خانه / گل و گیاه / گازمانیا | گل گازمانیا

گازمانیا | گل گازمانیا

گازمانیا یا گوزمانیا(Guzmania) متعلق به خانواده آناناس می باشد.این جنس دارای حدود 110 گونه از گیاهان چندساله همیشه سبز است که مناسب کشت در گلخانه، پاسیو و آپارتمان می باشند.گیاهان زینتی گازمانیا عمدتا به صورت اپی فیت در طبیعت رشد می کنند.البته چند نمونه آن را در گلدان ودر خاک می توان رشد داد . برگهای مجتمع  و فشرده آن براق با حواشی صاف بوده ودر وسط مخزن کوچکی را تشکیل می دهند که در طبیعت کاربرد آن را برای حفظ آب باران است .

گل گازمانیا

پرورش گل گازمانیا

گل های آنها در مجاور برگ های بسیار زیبا با رنگ روشن تولیدمی شوندکه ماهها دوام دارند. رنگ برگ هاسبز روشن لیکن برگ های نزدیک به گل ها به رنگ زرد،نارنجی و یاقرمز روشن می باشند. دراصل برگ هازیبایی گل را ایجادمی نمایند.گل های کوچک آن غیرنمایشی به رنگ سفید یا زرد و لوله ای بوده دارای سه گلبرگ می باشند.گل ها یا روی ساقه های گلزا تولید شده و یادرون مخزن آب قرار می گیرند.گل ها عمر کوتاهی دارند.گونه های آن بیشتر بومی مناطق گرم و بارانی بوده برخی در گینه،برزیل،بولویا،اکوادور و برخی نیز بومی فلوریدا می باشند.یکی از گونه های زینتی وزیبا G.sanguine  می باشد.

گیاه گازمانیا به ارتفاع 30-25 سانتی متر رشد نموده.برگ های آن نیزه ای شکل وخم شده بهسمت بیرون رشدنموده.برگ های آن نیزه ای شکل وخم شده به سمت بیرون رشدنموده،وبسیارفشرده بارنگ قرمزوسفیدمی باشند.گل هادر مرکز به رنگ زرد یا سفید و لوله ای هستند.به طوری که اشاره شد این گیاه زیبا متعلق به مناطق گرم و مرطوب و جنگل های بارانی است.

بنابراین نیازبه رطوبت بالاوجریان هوای گرم دارد.گیاه را در بهار و اوایل تابستان درگلدان حاوی مخلوطی ازشن درشت،خاک برگ ومقداری ازالیاف سرخس اسموندا بکارید و در جای گرم وسایه روشن قراردهید.درتابستان نیازبه آب فراوانی دارد لیکن درزمستان تنهاخاک را نمناک نگاه دارید.نفوذ هوا به ریشه بایستی آزادانه صورت گیرد،خاک بایستی کمی اسیدی باشد.چنانچه مقدور باشد آبیاری با آب باران صورت گیرد.هردو هفته یک بار با کود مایع تغذیه شود.

تکثیر گیاه گازمانیا

  بهترین راه تکثیر ازطریق پاجست می باشد.گیاهچه هایی که درکنار گیاه مادر برویندهرکدام میتوانندبه گیاه مستقلی تبدیل شوند،به شرط آن که ریشه داده باشند وشراط مناسبی برای آنهابه وجودآید.گیاهچه ها رامی توان درماه های فروردین واردیبهشت ازگیاه مادر جدا نمود.گونه های زینتی گازمانیا معمولا عاری ازآفات وبیماری های گیاهی می باشند.

درباره ی آسان طب

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code