خانه / گل و گیاه / ایکمیا | گل ایکمیا فاسکیاتا

ایکمیا | گل ایکمیا فاسکیاتا

ایکمیا (Aechmea) دارای 50 گونه است که بیشترمتعلق به حاره ای گرم ومرطوب می باشند.در زیست گاه های طبیعی خود بیشتر بر سطح درختان و گیاهان دیگر رشد می نمایند.برخی از گونه ها گیاهان زیبای آپارتمانی وگلخانه ای را تشکیل می دهند
برگ هاي كلفت گراس مانند ایکمیاها در پايين به صورت تجمع فشرده رشد نموده و در بالا باعث ايجاد يك كوزه مانندي مي شوند. در مناطق طبيعي اين كوزه مانند ها براي زخيره آب باران است. چون اغلب به صورت اپي فيت روي گياهان ديگر مي رويند بنابراين ريشه در خاك قرار ندارد كه آب را از طريق خاك جذب نمايد. اين گياهان تقريبا هميشه سبز هستند گل هاي زيباي نسبتا دائمي توليد مي كنند و برگ هاي آن ها نسبتا خشن و در حاشيه خار دار است.
ایکمیا ها را در خاك سبك و عاري از گچ و آهك بكاريد و در جاي گرم و در نور كافي ولي نه در آفتاب مستقيم قرار دهيد. آن ها به آبياري كمي نياز دارند، مخزن كوزه مانند را هميشه پر از آب نگاهداريد. با كود مايع تغذيه نمائيد. كود را مي توان با آب مخلوط و به صورت اسپري به آن ها داد. خاك بايستي با زهكشي كامل باشد تا نشت آب اضافي انجام گيرد. رطوبت يك اصل مهم براي گياه مي باشد. اين كار را مي توان از طريق اسپري برگ ها، پر كردن مخزن كوزه مانند از آب و مرطوب نگاه داشتن اطراف گياه انجام داد.

ایکمیا

تکثیر ایکمیا

اين گياهان پس از آن كه به حد بلوغ رشد نموده و پس از گلزائي معمولا جوانه هائي را به صورت ستولون و رونده مانند ايجاد مي نمايند. بهترين راه تكثير گياه ایکمیا از طريق همين گياهچه هاي كوچك است. هنگامي كه اين گياهچه ها تقريبا به نصف اندازه گياه مادر رشد كردند، آن ها را مي توان كاملا از نزديك گياه مادر با يك چاقوي تيز قطع نمود و در گلدان جداگانه كاشت و از آن ها مراقبت نمود تا ريشه داده و بزرگ شوند. تكثير آن ها از راه بذر مشكل و خيلي طولاني است ولي ممكن است. اين گياهان از اين جهت كه آفات كمي دارند براي آپارتمان توصيه مي شوند. گونه آپارتماني متداول آنAechmeafasciate مي باشد.

وقتي ميخواهيم ایكميا را از گلفروشي بخريم بايد توجه كنيم كه گل آن تازه و جوان باشد زيرا ممكن است گياه اكميا ماه ها در گلفروشي مانده باشد و به ماه هاي آخر عمرش نزديك شده باشد.

درباره ی آسان طب

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code