.
شرکت نرم افزار عارف رایانه ویکیوز

علت مدفوع آبکی و اسهال

مجله پزشکی آسان طب » سلامت » علت مدفوع آبکی و اسهال

علت مدفوع آبکی یا اسهال میتواند بیماریهای روده مانند بیماری کرون یا کولیت اولسراتیو باشد. ممکن است شما از ملین ها استفاده بیش از حد کرده باشید و دچار مشکل مدفوع آبکی شده باشید . مصرف الکل نیز از علت مدفوع آبکی می شود . اگر عمل جراحی گوارشی انجام داده اید ممکن است دچار این مشکل شوید .

علت مدفوع آبکی

مدفوع آبکی ، مدفوع شل یا همان اسهال به دلایل مختلفی شیوع پیدا میکند .  نوعی ویروس از اصلی تریت علت مدفوع آبکی است که سبب عفونت در روده شخص می شود و باعث می شود مدفوعش شل شود . به این عفونت آنفولانزای معده یا روده هم میگویند و گاهی تا ده روز طول می کشد . در این مقاله برخی از علت مدفوع آبکی یا علت اسهال را برایتان بیان میکینم .

علت مدفوع آبکی یا اسهال یا مدفوع شل چیست ؟

علت مدفوع آبکی یا اسهال میتواند بیماریهای روده مانند بیماری کرون یا کولیت اولسراتیو باشد . همچنین گاهی شخص دچار سوء جذب است . بدین معنی که بدن نمیتواند مواد مغذی که در مواد غذایی وجود دارد را به اندازه کافی جذب کنید .

به گزارش آسان طب ، از علت مدفوع آبکی ( علت اسهال ) میتوان به پرکاری تیروئید اشاره کرد . پیشنهاد میکنیم چند وقت یکبار حتما آزمایش تیروئید بدهید . برخی از سرطانها نیز سبب مدفوع آبکی می شوند .

ممکن است شما از ملین ها استفاده بیش از حد کرده باشید و دچار مشکل مدفوع آبکی شده باشید .  مصرف الکل نیز از علت مدفوع آبکی می شود . اگر عمل جراحی گوارشی انجام داده اید ممکن است دچار این مشکل شوید .

دیابت یکی از بیماری هایی است که سبب شل شدن مدفوع می شود . مسابقات دو نیز مدفوع شما را رقیق می کنند .

همینطور که گفتیم برخی عفونت ها یا ویروس ها یکی از مهمترین علت مدفوع آبکی هستند . ممکن است شما غذایی خورده باشید که سیستم گوارشتان را به هم زده باشد . به گزارش آسان طب ،آب خیلی یخ در اوج گرما نیز میتواند باعث این مشکل شود .

شاید شما به غذایی خاص آلرژی دارید و دچار این مشکل شده اید . از عوارض برخی از داروها اسهال و مدفوع آبکی است . پرتودرمانی نیز منجر به آبکی شدن مدفوع میگردد .

علایم مدفوع آبکی و  اسهال

مدفوع آبکی واسهال به دو دسته تقسیم می شود . اسهال بدون عارضه و اسهال بغرنج

علایم اسهال بدون عاضره عبارت است از : احساس فوریت برای دفع ، تهوع و استفراغ ، نفخ و دل پیچه ، مدفوع رقیق یا شل و مدفوع آبکی

علایم اسهال بغرنج می تواند شامل علایم بالا به اضافه وجود خون، مخاط و یا مواد غذایی هضم نشده در مدفوع ،از دست دادن وزن بدن و تب باشد .

نکته :

اگر بعد از 24 ساعت هنوز مدفوعتان آبکی بود و در کنارش تب یا استفراغ داشتید حتما به پزشک مراجعه کنید . مدفوع آبکی آب بدن را کم میکند . برای مطالعه راههای درمان نفخ معده بر روی کلمه نفخ معده کلیک کنید .


# # # # # # #

مطالب پیشنهادی

تاثیر مواد غذایى بر روى کلسیم بدن

بیماری نقرس چیست

علایم و درمان بیماری نقرس چیست؟

فواید خندیدن

با خندیدن سیستم ایمنی بدن خود را تقویت کنیم

ویتامین E (توکوفرولها) چیست

پربازدید های سلامت

نظرات شما

محسن صفرپور (1395/09/20) :

با عرض سلام و خسته نباشید..
فردی هستم ۳۰ ساله..نزدیک ب چند ماه (۳) ماه، دچار مدفوع ابکی شدم..میخواستم بدونم دلیلش چیه.. ورزشکارم هستم..فوتسال..با تشکر..

*

code