آگهی بنری
تبلیغات بنری
.
خرید بک لینک ویکیوز شرکت نرم افزار عارف رایانه

آموزش قلمه زدن گل یاس در منزل

27422 05 خرداد 1395 گل و گیاه , متفرقه آسان طب » گل و گیاه » آموزش قلمه زدن گل یاس در منزل همیار آسان طب

روشهای تکثیر گل یاس بصورت قلمه زدن گل یاس یا خوابانیدن شاخه انجام می شود . قلمه زدن گل یاس باید به صورت اریب زده شود . در هنگام قلمه زدن اگر متوجه شدید شاخه برگدار است برگهای پایینی را جدا کنید . دو سه برگ در بالا کافی است . برای کیفیت بهتر می توانید از هورمون ریشه زایی استفاده نمایید .

قلمه زدن گل یاس

روشهای تکثیر گل یاس بصورت قلمه زدن گل یاس یا خوابانیدن شاخه انجام می شود . گل یاس گل بسیار خوشبویی است که از ان برای ساخت عطر نیز استفاده می شود . همچنین ظاهر ان بسیار زیباست و به مکان مورد نظر زیبایی خواصی می بخشد . گلهای یاس عطر خود را معمولا در تاریکی بهتر رها می کنند  . درنتیجه عطرسازان این گل ها را در شب می چینند . به عطر گل یاس شاه روغن ها نیز می گویند . چون به سختی تهیه می شود و گران است .  گل یاس گل ملی کشور پاکستان می باشد .

قلمه زدن گل یاس در منزل

قلمه زدن گل یاس مراحل گوناگونی دارد که باید ان ها را با دقت انجام داد که  در نهایت گیاه خوبی پدید اید . قلمه زدن گل یاس باید به صورت اریب زده شود . در هنگام قلمه زدن گل یاس اگر متوجه شدید شاخه برگدار است برگهای پایینی را جدا کنید . دو سه برگ در بالا کافی است . برای کیفیت بهتر می توانید از هورمون ریشه زایی استفاده نمایید . حتما به این نکته توجه کنید که قلمه گل یاس چهار یا پنج بند می باشد که برای قلمه زدن باید حداقل یک سوم ان در مکان فرو رود .  مرطوب بودن از شرایط الزامی این عمل می باشد  . به گزارش اسان طب این نکته تا زمان ریشه دار شدن واجب است . بعد از ریشه دار شدن می توانید کم کم از مراتب ابیاری کم کنید . یاداوری میکنیم اجازه دهید مرحله ریشه دهی حدقل با چهار سانت ریشه بخوبی انجام شود وسپس آن را وارد خاک مناسب کنید و بکارید . همچنین بهتر است قلمه را ابتدا در گلدان های کوچک بکارید و بعد از بزرگ شدن گل ان را به گلدانی بزرگتر انتقال دهید .

به گونه ای دیگر بیان میکنیم که در فصل بهار قبل از رویش جوانه ها قلمه زدن گل یاس را اغاز کنید . ابتدا شاخه های قوی تر را انتخاب کرده و ان را درون گونی کنفی به مدت یک هفته در شرایط مرطوب نگه دارید . (حتما همیشه خیس باشد) . سپس هر ساقه را به چند قطعه ده تا بیست سانتی متری تقسیم کنید . هر قلمه باید دارای سه جوانه حداقل باشد . قلمه ها  حدود 6 هفته باید در ماسه و زیر سایه باشند . اما هر روز به ان اب بدهید . در اخر ان را به گلدان مورد نظر انتقال دهیذد .

نکات لازم برای قلمه زدن گل یاس

نکته : برای قلمه زدن گل یاس ابتدا قلمه های هشت تا ده سانتی را تهیه کرده ، سپس ان را تا ارتفاع 5 سانتی متر داخل خاک (مخلوط پیت و شن ) فشار دهید .  گلدان باید از پایین حرارت ملایم ببیند . یک روش پیشنهادی برای این کار قرار دادن ان بر روی رادیاتور (18-20 درجه سلسیوس) می باشد .

برای قلمه زدن گل یاس از ماسه بادی استفاده کنید .

نحوه تکثیر گل یاس باید در شرایط مرطوب  و زهکش (خروجی اب) داشته باشد .

دما و نور غیر مستقیم برای تکثیر این گیاه الزامی است .

 


# # # # # #

نظرات

*

code