آگهی بنری
تبلیغات بنری
.
خرید بک لینک ویکیوز شرکت نرم افزار عارف رایانه

Loading...

بیماری شانکر ماش چیست ؟

26551 28 بهمن 1394 اخبار پزشکی , تغذیه , سلامت آسان طب » اخبار پزشکی » بیماری شانکر ماش چیست ؟ همیار آسان طب

علایم بیماری شانکر ماش ابتدا به صورت لکه های صورتی مایل به قهوه ای در محل طوقه ظاهر گشته و به تدریج تیره تر و بزرگتر می شوند . قارچ عامل بیماری شانکر ماش خاکزی بوده و ریشه و ساقه گیاه را مورد حمله قرار می دهد . بهترین راه مبارزه با بیماری شانکر ماش کشت ارقام مقاوم و ضدعفونی بذر ماش توسط قارچ کشهای آلی می باشد .

بیماری شانکر ماش

بیماری شانکر ماش ابتدا در سال 1346 در کرج توسط کایزرو همکارانش دیده شده است . بیماری شانکر ماش علاوه بر کرج از دزفول نیز توسط ابراهیمی و میناسیان نیز گزارش گردیده و احتمالا در سایر مناطق نیز شیوع دارد . در قطعات آزمایشی حبوبات در کرج میزان مرگ و میر بوته ها بر اثر این بیماری 4 تا 57 درصد برآورد گردیده است .

نشانه های بیماری شانکر ماش

به گزارش بخش سلامت سایت اسان طب  ، علایم بیماری شانکر ماش ابتدا به صورت لکه های صورتی مایل به قهوه ای در محل طوقه ظاهر گشته و به تدریج تیره تر و بزرگتر می شوند . این لکه ها بعد بهم پیوسته و اطراف ساقه را فرا می گیرند . شاخ و برگ گیاهچه های آلوده ابتدا سبز مایل به زرد شده و سپس پژمرده و خشک می شوند . ریشه های بوته های آلوده معمولا تغییر رنگی نداشته سالم و طبیعی به نظر می رسند .

زیست شناسی بیماری شانکر ماش

به گزارش اخبار پزشکی سایت آسان طب ، قارچ عامل بیماری شانکر ماش خاکزی بوده و ریشه و ساقه گیاه را مورد حمله قرار می دهد . گیاهچه های ماش بیش از بوته های بزرگ نسبت به بیماری حساسیت دارند . این قارچ قادر است تا زمان طولانی به صورت ساپروفیت روی بقایای گیاهی و حیوانی در خاک به سر برد و به همین دلیل تراکم قارچ در عمق 10 سانتی متری خاک که مواد آلی آن فراوان تر و میزان گازائیدرید آن کمتر است بیشتر می باشد . به گزارش اسان طب ، علت افزایش مقاومت بافتهای بوته های مسن ماش نسبت به بيماری شانکر ماش ممکن است در نتیجه تبدیل پکتین به پکتات کلسیم باشد .

مبارزه با بيماری شانکر ماش

مبارزه با بیماری شانکر ماش راههای مختلفی دارد . اما بهترین راه مبارزه  با بيماری شانکر ماش کشت ارقام مقاوم و ضدعفونی بذر ماش توسط قارچ کشهای آلی می باشد .

منبع :

asanteb.com

عناوین پیشنهادی :

سفیدک داخلی آفتابگردان و راه مبارزه

بوته میری پنبه و نشانه های بیماری

بیماری زنگ گلرنگ safflower rust و نشانه ها

بوته میری گلرنگ : نشانه و زیست شناسی

بیماری شانکر ماش چیست ؟

بیماریهای ویروسی لوبیا

زنگ لوبیا و زیست شناسی


# # # # # #

نظرات

*

code