آگهی بنری
تبلیغات بنری
.
خرید بک لینک ویکیوز شرکت نرم افزار عارف رایانه

Loading...

اپونتيا | کاکتوس اپونتيا

27021 07 اسفند 1394 گل و گیاه آسان طب » گل و گیاه » اپونتيا | کاکتوس اپونتيا آسان طب

جنس اپونتيا (Opuntia) داراي بيش از 250 گونه است و متعلق به خانواده كاكتوس مي باشد. اين گياهان مناسب گلخانه بوده

اپونتيا

جنس اپونتيا (Opuntia) داراي بيش از 250 گونه است و متعلق به خانواده كاكتوس مي باشد. اين گياهان مناسب گلخانه بوده ليكن برخي نمونه هاي كوچك آن را مي توان در آپارتمان و درون ساختمان كشت داد. اين گياهان به اندازه هاي مختلفي رشد مي كنند. برخي از گونه هاي دشتي و بيابان به صورت درخت رشد مي نمايد. اپونتيا داراي ساقه هاي برگ مانند و برگ هاي خار مانند هستند كه بر سطح ساقه ها به صورت هاي گوناگوني قرار دارند. ساقه ها گاهي به صورت استوانه رشد مي نمايند. خارها معمولا همراه با زوائد سوزني ديگري است. بسياري از نمونه ها درآپارتمان گل توليد نمي كنند مگر اين كه به گلخانه منتقل شوند. گل هاي آن ها بزرگ زيبا و نمايشي است و از محل اتصال ساقه ها توليد مي شوند. گل ها نسبتا لوله اي به رنگ هاي قرمز و زرد و معمولا در ماه هاي تابستان توليد مي شوند.اپونتيا بر خلاف تصور بايستي آبياري منظم شود ونياز به خاك غني دارد وهمچنين نياز به تغذيه دارد.گلدان اپونتيا را در جايي قرار دهيد (پشت پنجره )كه بيشترين نور به آن بتابد. از گلدان مناسب استفاده كنيد چون ريشه هاي انبوه وزيادي توليد مي كند. هر سال در بهار گلدان و خاك را تعويض كنيد. در زمستان در جاي خنك وسرد بين Cْ7-3قرار دهيد و آبياري را متوقف نموده ليكن اجازه ندهيد خاك گلدان كاملا خشك شود. براي ازدياد اپونتيا از ساقه هاي برگ مانند استفاده نماييد. هر كدام از آن ها را مي توانيد قطع كنيد دو يا سه روز در هواي آزاد قرار داده و سپس در كمپوست بكاريدوكمپوست را مرطوب نگهداريد. اپونتيا خيلي سريع ريشه داده و شروع به رشد مي نمايد . گاهي محل اتصالات صفحات ساقه خيلي سست است وبه راحتي جدا مي شود.

تکثیر کاکتوس اپونتيا

ازدياد اپونتيا از طريق بذر نيز نسبتا ساده است. بذرها چون داراي پوست ضخيمي هستند دير رويش حاصل مي نمايند. بهتر است قبل از كاشت آن ها را در آب به مدت يك يا دو روز خيس كنيد. بذر را در ابتداي بهار بكاريد و در دماي حدود Cْ21قرار دهيد.
آفات در نتيجه حشرات ريز و مورچه ها ممكن است به گياه وريشه آن صدمه وارد نمايند .گاه بيماري قارچي باعث ايجاد لكه هاي قرمز رنگي در سطح ساقه ها مي شود.


نظرات

*

code