خانه / گل و گیاه / آگاو | گیاه برگ خنجری

آگاو | گیاه برگ خنجری

جنس آگاو (Agave) یا “برگ خنجری”متعلق به خانواده Agavaceae می باشد. این گیاهان گروه نسبتا بزرگی با حدود 300 گونه را تشکیل می دهند که غالبا گیاهان گلخانه ای وآپارتمانی هستند. آن ها نسبت به خشکی مقاوم هستند. دارای برگ های گراس مانند لیکن کلفت وگوشتی هستند که غالبا به طور فشرده ای در پابین تجمع می کنند و گاه دارای بریدگی های سطحی ویا خار مانند در حاشیه می باشند. گیاهان عمر بسیار طولانی دارند که به 50سال یابیشتر می رسد. هنگام بلوغ ،ساقه گلزائی از وسط گیاه رشد می کند. این اندام شبیه سنبله است وگل های فراوان نسبتا ریز لوله ای وزنگوله مانند تولید می کند.

گیاه برگ خنجری یا آگاو چیست ؟

آگاو را می توان درون ساختما,ن و یا آپارتمان نگهداری نمود به شرط آن که نورکامل به آن ها برسد. یکی از گونه های متداول Agaave Americana است که برگ های نوک تیز سبز متمایل به قهوه ای دارد و حاشیه آن ها ممکن است به رنگ روشن بوده وبه صورت نواری روشن ظاهر می شود. این گیاهان را در تابستان می توان در حیاط خانه قرار داد ویا در باغچه کاشت. در زمستان آن ها را در جای خنک قرار دهیدبه شرطی که دما ازC ْ5کمتر نشود . آن ها علاوه بر نور کافی آب فراوانی نیز نیاز دارند. آن ها از نظر خاک حساسیت چندانی نداشته حتی خاک باغچه برای رشد آن ها مناسب است. بهتر است هر سال یک مرتبه گلدان و خاک آن ها تعویض شود.

آگاو

تکثیر گیاه آگاو

بسیاری از گونه ها در اطراف گیاه جوانه ایجاد می نمایند. بهترین راه تکثیر از طریق این جوانه هاست که بایستی با دقت از نزدیک گیاه مادر جدا شده و در گلدان های جدا گانه کاشته شوند. بهتر است جوانه ها قبل از انتقال به گلدان مدتی (چند روز)در فضای آزاد قرار داده شوند. آگاو را نیز می توان از طریق بذر تکثیر نمود. بذرها معمولا در بهارکاشته می شوند. برخی از حشرات ممکن است به برگ ها و ریشه حمله نموده و به آن ها آسیب برسانند. لیکن آگاو معمولا عاری از بیماری های گیاهی است.

شیره گیاه آگاو را همانند ضماد بر روی جراحتها می گذارند. شیره همچنین در درمان اسهال و اسهال خونی بکارمی رود. شیره ضد عفونی کننده، معرق، ادرارآور وضدیبوست است.
دم کرده برگهای ریزریزشده، مسهل وعصاره برگ برای درمان ضرب دیدگی بکار می رود. همچنین در درمان دیرهضمی، نفخ شکم، یبوست وزردی بکارمی رود. شیره ضدعفونی کننده وازرشد باکتریها در معده و روده جلوگیری می کند. از برگها داروی استروئیدی می سازند. یک صمغ از ریشه و برگ می گیرند که در درمان دندان درد بکار می رود. ریشه معرق وادرارآورمی باشد. آن همچنین در درمان سفلیس بکار می رود.
از ساپونین گیاه صابون می سازند(در ریشه می باشد). وقتی ریشه و برگ را خرد می کنند و سپس با آب آنرا می جوشانند، ساپونین از آن استخراج می شود. گیاه خاصیت حشره کشی دارد. یک فیبر قوی از برگها می گیرند که از آن طناب، نخ و پارچه می سازند. ساقه های گل دهنده خشک شده همانند یک پوشش ضدآب بکار می رود .

درباره ی آسان طب

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code