تبلیغات بنری
درج تبلیغات بنری
.
خرید بک لینک ویکیوز شرکت نرم افزار عارف رایانه

مطالب مرتبط با اخبار پزشکی

نرم افزار مطب

نوشته تصادفي

تبلیغات متنی

برچسب های پرکاربرد

آسان طب ازدواج استرس اضطراب افسردگی بیماری تغذیه سالم تناسب اندام! جوش صورت خواص درمانی داروهای گیاهی درمان استرس درمان اضطراب درمان افسردگی درمان کم خونی درمان یبوست دندان رژیم غذایی رژیم لاغری زیبایی پوست سرطان لاغری لاغری سریع ماسک صورت مسواک زدن مو موفقیت ویتامین کاهش وزن یبوست

علت ناباروری در زنان و بررسی آنها

مجله پزشکی آسان طب » اخبار پزشکی » علت ناباروری در زنان و بررسی آنها

نقص تخمک گذاری یا نقص عملکرد تخمدانی یکی از مهمترین علت ناباروری در زنان می باشد . اين حالت ممکن است بدليل نقص در عملکرد غده هايپوتالاموس و در نتيجه اختلال در تحريک غده هيپوفيز باشد. استرس، تروما، تغييرات در وزن بدن، بی اشتهايی يا اختلالات در غذا خوردن و فعاليت ورزشی زياد ممکن است فاکتورهايی در توسعه عدم تخمک گذاری باشند.

علت ناباروری در زنان

علت ناباروری در زنان یک بحث مهم در مبحث مامایی و زنان و زایمان است . متاسفانه  بسیاری از خانم ها قدرت ناباروری دارند . اما براستی علت ناباروری در زنان چیست ؟ ناباروری زنان به ناباروری در زنان و آندسته از عوامل و مشکلاتی که در ناباروری به زنان مرتبط است اطلاق می گردد و می تواند دلايل مختلفی داشته باشد همانند:

1- علت ناباروری در زنان : وزن

وزن خانم ها می تواند یکی از انواع  علت ناباروری در زنان باشد .  کنترل وزن و وزن مناسب یکی از مسایل مهم برای بارداری است .  در حقیقت، طبق تحقیقات انجمن پزشكی زاد و ولد آمریكا، 12 درصد ناباروریها ناشی از نامتعادل و نامناسب بودن وزن افراد است. میزان كم چربی بدن مقدار هورمون استروژن را به قدری كاهش میدهد كه قدرت باروری را از بین میبرد. همینطور زیاد بودن چربی بدن میزان هورمون استروژن را افزایش میدهد، كه در این حال این هورمون مثل قرصهای ضدبارداری عمل كرده و تخمك گذاری را متوقف میكند. همچنین چاقی، باعث میشود تا درمانهای موجود كارساز نباشند.تنها زنان نیستند كه با اضافه وزن قدرت باروری را از دست بدهند. مطالعات مختلف نشان میدهند كه اضافه وزن مردان تولید اسپرمهای ناسالم را افزایش میدهد. تعدادی از محققان توصیه میكنند كه مردان برای حفظ قدرت باروری، باید مقدار فراوانی سبزیجات و میوه‌های تازه مصرف كنند. این مواد با فراهم كردن آنتی اكسیدانت، از آسیب دیدن اسپرمها جلوگیری میكنند. ولی در كل، تحقیقات نتایج مختلف و متفاوتی ارائه كرده‌اند.

2- علت ناباروری در زنان : علل لوله ای/اندومتريال

یکی دیگر از علت ناباروری در زنان  علل لوله ای / اندومتریال است . بيماری التهابی لگن نيز ممکن است در ايجاد ناباروری با ايجاد آسيب در لوله ها و ديواره اندومتريال نقش داشته باشد .اندومتريوزيس حالتی است که با حضور بافت اندومتريال اکتوپيک مشخص می شود و ممکن است تاثيری بر جنبه های مکانيکی تخمک گذاری، برداشت اووسيت، انتقال توسط لوله فالوو لانه گزينی تخمک بارور داشته باشد.

3- علت ناباروری در زنان : علل سرويکس

علل سرویکس یکی از علت های مهم ناباروری در زنان می باشد که باید به ان توجه کرد . ناباروری سرويکال می تواند با تغيير در کيفيت و کميت موکوس که برای عبور اسپرم به رحم ضروری است ايجاد شود. عفونت هايی مانند کلايميديا ممکن است بر کيفيت موکوس تاثير داشته باشد. همينطور، پروسه های جراحی سرويکس از قبيل فرسايش ليزری يا سرما درمانی ممکن است باعث تخريب غده های ترشح کننده موکوس در سرويکس شوند.

4- علت ناباروری در زنان : سن

تغييرات وابسته به سن از قبيل کاهش ذخيره تخمک ها در تخمدان‌ها (Ovarian reserve)، ممکن است منجر به توسعه ناباروری شود. باروری در زنان پس از سن 27 سالگی شروع به کاهش می کند و سرعت کاهش باروری پس از سن 35 سالگی تسريع می گردد. در ارتباط با ذخيره تخمدان از حيث تخمک، يک زن 12% از ذخيره تخمدانی خود را در سن 30 سالگی دارد و اين ميزان در سن 40 سالگی به 3% کاهش می يابد.

5- علت ناباروری در زنان : نقص عملکرد تخمدانی

نقص تخمک گذاری یا نقص عملکرد تخمدانی یکی از مهمترین علت ناباروری در زنان می باشد .  اين حالت ممکن است بدليل نقص در عملکرد غده هايپوتالاموس و در نتيجه اختلال در تحريک غده هيپوفيز باشد. استرس، تروما، تغييرات در وزن بدن، بی اشتهايی يا اختلالات در غذا خوردن و فعاليت ورزشی زياد ممکن است فاکتورهايی در توسعه عدم تخمک گذاری باشند. زنان با چنين مشکلاتی LH و FSH کافی را جهت تحريک بلوغ فوليکول ها در تخمدان توليد نمی کنند. فاکتورهای اندوکرين (شامل بيماری تيروئيد، ديابت، هايپرپرولاکتنمی ، توليد فراوان آندروژن آدرنال) و بيماری کبدی در عملکردهای هيپوتالاموسی يا هيپوفيزی اختلال ايجاد می کند که در نتيجه ممکن است از رشد فوليکول ها، تخمک گذاری يا بقاء کورپوس لوتئوم (که برای بقاء آبستنی ضروری است) جلوگيری کند. اين اختلالات اندوکرين و عدم تعادل ها برای بازيافتن بارداری نياز به اصلاح و کنترل دارند.

6- علت ناباروری در زنان : سندرم پلی کیستیك تخمدان

سندرم پلی کیستیک تخمدان از علل مهم ناباروری زنان است . این بیماری ناشی از عملكرد غیرطبیعی غدد درون ریز بدن است، كه اغلب تخمك گذاری را دچار مشكل میكند. در زنانی كه به این اختلال گرفتارند، میزان هورمونهای جنسی و هورمون انسولین نامتعادل است. و تولید تخمك و چرخه‌ی قاعدگی اغلب دچار مشكل میشوند. علاوه بر نازایی، این اختلال خطر ابتلا به دیابت، بیماریهای قلبی و انواعی از سرطانها را افزایش میدهد. خوشبختانه، كاهش وزن فقط به میزان 5 درصد برای طبیعی شدن سطح هورمونها در بدن و بازگشت قدرت باروری كافی است. فعالیتهای فیزیكی منظم نیز اثر بسزایی دارند. همینطور رژیم غذایی حاوی فیبر نیز مهم است.

7- علت ناباروری در زنان : بيماريهای مقاربتی

عفونت هايی منتقل شونده از طريق مقاربت (Sexually transmitted infections) از دلايل عمده ناباروری محسوب می شود. عفونت هايی مقاربتی اغلب نشانه های اندکی از خود بروز می دهند که اين امر منجر به از دست رفتن زمان مناسب جهت اقدامات پيشگيرانه و درمانی مناسب می گردد.

8- علت ناباروری در زنان : استعمال دخانيات

استعمال دخانیات می تواند سبب ناباروری خانم ها شود . استعمال دخانيات برای تخمدان ها مضر می باشد و ميزان صدمه آن بستگی به شدت و مدت زمانی دارد که شخص از دخانيات استفاده می کند. نيکوتين و مواد شيميايی ديگر که در توانايی بدن در توليد استروژن (هورمونی که در تنظيم تشکيل فوليکول ها و تخمک گذاری نقش دارد) مداخله می کنند سبب می شوند که سلول های تخمک نسبت به ناهنجاريهای ژنتيکی مستعد باشند. البته بعضی از صدمات غيرقابل اجتناب می باشند، اما ترک سيگار می تواند از صدمات بيشتر جلوگيری کند.


# # # # # #

مطالب پیشنهادی

بیماری سرخجه

علائم و درمان بیماری سرخجه در کودکان

درمان شوره سر با بابونه

تاثیر بابونه در درمان گیاهی شوره سر

پنی‌سیلین

تزریق پنی‌سیلین کم عوارض اما داری عارضه!

تنگی نفس

تنگی نفس و تنفس سریع

پربازدید های اخبار پزشکی , خانواده , سبک زندگی , سلامت

نظرات شما

*

code