تبلیغات بنری
درج تبلیغات بنری
.
خرید بک لینک ویکیوز شرکت نرم افزار عارف رایانه

مطالب مرتبط با اخبار پزشکی

نرم افزار مطب

نوشته تصادفي

تبلیغات متنی

برچسب های پرکاربرد

آسان طب ازدواج استرس اضطراب افسردگی بیماری تغذیه سالم تناسب اندام! جوش صورت خواص درمانی داروهای گیاهی درمان استرس درمان اضطراب درمان افسردگی درمان کم خونی درمان یبوست دندان رژیم غذایی رژیم لاغری زیبایی پوست سرطان لاغری لاغری سریع ماسک صورت مسواک زدن مو موفقیت ویتامین کاهش وزن یبوست

بوته میری پنبه و نشانه های بیماری

مجله پزشکی آسان طب » اخبار پزشکی » بوته میری پنبه و نشانه های بیماری

بوته های مبتلا به بیماری بوته میری پنبه به صورت تک تک در سطح مزرعه ظاهر شده، اندازه آنها کوتاه و برگها و قوزه هائیکه روی این بوته ها ایجاد می گردد کوچک می باشد.بهترین راه مبارزه با بیماری بوته میری پنبه ، کشت ارقام مقاوم پنبه مانند واریته های Empire و .. می باشد .

بوته میری پنبه

بوته میری پنبه که انتشار جهانی دارد ، ابتدا در سال 1891 توسط پروفسور آتکینوسن تشخیص داده شده و در ایران از سالهای خیلی دور در مناطق جرقویه ، رودشت و طالخونچه اصفهان روی پنبه بومی شیوع داشته ولی اولین گزارش کتبی مربوط به سال 1345 توسط شریف و ارشاد می باشد . بیماری بوته میری پنبه تاکنون از نواحی یزد ، اصفهان ، سواحل بحر خزر ، خراسان و لرستان گزارش شده و احتمال می رود که در سایر نواحی پنبه کاری ایران نیز شیوع داشته باشد . میزان خسارت بیماری بوته میری پنبه بنا به مشاهدات نگارنده در پنبه کاریهای رود شت اصفهان زیاد و همزمان با گل وقوزه کردن بوته ها حدود 20 درصد بوته ها مرده و در واقع مزرعه تنگ می باشد . خسارت بیماری بوته میری پنبه  به شکل تنگ شدن مزرعه ، کوچک ماندن قوزه ها و بوته ها و تنزل کیفیت الیاف پنبه ظاهر می شود .

نشانه های بیماری بوته میری پنبه

بوته های مبتلا به بیماری بوته میری پنبه به صورت تک تک در سطح مزرعه ظاهر شده ، اندازه آنها کوتاه و برگها و قوزه هائیکه روی این بوته ها ایجاد می گردد کوچک می باشد . برگها زرد متمایل به قهوه ای و به تدریج از قاعده بوته شروع به ریزش می کند و ساقه عریان باقی می ماند . واریته های حساس دچار پژمردگی شده و خیلی زود بوته می میرد .  بیماری بوته میری پنبه معمولا هنگامی در مزرعه شیوع می یابد که ارتفاع بوته ها 20-30 سانتیمتر است .

چنانچه ساقه قطع نماییم از بالا به پایین و حتی در ریشه قسمتهای چوبی سیاه به نظر می رسد واگر ساقه را با چاقویی مانند قلم نی بتراشند حلقه سیاه رنگی در مقطع خوبی نمایان است . چنانچه پس از بارندگی هوا خشک شود ، بوته میری شدت می یابد .بوته های بزرگ مبتلا رشد نکرده و قوزه ها زودتر از معمول باز می شوند .

مبارزه با بوته میری پنبه

به گزارش اخبار پزشکی سایت آسان طب ، بهترین راه مبارزه با بیماری بوته میری پنبه ، کشت ارقام مقاوم پنبه مانند واریته های Empire و .. می باشد . واریته های آکالاودلتاپاین – 15 و واریته بومی اصفهان ، حساسیت زیادی به این بیماری دارند . برقراری تناوب زراعی سه ساله توام با غلات و مبارزه علیه نماتودهای خاک و استعمال کودهای پتاسه در کاهش بیماری موثر است .بیماری شانکر ماش چیست ؟

منبع :

asanteb.com


# # # # #

مطالب پیشنهادی

معرفی فلفل زینتی و نگهداری آن

در اشپزخانه هایتان یک شیر پاکن داشته باشید

پرسشنامه تعیین استرس

پرسشنامه تعیین استرس

چگونه سن بدن را پایین بیاوریم؟

پربازدید های اخبار پزشکی , تغذیه , سلامت

نظرات شما

*

code