خانه / گل و گیاه / بلوپرون | گل میگو

بلوپرون | گل میگو

گیاه (Beloperone) بلوپرون (گل ميگو) متعلق به خانواده آكانتاسه و داراي حدود 60 گونه بته اي و درختچه اي هميشه سبز مي باشد. تنها يك گونه از آن ها در شرايط گلخانه اي و در آپارتمان كشت مي شود. گونه B.guttata به گل ميگوي مكزيكي معروف است. آن ها در گلدان و درون گلخانه جاي نسبتا خنك ممكن است به بلندي نزديك به يك متر رشد نمايند. برگ هاي تخم مرغي سبز و نرمي را ايجاد مي نمايند كه روي هم قرار مي گيرند. گل هاي سفيد ريز به صورت خوشه اي آويزان تقريبا در تمام فصل بهار، تابستان و پاييز توليد مي شوند. گل هاي خوشه اي با برگ هاي زينتي نارنجي متمايل به قهوه اي زيبايي كه روي هم قرار گرفته همراه مي باشند. كل سنبله گل خم شده و شبيه ميگوست.
خاك گلدان بلوپرون را از كمپوست تهيه نموده و از ابتداي بهار تا اوايل زمستان منظما آبياري نماييد. گلدان را در جاي نسبتا خنك قرار دهيد و در اين مدت به صورت هفتگي با كود مايع تغذيه نماييد تا گياه دائما توليد گل نمايد. در تابستان از نور شديد آفتاب دور نگهداريد. در زمستان آبياري منظم را متوقف و گلدان را تنها مرطوب نگهداريد. در زمستان دماي گياه نبايستي پايين تر از Cْ10 نزول نمايد. اگر برگه هاي بزرگتر اوليه را در بهار حذف نماييد گياه سريعتر به گل مي نشيند.گياه اگرپس از زمستان گذراني هرس شده و به گلدان و خاك تازه منتقل شود رشد بهتري خواهد داشت و گل هاي فراوانتري توليد مي نمايد.

بلوپرون 2

اگر برگهای گیاه بلوپرون بد شکل شد و حشرات ریز و مواد چسبناک روی برگها مشاهده کردید، به مدت چهار هفته با سم حشره کش گیاه را سمپاشی کنید. اگر برگهای گلدان به زردی گرایید، خاک باتلاقی شده است. آبیاری را کمتر کنید زهکش خاک را بررسی نمایید تا آب داخل گلدان باقی نماند. شاخه های دراز و منحرف این گیاه به ما میگوید هوا خیلی گرم است. پس گلدان را به محل خنک تری ببرید و شاخه‌ها را هرس نمایید. رنگ پریدگی براکته های گل تابستان کمبود نور و در زمستان گرمی هوا است. گلهای بلوپرون فقط یک هفته عمر دارند و ریزش آنها کاملا طبیعی است اما سیاه شدن براکته ها و فلسهای روی گل در اثر غبار پاشی روی گلها ایجاد می شود. رطوبت محیط گلدان را به وسیله آبی که در زیر گلدانی حاوی سنگریزه ریخته می شود تامین کنید.مواد براق کننده شیمیایی برگها را سیاه می کنند پس برای تمیزی فقط از غبار پاشی روی برگها انتقاد کنید در صورتی که در فصل تابستان برگها ریزش می کنند، یعنی گیاه تشنه است و اگر این علامت در زمستان دیده شد یعنی هوای محیط سرد است. رنگ پریدگی برگها هم با تغذیه مصنوعی ، هر سه هفته یکبار مرتفع می شود.

تکثیر بلوپرون

بهترين راه تكثير بلوپرون ايجاد قلمه هاي 8-6 سانتي متري در بهار است. قلمه ها را در كمپوست كه با شن مخلوط شده قرار داده گلدان ها رانمناك و در جاي مرطوب نگهداري نماييد تاايجاد ريشه نمايند. گياه را مي توانيد در ماه هاي بهمن و اسفند به شكل مورد دلخواه هرس نماييد.گل ها معمولا فاقد آفتو بيماري هستند. گاه ممكن است ناهنجاري هاي فيزيولوژيكي باعث زرد شدن و ريختن برخي از برگ ها شود.

درباره ی آسان طب

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code