کد :29005 24 تیر 1395 64 دسته : تغذیه , خانواده , سبک زندگی , موفقیت همیار آسان طب

کمی سرسخت باشید . اگر در وعده اول سبزی نخورد در وعده دوم بگذارید . این قدر این کار را بکنید تا بالاخره بخورد . اگر کودک الان همه چیز نخورد در سن نوجوانی نیز نخواهد خورد . میتوانید چیزهایی را که دوست دارد با چیزهایی که دوست ندارد ترکیب کنید .

کودک بدغذا

کودک بدغذا

کودک بدغذا برای خوردن یک لقمه غذا جان مادر را به لبش می اورد . بسیاری از کودکان خیلی بد غذا هستند و براحتی غذا نمیخورند. اما به راستی چاره غذا دادن به این کودکان چیست ؟ در این مقاله راهکارهایی را برای غذا دادن به کودک بدغذا برایتان بیان میکنیم .

کودک بدغذا و ترفندهای غذا دادن

اول از همه باید بگوییم قبل از اینکه بگوییم کودکمان بد غذاست دلایل غذا نخوردنش را بررسی کنید . شاید حجم  وعده قبلی اش زیاد بوده یا اکنون خسته است و خوابش می اید . یا مثلا در سنی است که نیاز کمتری به خوردن دارد یا … .
سعی کنید اگر کودک غذایی نخورد غذای دیگری جایگزین کنید . از جایگزین های مناسب برای غذای کودکان میتوان به این موارد اشاره کرد : سوپ، مواد خام یا پوره ها به جای سبزیجات پخته  – کمپوت یا آب میوه ها به جای خود میوه -ماست، پنیر یا دیگر لبنیات به جای شیر – تخم مرغ، لبنیات یا حبوبات به جای گوشت.
کمی سرسخت باشید . اگر در وعده اول سبزی نخورد در وعده دوم بگذارید . این قدر این کار را بکنید تا بالاخره بخورد . اگر کودک الان همه چیز نخورد در سن نوجوانی نیز نخواهد خورد . میتوانید چیزهایی را که دوست دارد با چیزهایی که دوست ندارد ترکیب کنید . جلوی هرزه خوری کودکان را بگیرید . فقط باید چیزهای مفید بخورند و جلوی اشتهایشان با غذاها یا خوراکی های الکی گرفته نشود . بنابراین از دادن خوراکی در بین وعده های غذایی به کودک خودداری کنید، خصوصاً برای تشویق کردن، آرام کردن یا دلداری دادنش.

کالری های مایع را محدود کنید . چون با ابمیوه و شیر شکم کودک پر می شود و دیگر غذا نمیخورد . زیاد انتظار نداشته باشید . چون بعد از دو سالگی، رشد کمتر، اغلب اشتهای کودک را کاهش می دهد. ممکن است فقط با خوردن چند لقمه احساس سیری بکند.

چندین غذا را به اندازه کم به او بدهید. بگذارید کودک شما انتخاب کند که چه غذایی می خواهد بخورد. اگر غذایی در ته ظرف ماند ناراحت نشوید و به او بد اخلاقی نکنید . به گزارش آسان طب از مجبور کردن او برای تمیز کردن ظرف غذای خود بپرهیزید. بچه های کوچک اغلب غذاهای جدید را لمس یا بو می کنند و حتی ممکن است یک کمی از آن را در دهان خود نیز بگذارند و دوباره آن را دربیاورند. شاید کودک شما نیاز به این داشته باشد که قبل از خوردن اولین لقمه از غذای جدید، چندین بار آن را جلویش بگذارید . ( کودک بدغذا )

جابجایی وعده ها موردی ندارد . مثلا میتوانید برشتوک و کیک را شام به او بدهید . موقع غذا خوردن با او شوخی کنید . همچنین غذا  را به اشکال مختلف تزیین کنید . آب زیرکاه باشید . مثلا مقداری کلم بروکلی یا فلفل سبز خرد شده به سس ماکارونی اضافه کنید، ارزش غذایی برشتوک را با تکه های میوه بالا ببرید یا کمی کدوی رنده شده را با خوراک گوشت یا سوپ مخلوط کنید. آن را جداگانه درست کنید . اگر کودک شما علاقه ای ندارد که مواد اولیه گوناگون را با هم داخل یک غذا بکار ببرید، غذای مخلوط درست نکنید. مخلفات ساندویچ را بیرون نان قرار بدهید یا مواد اولیه سالاد یا خوراک گوشت را جداگانه سرو کنید.به گرسنه بودن یا نبودن کودک خود احترام بگذارید و خونسرد باشید .خواص جوانه گندم برای جوانسازی پوست را مطالعه کنید .

نظرات