.
شرکت نرم افزار عارف رایانه

مطالب مرتبط با سلامت

نرم افزار مطب

نوشته تصادفي

تبلیغات متنی

برچسب های پرکاربرد

آسان طب استرس اضطراب افسردگی انواع گل تست روانشناسی تغذیه تغذیه سالم جوش صورت داروهای گیاهی درمان استرس درمان اسهال درمان افسردگی درمان دیابت درمان کم خونی درمان یبوست دندان رژیم غذایی رژیم لاغری زیبایی پوست سرطان لاغری لاغری سریع ماسک صورت معرفی گل ویتامین پرورش گل پوکی استخوان کاهش وزن گیاهان دارویی

پرتودرمانی یا رادیوتراپی درمان سرطان

مجله پزشکی آسان طب » سلامت » پرتودرمانی یا رادیوتراپی درمان سرطان

در رادیوتراپی یا پرتودرمانی مقدار معینی از انرژی به سلول‌های سرطانی میرسد. بعد از شروع رادیوتراپی یا پرتودرمانی بسیاری از بیماران احساس ضعف خواهند کرد و میزان فعالیتشان کم می شود . علت خستگی ناشی از راديوتراپی یا پرتودرماني میتواند مصرف انرژي زياد در بدن، اضطراب ناشي از بيماري، رفت و آمدهاي روزانه براي درمان و اثرات پرتودرماني به سلولهاي سالم و بافت هاي طبيعي بدن باشد . سعی کنید در این دوران فعالیت خود را کم کنید . همچنین خواب خود را اندازه کنید . کم خوابی در این موارد اصلا خوب نیست .

پرتودرمانی

رادیوتراپی یا پرتودرمانی یکی از راههای اصلی درمان سرطان است که گاهی جداگانه و گاهی در کنار شیمی درمانی انجام می شود. در رادیوتراپی یا پرتودرمانی از انرژی اشعه ایکس برای بمباران سلول‌های سرطانی به منظور تخریب مواد ژنتیکی درون تومور و جلوگیری از رشد و گسترش بافت‌های سرطانی استفاده می شود .

این نکته را یاداوری میکنیم که حدود 40 درصد از مبتلایان به سرطان تحت رادیوتراپی یا پرتودرمانی قرار می‌گیرند و در برخی از سرطان‌ها مثل سرطان حنجره، رادیوتراپی یا پرتودرمانی نسبت به جراحی در اولویت بالا قرار دارد .

رادیوتراپی یا پرتودرمانی چیست؟

در رادیوتراپی یا پرتودرمانی مقدار معینی از انرژی به سلول‌های سرطانی میرسد. در نتیجه  انتقال این انرژی باعث یونش اتم‌های تشکیل دهنده سلول و در نهایت تخریب آنها خواهد شد. نکته دیگر اینکه امکان دارد رادیوتراپی یا پرتودرمانی  به سلول‌های سالم هم آسیب برساند بنا بر این در راديوتراپی یا پرتودرماني کنترل درستی دوز وارده به حجم هدف، حیاتی‌ترین برنامه در کنترل کیفی واحد راديوتراپی یا پرتودرماني خواهد بود. این به این معنی است که  دوز تابشی به شکلی باید کنترل شود که با کمترین آسیب به بافت‌های سالم، بتواند بیشترین تخریب را بر سلول‌های سرطانی داشته باشد.

بعد از شروع رادیوتراپی یا پرتودرمانی بسیاری از بیماران احساس ضعف خواهند کرد و میزان فعالیتشان کم می شود . علت خستگی ناشی از راديوتراپی یا پرتودرماني میتواند مصرف انرژي زياد در بدن، اضطراب ناشي از بيماري، رفت و آمدهاي روزانه براي درمان و اثرات پرتودرماني به سلولهاي سالم و بافت هاي طبيعي بدن باشد . سعی کنید در این دوران فعالیت خود را کم کنید . همچنین خواب خود را اندازه کنید . کم خوابی در این موارد اصلا خوب نیست .

در هنگام رادیوتراپی یا پرتودرمانی گاهی پوست میخارد و حالت خشکی دارد . سعی کنید مکان ها را نخارانید، همچنین نباید از پودر یا کرمی استفاده کرد. اگر خیلی شدت خارش زیاد بود از روغن بچه استفاده کنید . پوستتان را در معرض تابش مستقیم نور خورشید قرار ندهید . سعی کنید لباسهای خنک و گشاد بپوشید.

یکی دیگر از عوارض راديوتراپی یا پرتودرماني ریزش موهاست . به گزارش آسان طب شدت ریزش مو در مکان های مختلف متفاوت است . اگر پرتودرمانی موضعی باشد، بر موهای سایر قسمتهای بدن تاثیری ندارد. البته این نکته را بیان میکنیم که در اكثر موارد رويش مو پس از درمان رشد طبيعي دارد ، ولي ميزان رويش مجدد مو با منطقه درماني و مقدار اشعه داده شده رابطه دارد . شما میتوانید تا رویش مجدد مو با کلاه گیس ، کلاه یا شال قسمت بی مو را بپوشنید .


# # # # # # #

مطالب پیشنهادی

کرم هیدروکینون چیست کرم hydroquinone چیست

فواید و عوارض کرم هیدروکینون Hydroquinone

فواید بابونه برای پوست ومو

خواص روغن بابونه برای زیبایی پوست ومو

بوتاكس

بوتاکس و نکاتی که باید راجب به بوتاکس بدانید

تمیز کردن گوش‌ ها

گوش و نحوه تمیز کردن آن

پربازدید های سلامت

نظرات شما

*

code