خانه / تغذیه / هر آنچه باید درباره ی بیماری زکام بدانید

هر آنچه باید درباره ی بیماری زکام بدانید

بیماری زکام در چه زمانی روی میدهد ؟زمانیکه حرارت محیط تغییر می کند و هوای سرد ناگهان وارد بینی و ریه می شود، مخاط بینی ملتهب می شود و بینی در اثر تورم گرفته شده، دچار آبریزش می شود و یا این که محیط گرد الود یا کثیف، عفونت میکروبی از علل احتمالی این اختلال دانسته شده . بیماری زکام را حاد گویند که در اثر عدم رعایت و ملاحظات مختلف، ممکن است، این بیمار مزمن شود. در سنین اولیه زندگی هیچگاه زکام مزمن ممکن است پیش نیاید زیرا بدن قابلیت این را دارد که با سرماخوردگی های مکرر ، با سموم حاصل از سوء تغذیه و غیره مبارزه کند. ولی هر چه سوء تغذیه بیشتر ادامه داشته باشد و سرماخوردگی هم یکی پس از دیگری به طور بازدارنده درمان شوند. بدن از نظر دفاعی به تدریج ضعیف شده و پس از چند سال ممکن است این بیماری به زکام مزمن تبدیل گردد.با ما در این مقاله از آسان طب همراه باشید.

 

 

درمان بیماری زکام:

 

 

۱- امساک در غذا، مدت ۵ تا ۷ روز و تا حتی ۱ روز از رژیم تمام میوه استفاده کنند. البته امساک بستگی به میزان شدت و طول بیماری و سن بیمار دارد.

 

۲- مرزنگوش دارای خاصیت بادشکن، ضد تشنج، مدر، خواب آور، تقویت کننده ی معده، اسان کننده ی عمل هضم، ضد عفونی کننده ی مجاری تنفس میباشد. اگر چنانچه یک قاشق دسر خوری از مرزنگوش خشک را در یک لیوان آب جوش ده دقیقه دم کرده و روزی دو یا سه فنجان در هر روز بنوشید، در هنگام ابتلا به بیماری زکام اگر چند قطره از دم کرده ی ان را در بینی بچکانید برای رفع زکام بسیار مفید خواهد بود.

 

۳- هنگام شیوع بیماری زکام و گریب (آنفلانزا) یک مشت آویشن را در یک لیتر آب بجوشانید، بخاری که در هوا تولید می شود، محیط اطاق استراحت مریض را استریل کرده و اگر باندازه دو مثقال از آنرا در یک لیتر آب دم کرده و میل نمایید برای رفع زکام و گریپ بسیار مفید خواهد بود .

 

 

4- دم کرده گلهای آقطی (خشک) به مقدار ۵۰ تا ۱۰۰ گرم در یک لیتر اب، برای معالجه ی بیماری زکام و گریپ مصرف می گردد که بسیار مفید می باشد.

 

 

۵ – گل ختمی نرم کننده و تسکین دهنده و ضد سرفه می باشد و در تمام عفونتهای مجاری تنفسی و حتی توام با تورم و زکام و برونشیت و درد گلو ورورم حنجره و آنژین بسیار مفید است. دم کرده ی بیست تا سی گرم در یک لیتر اب، برای درمان بیماری های بالا بسیار مفید است.

درباره ی خانم شاکری

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code