خانه / گل و گیاه / شمعدانی | گل شمعدانی

شمعدانی | گل شمعدانی

جنس شمعدانی (Pelargonium) دارای حدود 250 گونه است و در خانواده شمعدانی قرار دارد.این گیاهان به اشکال و فرم های متنوع یافت می شوند.مناسب رشد در باغچه،گلخانه وبرخی نمونه هانیز مناسب آپارتمان می باشند.شمعدانی گیاه مورد علاقه ایرانیان است.آنهاباگل های زیبای خودباکمترین توجه کاشت ونگهداری میشوند.

گل شمعدانی

برخی از آنها برگ ریز بوده وبرخی از گونه هابه صورت گیاهان گوشتی رشد می نمایند.برخیازگونه های متداولP.peltatumوP.domesticum،P.graveolens و تعداد زیادی از واریته های مختلف باگل ها و رنگ گل های زیبا ومتنوع می باشند.P.peltatumبه شمعدانی برگ زیتونی معروف است.این گیاه بومی آفریقای جنوبی است باساقه هایی که به طور پخش و خوابیده رشد می نمایند. برگ های گوشتی و سبز کم رنگ آن شبیه برگ زیتون است.گل های زیبای آنهابه رنگ نارنجی وبه صورت چتری ازاوایل بهارتااوایل پاییز تولید می شوند.واریته های زیادی از آنها بارنگ های متنوعی ازگل ها ایجادشده است . P.graveolensنیز مانندگونه قبلی ساقه هایپخش وخوابیده ورونده ای ایجادمی نماید.این گیاه برگ هایی معطر با بریدگی پنجه ای ایجاد نموده که مضرس نیز می باشند. گونهP.domesticum به صورت بته ای راست رشد نموده برگ های آن پهن تخم مرغی گاهبابریدگی هایپنجه ای ومضرس به رنگ سبزکم رنگ می باشند.گل هابه رنگ های متنوع ازنارنجی تاارغوانی است.رگبرگ هابرجسته بانقاط تیره. واریته های متعددی بارنگ گل هاورنگ های متنوع ایجادشده است.

شمعدانی تکثیر

انواع شمعدانی

رگال: بوته‌هایی چندساله و همیشه سبز هستند و برگهایشان تقریبا دایره‌ای شکل است که گاهی به بخشهایی تقسیم شده اند و گاهی حاشیه برگها دندانه‌دار است و معمولا گلهایی با 5 عدد گلبرگ به رنگهای ارغوانی روشن، صورتی، بنفش و یا سفید تولید می‌کنند. این گیاهان را می‌توان در فضای باز و یا گلدان کاشت. شمعدانی هایی که با نام شمعدانی اژدر شناخته می شوند معمولا در این گروه قرار میگیرند. شمعدانی اژدر را گاهی در محیط ما با نام شمعدانی آلمانی و یا شمعدانی گل درشت نیز معرفی می کنند.

آنجل: شبیه گروه رگال هستند اما شاخساری متراکم تر دارند و اکثرا از گونه P.crispum مشتق شده اند و به دست آمده اند.

برگ عشقه‌ای: شمعدانیهای این گروه چندساله و همیشه‌سبز هستند و شاخسار خزنده و گلهایی ساده (5 عدد گلبرگ) و یا با تعداد گلبرگ بیشتر دارند که اکثرا در سبدهای آویخته و یا گلدان کشت می‌شوند.

زونال: شاخسار علفی و آبدار این نوع از شمعدانیها که چندساله نیز هستند معمولا به شکل مستقیم رشد می‌کند و گلهایی ساده (5 عدد گلبرگ) و یا با تعداد گلبرگ بیشتر دارند. برگ برخی از شمعدانیهای این گروه جذاب و زیبا است. معمولا از شعمدانیهای این گروه در فضای باز استفاده می‌شود. شمعدانی‌های این گروه اکثر از گونه های P.inquinans و P.zonale بدست آمده اند.

برگهای عطری: بوته‌هایی همیشه سبز هستند که اکثرا به دلیل عطر خوش برگهایشان کاشته می‌شوند. از برگها و یا روغن استخراج شده از برگهای این گیاهان در صنایع غذایی یا عطر سازی استفاده می شود. به همین دلیل گاهی این گیاهان که برای معطر ساختن چای مورد استفاده قرار می گیرند با نام گیاه عطر چای نیز شناخته می شوند. گونه های مختلف شمعدانی می توانند عطرهای مختلفی داشته باشند مثلا P.quercifolium عطر بادام، P. odoralarioides عطر سیب ، P.grossalarioides عطر نارگیل، P.crispum عطر لیمو، P.graveolens و P.capitatum و P.radens عطر گل رز را دارند.

یونیک: بوته‌هایی همیشه سبز هستند که خصوصیاتی منحصر به فرد دارند به نحوی که در گروه‌های بالا نمی‌توان آنان را قرار داد.

شمعدانی گل

تکثیر شمعدانی

گیاه رادرخاک کمپوست معمولی بکاریددرجایی که بیشترین نوربه آن بتابد(معمولاپشت پنجره).درفصول بهاروتابستان منظماآبیاری نمایید.درگلخانه از نورمستقیم آفتاب درماههای تابستان دورنگه دارید.درزمستان دمای بین10-7Cقراردهید.درتابستان در معرض کولر یا کوران برای تبادل هوا قراردهید.دربهاروتابستان هر10 روز یک بار با کودمایع گیاهراتغذیه نماید. ازدیادگیاه ازطریق ایجاد قلمه ازنوک رویشی امکان پذیراست.آنهارااواخرتابستان یاابتدای پاییزتهیهنموده درمخلوطی از کمپوست وشن بکاریدوروی آنهاروزنامه یا کاغذ بگذاریدودرجای مرطوب قراردهیدتا ریشه ایجاد نمایید.شمعدانی آفات زیادی دارد که بیشترحشرات ریز می باشند و ممکن است به آنهاآسیب برسانند.همچنین انگل های قارچی و باکتریایی مختلف ممکن است عوارض وعلائم بیماری متعددی رادر آنها ایجاد نمایند.

درباره ی آسان طب

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code