حسن یوسف | انواع گل حسن یوسف - آسان طب
خانه » گل و گیاه » حسن یوسف | انواع گل حسن یوسف

حسن یوسف | انواع گل حسن یوسف

حسن یوسف (Coleus)دارای بیش از 150گونه ومتعلق به خانواده نعناعیان است.آنها گیاهان همیشه سبز چند ساله و برای گلخانه و آپارتمان مناسب هستند. آنها برای برگ های زینتی و رنگی خود مورد توجه می باشند.یکی از گونه های متداول در گلخانه و آپارتمان C.blumeiاست که به بلندی 50- 40 سانتی متر رشد نموده و گسترش می یابند.برگ های آنها رنگ های متنوعی از سبز و زرد وقرمز ویامخلوطی از آنهارا ایجادمی نمایند.گیاهان بالغ ممکن است گل هایی به رنگ های آبی وسفیدکوچک لوله ای دولبه درساقه گلزایی به صورت سنبله ایجاد نمایند.برای گیاه بهتر با برگ های زینتی زیباتر بهتراست ساقه گلزا را هنوز که کوچک است قطع نمایید.برگ ها ممکن است درنتیجه رشد و تغییرات نور رنگ های متنوعی ازقرمز،قهوه ای،ارغوانی زرد و سفیدوسبز را ایجادنمایند.

انواع گل حسن یوسف

گیاهان را در بهار داخل گلدان محتوی کمپوست بکارید.در بهار و تابستان آبیاری منظم نمایید و در نور کافی قراردهید.در زمستان به آبیاری فراوان نیازی نیست لیکن خاک گلدان بایستی مرطوب نگهداشته شود.رنگ های برگ ها در نتیجه سرد شدن هوا عدم نور کافی درپاییز و زمستان ممکن است زیبایی خود را ازدست داده و کمرنگ شوندلیکن با شروع بهار و طولانی شدنروزوبالارفتن دماونور رنگ ها مجددا به صورت بارزی نمایان می شوند.گیاهان به موازاتی که بزرگ میشوند بایستی به گلدان های بزرگتر و خاک تازه منتقل شوند.برای حفظ زیبایی و فرم گیاه جوانه های ساقه های بلندتر را قطع نمایید.گیاه را هر هفته یکبار با کود مایع تغذیه نمایید.

حسن یوسف 2

تکثیر حسن یوسف

برای تکثیر حسن یوسف ازطریق بذر و یا از طریق ایجادقلمه اقدام نمایید.بذررادر اواخرزمستان بکارید.قلمه های آن را یادرابتدای بهار و یا اوایل پاییز از نوک ساقه های رویشی ایجادنمایید.آنهارادرمخلوطی ازپیت و شن کاشته درجای گرم و مرطوب قراردهید تا ریشه ایجاد نمایند سپس آنها را به گلدان های کوچک حاوی پیت انتقال دهید.اگرمایلیدکه گیاه رابرای سال دوم نیزحفظ نمایید بهتر است اواخر زمستان یک هرس سختی بنمایید تاتنها ساقه های اصلی وضخیم باقی بمانند.گیاهان ممکن است موردحمله کرم های خاکی وحشرات قرارگیرند که در این صورت منجربه ریزش برگ هاویاازدست رفتن رنگ های متنوع آنها شود.گیاهان معمولاعاری ازبیماری های گیاهی هستند.

گل حسن یوسف

هرس کردن گل حسن یوسف

حسن یوسف از آن دسته گل‌هاست که شما را به‌شدت قیچی به دست می‌کند. به‌خصوص در فصل‌های گرم سال اگر رشد مناسب و مطلوبی داشته باشد، شاخه‌ها خیلی سریع سر به بالا می‌کشند و شما را مجبور می‌کنند برای حفظ شکل اصلی گلدان، هر دو هفته یک‌بار آن را هرس کنید. جالب اینکه هرس برای این گیاه بسیار هم ضروری است و رشد آن را بهتر و بیشتر می‌کند. گل‌های حسن‌یوسف جذابیت چندانی ندارند و هرس سرگل‌ها می‌تواند برگ‌ها را به رشد بیشتر راغب کند.
از جای بریده شده جوانه‌های جانبی شروع به رشد و نمو می‌کنند و گلدان‌تان همیشه سر حال و در شکل و فرم متقارن و زیبا باقی می‌ماند. شاخه‌های بریده شده به سرعت ریشه می‌دهند. آنها را در گلدان‌های کوچک‌تر بکارید و به دوستان‌تان هدیه بدهید. چه هدیه‌ای بهتر از یک گلدان کوچک حسن یوسف!

همچنین ببینید

خواص شقایق

شقایق و اثرات شفابخش آن در سلامتی انسان

خواص شقایق یا گل کاسه شکن موضوع این بخش از مجله پزشکی آسان طب است. …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code