خانه / گل و گیاه / پپرومیا | انواع گیاه پپرومیا

پپرومیا | انواع گیاه پپرومیا

جنس پپرومیا (Peperomia) داراي بيش از 1000 گونه از گياهان هميشه سبز است و متعلق به خانواده پيراسه است. برخي از گونه ها به صورت بالا رونده و برخي ديگر به صورت اپي فيت (روي گياهان ديگر) رشد مي نمايد. برخي گونه ها برگ هاي زيبايي دارند و گياهان ايده آلي براي آپارتمان و درون ساختمان هستند . گياهان پپرومیا گل هاي نمايشي و بزرگي ندارند. گل آذين آن ها به صورت سنبله و فشرده است و معمولا تعداد زيادي از سنبله ها روي گياه ايجاد مي شود كه به آن زيبايي خاصي مي دهد.
يكي از گونه هاي متداول زينتي خانه و آپارتمان P.caperata است. مناطق طبيعي آن آمريكاي جنوبي و نواحي گرم و مرطوب است. اين گياه به صورت گسترده و پخش رشد نموده و به ارتفاع 25تا30 سانتي متر مي رسد. برگ ها به تعداد زيادي توليد شدهو به رنگ سبز تيره با سطوح ناهموار مي باشند. رنگ برگ ها گاه متمايل به ارغواني بودهو قلبي شكل مي باشند. دمبرگ ها نسبتا بلند و به رنگ نارنجي هستند. گلزايي آن از اوايل بهار شروع شده و تا اواخر پاييز ادامه مي يابد.

پپرومیا4

گياهان پپرومیا معمولا ريشه هاي سطحي و كوچك دارند و اصولا در مناطق بومي خود غالبا به صورت اپي فيت رشد مي نمايند. آن ها در گلدان هاي كوچك بهتر رشد مي نمايند. خاك گلدان بايستي از كمپوست و مواد آلي باشد. گياه را در بهار و تابستان آبياري منظمي نموده ليكن در پاييز و زمستان آبياري را كم نماييد به طوري كه خاك گلدان مرطوب يا نيمه خشك باشد. گلدان را در زمستان در دماي حدود ْC10 قرار دهيد. در آبياري مراقب باشيد تا آب زياد به آن داده نشود. بين آبياري ها اجازه دهيد تا خاك گلدان نسبتا خشك شود. اما در بهار و تابستان گياه را مرطوب نگاهداريد و هر روز يك يا دو بار برگ هاي آن را اسپري نماييد. جهتتامين رطوبت بيشتر مي توانيد گلدان رادر ظرف بزرگتري حاوي خزه و يا ابر خيس شده قرار دهيد. نور كافي براي گياه تامين نماييد. شما مي توانيد گلدان را پشت پنجره قرار داده تا از نور بيشتري برخوردار شود. ليكن از نور مستقيم به خصوص در ماه هاي بهار و تابستان دور نگهداريد. هر سال در بهار گلدان و خاك را تعويض نماييد. در بهار و تابستان هر ماه يك بار با كود مايع تغذيه نماييد.

پپرومیا

پپرومیا را به سه گروه تقسیم نموده اند:

▪ گروه اول: بوته ای که دارای دمبرگ های قرمز هستند و بعضی نیز برگ های گوشتی و قلبی شکل دارند .

▪ گروه دوم: دارای ساقه های بلند و قرمز رنگ هستند و بعضی ساقه های گوشتی و برگ های گوشتی دارند و لبه یبرگ ها ارغوانی است و گاه سطح برگ با موهای بسیار ظریفی پوشیده شده است .

▪ گروه سوم: گروه بالا رونده که به داربست یا قیم بسته می شوند و بالا می روند، یا این که از اطراف گلدان آویزانمی شوند و دارای ساقه های قرمز و برگ های ظریف نقره ای و بعضی دارای برگ های سبز آبدار هستند وبخصوص برای گلدان های آویز بسیار مناسبند.

پپرومیا2

تکثیر پپرومیا

ازدياد گياه پپرومیا معمولا از طريق قلمه زدن صورت مي گيرد. از برگ ها نيز مي توان به عنوان قلمه استفاده نمود. برگ هاي بالغ را كههنوز شاداب هستند قطع نموده آن ها را در مخلوطي از كمپوست و شن بكاريد پس از ريشه زايي آن ها را به گلدان هاي كوچك محتوي كمپوست و خاك برگ منتقل نماييد.
پپرومیا معمولا عاري از آفات گياهي است. ليكن ممكن است در نتيجه عدم شرايط مناسب رشد لكه هايي در سطح برگ ها ظاهر شده و از زيبايي آن ها بكاهد. گاه بيماري هاي قارچي و باكتريايي ممكن است به آن ها آسيب برساند.

درباره ی آسان طب

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code