http://www.perspolisitarin.loxblog.com http://www.tanaffor2.loxblog.com http://www.gazorkhan.loxblog.com http://www.loveff.loxblog.com http://www.campaignzohor.loxblog.com http://www.paragalaydar.loxblog.com http://www.zakharbazi.loxblog.com http://www.vjir.loxblog.com http://www.khande20.loxblog.com http://www.moaraghl.loxblog.com http://www.hosseinabad.loxblog.com http://www.silentboy.loxblog.com http://www.kamyaran.loxblog.com http://www.fotonini.loxblog.com http://www.argpishgaman.loxblog.com http://www.shabahang20.loxblog.com http://www.love56.loxblog.com http://www.profilenice.loxblog.com http://www.hamechidaram.loxblog.com http://www.love56.loxblog.com http://www.tabadolha.rozblog.com http://www.bestweblogs.rozblog.com http://www.tabadoliha.rozblog.com http://www.weblognevisaan.rozblog.com http://www.mamlekate.ir http://www.welink.rozblog.com http://www.cze.ir http://www.link4up.rozblog.com http://www.cafelink.rozblog.com http://www.linksee.rozblog.com http://www.youtube23.rozblog.com http://www.guitareman.rozblog.com http://www.zhee.ir http://www.irsaba.ir http://www.add-links.ir http://www.5link.ir http://www.itismsrt.ir http://www.rozesefidam.rozblog.com http://www.etstur.ir http://www.gemlink.rozblog.com http://perspolisitarin.loxblog.com http://tanaffor2.loxblog.com http://gazorkhan.loxblog.com http://loveff.loxblog.com http://campaignzohor.loxblog.com http://paragalaydar.loxblog.com http://zakharbazi.loxblog.com http://vjir.loxblog.com http://khande20.loxblog.com http://moaraghl.loxblog.com http://hosseinabad.loxblog.com http://silentboy.loxblog.com http://kamyaran.loxblog.com http://fotonini.loxblog.com http://argpishgaman.loxblog.com http://shabahang20.loxblog.com http://love56.loxblog.com http://profilenice.loxblog.com http://hamechidaram.loxblog.com http://love56.loxblog.com http://tabadolha.rozblog.com http://bestweblogs.rozblog.com http://tabadoliha.rozblog.com http://weblognevisaan.rozblog.com http://mamlekate.ir http://welink.rozblog.com http://cze.ir http://link4up.rozblog.com http://cafelink.rozblog.com http://linksee.rozblog.com http://youtube23.rozblog.com http://guitareman.rozblog.com http://zhee.ir http://irsaba.ir http://add-links.ir http://5link.ir http://itismsrt.ir http://rozesefidam.rozblog.com http://etstur.ir http://gemlink.rozblog.com http://linux-web.ir http://carzor.lineblog.ir http://linux-web.ir http://monopod.shikweb.ir https://isheidayi.com/ http://welink.rozblog.com/ http://omdebazaar.ir http://link4up.rozblog.com http://cafelink.rozblog.com http://www.backlinka.ir http://www.tablloravan.ir http://www.zhee.ir http://www.darvishmusic.com/ http://add-links.ir http://www.popup.5link.ir http://www.backlinka.ir http://backlinka.ir http://www.backlinka.ir
.
شرکت نرم افزار عارف رایانه ویکیوز

بوته میری گلرنگ : نشانه و زیست شناسی

مجله پزشکی آسان طب » اخبار پزشکی » بوته میری گلرنگ : نشانه و زیست شناسی

بیماری بوته میری گلرنگ در اکثر مزارع کشت گلرنگ در ایران وجود دارد و در سال 1349 نیز نمونه های زیادی از این بیماری از مزارع گلرنگ شیدان اصفهان توسط نگارنده مشاهده و جمع آوری شده است .به طور کلی 4 الی 7 روز پس از آلودگی در گلخانه علایم بیماری بوته میری گلرنگ ظاهر می شود ، که عبارتست از رنگ پریدگی عمومی در برگها همزمان با خم شدن بوته ها ، گاهی شدت حمله بیماری بوده و بوته ها از پا می افتند .

بوته میری گلرنگ

بوته میری گلرنگ ابتدا در سال 1348 توسط آل آقا در مزارع آزمایشی دانشکده کشاورزی کرج به طور پراکنده روی گلرنگ واریته فریو دیده شده است . بیماری بوته میری گلرنگ در اکثر مزارع کشت گلرنگ در ایران وجود دارد و در سال 1349 نیز نمونه های زیادی از این بیماری از مزارع گلرنگ شیدان اصفهان توسط نگارنده مشاهده و جمع آوری شده است . میزان آلودگی و خسارت بیماری تا حدود 10 درصد بوته های گلرنگ می باشد .

نشانه های بیماری بوته میری گلرنگ 

به طور کلی 4 الی 7 روز پس از آلودگی در گلخانه علایم بیماری بوته میری گلرنگ ظاهر می شود ، که عبارتست از رنگ پریدگی عمومی در برگها همزمان با خم شدن بوته ها ، گاهی شدت حمله بیماری بوده و بوته ها از پا می افتند . چنانچه بوته بیمار خم شده را بررسی کنیم می بینیم بوته ها در ناحیه طوقه ویا ریشه برنگ قهوه ای روشن در آمده و تمام نسوج در این ناحیه تیره رنگ شده اند . همچنین در ناحیه طوقه ویا ریشه برنگ قهوه ای شده باریک شدگی یا لاغر شدگی دیده می شود . این باریک شدن ناحیه ای مربوط به جمع شدگی و لهیدگی نسوج می باشد . در حالیکه قسمتهای فوقانی آن فرم طبیعی خود را حفظ کرده اند .

بوته های بیمار پس از مدت کوتاهی پژمردگی عمومی یافته و می افتند و خسارت اصلی بیماری مربوط به این مرحله از حمله عامل بیماری بوته میری گلرنگ می باشد . بوته های بیمار به آسانی از خاک خارج می شوند . چنانچه خاک خشک و سفت باشد از ناحیه طوقه قطع می گردند .

به طور کلی در یک مزرعه گلرنگ بوته های بیمار ممکن است به طور تک تک و پراکنده و یا به طور دسته جمعی در قطعات محدود ویا نقاط گود و آبگیر دیده شود .

زیست شناسی بوته میری گلرنگ 

به گزارش اخبار پزشکی سایت آسان طب ، قارچ عامل بیماری بوته میری گلرنگ در تمام مراحل رشد گیاه گلرنگ می تواند آنرا مورد حمله قرار دهد ولی به نظر می رسد که بوته های 2-3 برگه به علت ضعیف بودن و عدم رشد کافی حساس تر بوده و زودتر از پا در می ایند . طبق بررسیهای گلذانی آل اقا ، هفت روز بعد از تلقیح مصنوعی علایم بیماری ظاهر می شود . و به تدریج گیاه از بین می رود و دوره کمون 4-7 روز به طول می انجامد . بیماری در زمین های سفت و سخت که رطوبت را برای مدتی نگاه می دارد به سرعت پیشروی می نماید . در مزرعه زئوسپورهای قارچ عامل بیماری بوته میری گلرنگ در آب شنا کرده و خود را به ریشه و طوقه گیاهان سالم مجاور رساند و بدینوسیله آنها را مورد حمله قرار می دهند .

بوته میری گلرنگ

مبارزه با بوته میری گلرنگ

اجرای تناوب زراعی و رعایت بهداشت زراعی و آبیاری نشتی در تخفیف بیماری بوته میری گلرنگ بسیار موثر است ، ضمنا چنانچه مقرون به صرفه افتد مبارزه شیمیایی مطابق انچه در مورد بوته میری جالیز نیز ذکر شده است درباره این بیماری نیز قابل اجرا است .با گل سبز کنجد و نشانه های بیماری اشنا شوید .

منبع :

asanteb.com


# # # # # #

مطالب پیشنهادی

زنگ زرد گندم

زنگ زرد گندم و نشانه ها

سیاهک آشکار گندم

سیاهک آشکار گندم و راه مبارزه

7 تا ماسک های جلوگیری از چین و چروک صورت

نگران کچلی خود هستید؟این مقاله را بخوانید

پربازدید های اخبار پزشکی , تغذیه , سلامت

نظرات شما

*

code