آگهی بنری
درج تبلیغات بنری
.
خرید بک لینک ویکیوز شرکت نرم افزار عارف رایانه

آنژیوگرافی قلب چیست؟ عوارض و مزایا؟

28003 06 تیر 1395 اخبار پزشکی , سلامت آسان طب » اخبار پزشکی » آنژیوگرافی قلب چیست؟ عوارض و مزایا؟ همیار آسان طب

درواقع اصلی ترین ، موثرترین و بهترین راه برای کشف مشکلات شریانهای قلبی استفاده از آنژیوگرافی قلب است . در این روش به وسیله یک لوله نازک و قابل انعطاف که کاتتر نام دارد یک ماده رنگی تزریق می شود . هنگام آنژیوگرافی شخص چیزی احساس نمیکند . مگر گاهی وقتی کاتتر به قلب میرسد شخص کمی تپش قلب پیدا می کند که این امر طبیعی است .

آنژیوگرافی قلب

آنژیوگرافی قلب  Angiography روشی برای تشخیص است. بنابراین آنژیوگرافی قلب راه درمان بیماری نیست . در این روش تعداد عروق کرونر قلب که مسدود شده است و محل و میزان انسداد آن مشخص می شود . درواقع اصلی ترین ، موثرترین و بهترین راه برای کشف مشکلات شریانهای قلبی استفاده از آنژیوگرافی قلب است .

در این روش به وسیله یک لوله نازک و قابل انعطاف که کاتتر نام دارد یک ماده رنگی تزریق می شود . هنگام آنژیوگرافی شخص چیزی احساس نمیکند . مگر گاهی وقتی کاتتر به قلب میرسد شخص کمی تپش قلب پیدا می کند که این امر طبیعی است . در روش آنژیوگرافی قلب  Angiography کاتتر از راه وریدی در کشاله ران به سوی قلب فرستاده می شود . سپس وقتی این وسیله در قلب یا مدخل عروق تغذیه کننده رفت . ماده حاجب (ماده ای قابل رویت توسط اشعه ایکس) تزریق خواهد شد. و با کمک آن از زاویه های مختلف قلب عکس برداری میشود . البته در برخی موارد کاتتر از طریق شریان های مچ دست یا آرنج وارد می شود .رعایت بهداشت قلب برای چیست ؟

عوارض آنژیوگرافی قلب Angiography

آنژیوگرافی قلب عوارض خاصی ندارد . معمولا بدون درد و هیچگونه ناراحتی است . مگر گاهی بیمار تپش قلب بگیرد که ان هم طبیعی است . البته در برخی موارد بیمار دچار استفراغ و تهوع یا برافروختگی موقت می شود که این موضوع بزودی تمام می شود . به گزارش آسان طب اگر در هنگام ورود کاتتر شخص بیمار (در مواقع خیلی نادر) دچار مشکل بشود . به سرعت داروهای لازم را مستقیما وارد قلب میکنند. و مشکل بیمار حل می شود . پس نیازی به نگرانی نیست .

مزایای آنژیوگرافی قلب Angiography

همانطور که گفتیم آنژیوگرافی قلب درمان نیست . بلکه راه تشخیص بیماری است . در این روش وضع عروق قلب شخص بیمار مشخص شده و پزشک میتواند نوع درمان را با اطمینان خاطر مشخص کند . مزایای آنژیوگرافی میتواند شامل کاهش هزینه . کاهش عوارض بعد از جراحی ، تشخیص بهتر بیماری و کوتاه شدن دوره بستری بیمار باشد . از آنژیوگرافی نه تنها برای عروق قلب استفاده می شود . بلکه برای بررسی عروق مغز ، ریه ، دستگاه گوارش و کلیه نیز کاربرد فراوانی دارد .

اقدامات بعد آنژیوگرافی قلب Angiography

اکثر بیماران چند روز بعد از آنژیوگرافی قلب می توانند به کارهای روزمره خود بپردازند . ولی بعد از انجام این ازمایش باید چند روز از خود مراقبت کنند . برخی از اقدامات لازم بعد از آنژیوگرافی عبارتند از :

  • از وان حمام به مدت سه روز ستفاده نکنید . بعد از 24 ساعت میتوانید ایستاده دوش بگیرید.
  • در چند روز اول از بلند کردن اجسام سنگین خودداری کنید .
  • میزان مصرف آب و مایعات را تا چند روز بعد از ازمایش مدام افزایش دهید .

این نکته را یاداوری می کنیم که کاربرد معمول انژیوگرافی قلب شامل بررسی مشکلات اکتسابی (تنگی عروق کرونر) . تایید ناهنجاری‌های مادرزادی قلب (سوراخ‌های داخل قلب یا تنگی دریچه‌ها) و…می باشد . این آزمایش قبل از عملهای جراحی قلب برای تشخیص بهتر بیماری انجام می شود . نکته دیگر اینکه در انژیوگرافی قلب فشارهای داخل قلب، مشاهده عروق کرونر . حفره‌های قلبی و عروق بزرگ و… به طور مستقیم اندازه گیری خواهد شد . و اینکه اقدامات درمانی در آنژیوگرافی نیز امکان‌پذیر بوده که از جمله آنها آنژیوپلاستی به معنی ترمیم رگ است.


# # # # # # # # # # #

نظرات

*

code