کد :28401 14 تیر 1395 140 دسته : پوست مو و زیبایی , تغذیه , سلامت همیار آسان طب

یکی از اصلی ترین علت سفیدی مو کمبود ویتامین ها مثل ب 12 است .همچنین باید یاداوری کرد که بيماري تيروئيد، بيماري‌هاي سيستم ايمني، كم‌خوني، رژيم‌هاي سخت و طولاني‌مدت، بيماري‌ها و افزايش گلبول‌هاي سفيد خون نيز از علت سفیدی مو است .مشکلات غده تیروئید مخصوصا کم کاری تیروئید سبب مشکلات پوست و مو ، ریزش مو و سفید شدن زود هنگام موها خواهد شد .

علت سفیدی مو

علت سفیدی مو

علت سفیدی مو موضوعی است که ذهن بسیاری از افراد زیر35 سال را درگیر خود کرده است. موهای جوانان کمتر از 35 نباید سفید شود مگر دلایل ژنتیکی و ارثی داشته باشد. در غیر این صورت سفید شدن مو امری غیر طیبعی است. در این مقاله به بیان علت سفیدی مو به صورت غیر طبیعی اشاره می کنیم .

علت سفیدی مو را بشناسید

برخی از علت سفیدی مو به شرح زیر است :

کمبود ویتامین ها مثل  ب 12

یکی از اصلی ترین علت سفیدی مو کمبود ویتامین ها مثل  ب 12 است . کمبود این ویتامین همچنین موجب کم خونی می شود ، انرزی بدن را کاهش داده و قدرت حافظه را کم می کند .

بیماری ها

همچنین باید یاداوری کرد که  بیماری تیروئید، بیماری‌های سیستم ایمنی، کم‌خونی، رژیم‌های سخت و طولانی‌مدت، بیماری‌ها و افزایش گلبول‌های سفید خون نیز از علت سفیدی مو است .

نبود مواد معدنی در بدن

طبق تحقیقاتی که بدست امده ، سلول های رنگدانه ای که در ریشه موها قرار دارند از عناصر آهن و منگنز برای تولید رنگ در تار موها استفاده می کنند . پس اگر به این عناصر در طبیعت و در سنگهای معدنی نگاه کنید رنگ این عناصر سیاه و تیره می باشد و یکی از نشانه های سفیدی زودرس موها می تواند کمبود آن ها در بدن انسان باشد. به علاوه ازدیاد عناصر کلسیم و روی نیز علت سفیدی مو در سنین جوانی می باشند. به گزارش آسان طب رنگ این عناصر سفید است و ازدیاد آن ها در بدن سبب رسوبشان در بافت های نرم بدن از جلمه موها می شود.

مشکلات غده تیروئید

مشکلات غده تیروئید مخصوصا کم کاری تیروئید سبب مشکلات پوست و مو ، شوره سر ، ریزش مو و سفید شدن زود هنگام موها خواهد شد .

استعمال دخانیات

وقتی دخانیات مصرف میکنیم سلول های رنگدانه ای ملانین کمتری تولید میکنند. در نتیجه افرادی که از دخانیات استفاده می نمایند 4 برابر بیشتر در معرض مشکل سفیدی زودرس موها هستند .

از دیگر علت سفیدی مو میتوان به کم خوابی و مشکلات مرتبط با خواب، استرس و فشارهای روحی، تغذیه نامناسب، فعالیت جنسی بیش از حد اشاره کرد .

دیگر علل سفیدی مو و پیشگیری از سفیدی مو با مواد غذایی

برای پیشگیری از سفیدی مو پیشنهاد میکنیم حتما در وعده های غذایی خود مواد غذایی حاوی املاح روی، آهن، پتاسیم و منگنز ،میوه‌هایی مانند سیب، گلابی، هلو و همه میوه‌هایی که حاوی مقادیری از املاح گوناگون خصوصا فلز منگنز میباشند و همچنین سبزیجاتی مثل سیر، پیاز، موسیر و تره که دارای منگنز هستند بگنجانید .

به علاوه مصرف نخودفرنگی، قارچ، آجیل، لوبیا، عدس، گوجه فرنگی، موز، آلو، سویا و سیب زمینی و خوردن جوشانده سبوس گندم، سنبل‌الطیب، مخلوط پودر سبوس برنج و شکر با نبات ساییده شده و نان جو در دیرتر سفید شدن مو تاثیر زیادی دارد .

 

نظرات