تبلیغات بنری
درج تبلیغات بنری
.
شرکت نرم افزار عارف رایانه

مطالب مرتبط با گل و گیاه

نرم افزار مطب

نوشته تصادفي

تبلیغات متنی

برچسب های پرکاربرد

آسان طب استرس اضطراب افسردگی بارداری تست روانشناسی تغذیه سالم جوش صورت داروهای گیاهی درمان استرس درمان اضطراب درمان افسردگی درمان جوش صورت درمان دندان درد درمان کم خونی درمان یبوست دندان رژیم غذایی رژیم لاغری زیبایی پوست سرطان لاغری لاغری سریع ماسک صورت مو ویتامین پوست پوکی استخوان کاهش وزن گیاهان دارویی

آگاو | گیاه برگ خنجری

مجله پزشکی آسان طب » گل و گیاه » آگاو | گیاه برگ خنجری

جنس آگاو (Agave) يا "برگ خنجری"متعلق به خانواده Agavaceae مي باشد. اين گياهان گروه نسبتا بزرگي با حدود 300 گونه را تشكيل مي دهند كه غالبا گياهان گلخانه اي وآپارتماني هستند. آن ها نسبت به خشكي مقاوم هستند

آگاو

جنس آگاو (Agave) يا “برگ خنجری”متعلق به خانواده Agavaceae مي باشد. اين گياهان گروه نسبتا بزرگي با حدود 300 گونه را تشكيل مي دهند كه غالبا گياهان گلخانه اي وآپارتماني هستند. آن ها نسبت به خشكي مقاوم هستند. داراي برگ هاي گراس مانند ليكن كلفت وگوشتي هستند كه غالبا به طور فشرده اي در پابين تجمع مي كنند و گاه داراي بريدگي هاي سطحي ويا خار مانند در حاشيه مي باشند. گياهان عمر بسيار طولاني دارند كه به 50سال يابيشتر مي رسد. هنگام بلوغ ،ساقه گلزائي از وسط گياه رشد مي كند. اين اندام شبيه سنبله است وگل هاي فراوان نسبتا ريز لوله اي وزنگوله مانند توليد مي كند.

آگاو را مي توان درون ساختما,ن و يا آپارتمان نگهداري نمود به شرط آن كه نوركامل به آن ها برسد. يكي از گونه هاي متداول Agaave Americana است كه برگ هاي نوك تيز سبز متمايل به قهوه اي دارد و حاشيه آن ها ممكن است به رنگ روشن بوده وبه صورت نواري روشن ظاهر مي شود. اين گياهان را در تابستان مي توان در حياط خانه قرار داد ويا در باغچه كاشت. در زمستان آن ها را در جاي خنك قرار دهيدبه شرطي كه دما ازC ْ5كمتر نشود . آن ها علاوه بر نور كافي آب فراواني نيز نياز دارند. آن ها از نظر خاك حساسيت چنداني نداشته حتي خاك باغچه براي رشد آن ها مناسب است. بهتر است هر سال يك مرتبه گلدان و خاك آن ها تعويض شود.

آگاو

تکثیر گیاه آگاو

بسياري از گونه ها در اطراف گياه جوانه ايجاد مي نمايند. بهترين راه تكثير از طريق اين جوانه هاست كه بايستي با دقت از نزديك گياه مادر جدا شده و در گلدان هاي جدا گانه كاشته شوند. بهتر است جوانه ها قبل از انتقال به گلدان مدتي (چند روز)در فضاي آزاد قرار داده شوند. آگاو را نيز مي توان از طريق بذر تكثير نمود. بذرها معمولا در بهاركاشته مي شوند. برخي از حشرات ممكن است به برگ ها و ريشه حمله نموده و به آن ها آسيب برسانند. ليكن آگاو معمولا عاري از بيماري هاي گياهي است.

شیره گیاه آگاو را همانند ضماد بر روی جراحتها می گذارند. شیره همچنین در درمان اسهال و اسهال خونی بکارمی رود. شیره ضد عفونی کننده، معرق، ادرارآور وضدیبوست است.
دم کرده برگهای ریزریزشده، مسهل وعصاره برگ برای درمان ضرب دیدگی بکار می رود. همچنین در درمان دیرهضمی، نفخ شکم، یبوست وزردی بکارمی رود. شیره ضدعفونی کننده وازرشد باکتریها در معده و روده جلوگیری می کند. از برگها داروی استروئیدی می سازند. یک صمغ از ریشه و برگ می گیرند که در درمان دندان درد بکار می رود. ریشه معرق وادرارآورمی باشد. آن همچنین در درمان سفلیس بکار می رود.
از ساپونین گیاه صابون می سازند(در ریشه می باشد). وقتی ریشه و برگ را خرد می کنند و سپس با آب آنرا می جوشانند، ساپونین از آن استخراج می شود. گیاه خاصیت حشره کشی دارد. یک فیبر قوی از برگها می گیرند که از آن طناب، نخ و پارچه می سازند. ساقه های گل دهنده خشک شده همانند یک پوشش ضدآب بکار می رود .


# # # # #

مطالب پیشنهادی

عکس گل فراموشم مکن

عکس گل فراموشم مکن و نحوه کاشت

معرفی و طریقه کاشت و تکثیر گیاه آنتوریوم

آشنایی با ساپوت سیاه ،پودینگ شکلاتی طبیعی

معرفی گیاه برگ انجیری ،یک گیاه مقاوم

پربازدید های گل و گیاه

نظرات شما

*

code