از تندش کنیدی حاصل می شود ممکن است از راه روزنه های برگ وارد شود ویا اینکه تشکیل اپرسوریوم یا مکه چماقی شکلی به اندازه حدود 12*9 میکرن بدهد . با ورود لوله زایا و رشد آن ، میسلیوم به صورت بین لسولی پیشرفت نموده و چنانچه واریته سوژا حساس باشد هوستوریوم های منشعب و زیادی توسط قارچ ایجاد شده و در واقع میسلیوم به سلولهای بیشتری حمله می کند و در صورتیکه در ارقام نسبتا مقاوم انشعابات هوستوریوم کمتر است .

سفیدک داخلی سویا یا لوبیا روغنی

سفیدک داخلی سویا یا لوبیا روغنی

بهترین شرایط برای رشد و فعالیت بیماری سفیدک داخلی سویا ، وجود رطوبت زیاد و درجه حرارت 20-22 درجه سانتیگراد می باشد . برگهای پیر در برابر بیماری سفیدک داخلی سویا و تشکیل لکه های موضعی مقاومت نشان می دهند . آلودگی روی برگهای 5-6 روزه بهتر صورت گرفته ، درصورتیکه برگهای 8 روزه یا پیرتر کمتر در برابر ابتلا حساس هستند .

اسپورزائی تاج در حرارت های بین 10 و 25 درجه سانتیگراد انجام گرفته و در حرارت بیش از 30 درجه و کمتر از 10 درجه اسپوری به وجود نخواهد آمد . آلودگی گیاهچه نیز احتمالا از طریق هیپوکوتیل و بر اثر ائوسپوری که در سطح بذر ویا روی بقایای گیاهی قرار دارد انجام می گیرد . در این حالت بیماری  سفیدک داخلی سویا به صورت سیستمیک یا داخلی آلودگی پیدا می کند .

منبع :

asanteb.com


# # # # #

مطالب پیشنهادی

ناخن جویدن

ناخن جویدن – ماهیت – علل – پیشنهادات

فواید چای سبز برای لاغری

چگونه از چای سبز برای لاغری استفاده کنیم؟

آشنایی با توفو ،جایگزینی ارزان برای گوشت

خوراکی‏ های جایگزین شیر مادر

پربازدید های اخبار پزشکی , تغذیه , سلامت

نظرات شما

*

code