خانه / گل و گیاه / درخت آناناس | بوته آناناس

درخت آناناس | بوته آناناس

آناناس Ananas متعلق به خانواده آناناس است.اگرچه گیاه گلخانه ای می باشد لیکن گاهی درون ساختمان وآپارتمان نیز نگهداری می شود به شرط آن که درجای گرم ودرنورکافی قرارداده شود.چندگونه از آنهادرخاک رشدنموده وتولیدمیوه که به آناناس تجاری معروف است A.comosus می نمایند ازجمله گونه گیاهان برای داشتن برگ های زینتی بانوارهای سبز وخاکستری ویاسفیدمورد توجه می باشند.

گیاه آناناس یا درخت آناناس

برگ های گراس مانند به صورت تجمع و فشرده درپایین ایجاد میشوند.خاک بایستی موردتوجه باشدکه از مخلوطی ازدوقسمت لومفیبری، یک قسمت پیت و یاخاک برگ پوسیده ویک قسمت شن ساخته شود.آبیاری بایستی منظم وکافی باشدلیکن تاآبیاری بعدی بایستی اجازه داده شودخاک خشک شود.گیاه بایستی درهوای گرمونورکافی قرارداده شودوهرسال هنگام گل ومیوه درابتدای بهار گلدان وخاک آن تعویض شود.
آناناس میوه ای پر خاصیت است که ریشه آن از جنوب برزیل و پاراگوئه است. از این میوه برای درمان زخم ها و بیماریهای دهان ، بیماریهای دستگاه ادراری.بیماری های زنان ، امراض دوران پیری ، درمان سوختگی ها ، درمان آماس وریدها ، خیز یا ورم ریه ها و.. استفاده میشود.

کاشت-آناناس

تکثیر آناناس

بهترین راه تکثیر جدانمودن جوانه ها از اطراف گیاه است.جوانه ای راهم که بالای میوه به صورت رویشی باقی مانده نیزمیتوان جدانمودوازآن گیاه کاملی به دست آورد.جوانه هاکه ازگیاه مادرجداشده اندبایستی2تاچندروزدرمعرض هواقرارداده شده تارطوبت آنهاکاملا گرفته شود.سپس آنهادرشن مرطوب کشت داده شده تا ریشه ایجادنماید(معمولاحدودیک ماه).بعدازآن گیاهان کوچک رامیتوان درخاک مخصوص که قبلاتوضیح داده شددرگلدان قرارداد و درگرما با نور کافی وباآبیاری منظم آنهارابه صورت گیاهان بالغ به ثمررساند.

میوهٔ رسیدهٔ آناناس حاوی مواد زیر است : ویتامین A ، ویتامین C ، ویتامین های گروه B ، کلسیم ، فسفر ، آهن ، اسید سیتریک ، اسید مالیک ، بعلاوه میوهٔ خام و رسیدهٔ آناناس حاوی یک آنزیم پروتئولیتیک بنام بروملین یا بروملائین است که اولین مرتبه درسال ۱۹۸۱ از آن استخراج شده و در در پایین ساقهٔ آن نیز فراوان است .

نحوه کاشت و پرورش آناناس در منزل

پس از خرید یک میوه آناناس باید دقت کنید تاج آن را به خوبی از میوه جدا کنید ( مانند تصویر زیر )

آناناس در منزل

پس از جدا کردن تاج، 4 ردیف از برگ های پایینی را کنده، تاج را درون یک لیوان آب و در معرض نور خورشید قرار دهید.

توجه داشته باشید که فقط قسمت ساقه و بدون برگ در آب قرار بگیرد

همانطور که در تصویر بالا می بینید پس از گذشت چند روز یا چند هفته ریشه های انتهایی بزرگتر شده و تاج آناناس برای کاشتن در خاک آماده می شود

یگ گلدان مناسب با ارتفاع 25 سانتی متر و پر شده با خاک مناسب را آماده کرده و تاج را به اندازه 4 سانتی متر درون خاک قرار دهید.

حال باید گلدان را در یک جای پرنور، گرم و مروطب قرار دهید تا پس از گذشت 3-4 ماه ریشه های قوی تر و بزرگتر شوند.

درباره ی آسان طب

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code