خانه / اخبار پزشکی / اثرات درمانی گیاه پیاز

اثرات درمانی گیاه پیاز

تاریخچه گیاه پیاز

گیاه پیاز برای درمان بیماری ها مورد استفاده قرار می گیرد. پیاز یکی از قدیمی ترین گیاهان زراعی بوده که از هزاران قبل، به عنوان طعم دهندۀ غذاها و هم چنین دارو از آن استفاده می شده است. این گیاه دوساله بوده که در سال اول، اندام های رویشی آن به وجود می آیند و در سال دوم اندام های زایشی ایجاد می شود و تولید تخم می کنند.

 

قدیمی ترین منابع کشف شده از سومریان که در عراق امروزی می زیسته اند، نشان می دهد که تقریبا 2600 سال قبل از میلاد مسیح از این گیاه استفاده می کرده اند. در نسخه های کتب قدیمی مصر که نوشته های خود را روی پاپیروس می نوشتند، از اثرات دارویی پیاز سخن به میان آمده است. آن ها عقیده داشتند که مصرف پیاز به همراه غذا انرژی بیشتری به فرد می دهد. با خواندن این مقاله در آسان طب از اثرات درمانی گیاه پیاز مطلع شوید.

 

اثرات درمانی

از مخلوط آب پیاز با عسل، شربتی تهیه کنید. مصرف روزانه سه قاشق غذا خوری از این شربت در درمان سرماخوردگی، آسم، برونشیت و نارسایی های کلیه و عفونت های مجاری ادرار بسیار مؤثر است.
پیاز خام، PH مواد داخل معده را بالا می برد و باعث تشدید فعالیت دستگاه گوارش می شود.

 
از گیاه پیاز برای درمان بیماری ها استفاده می شود. پیاز ترشحات معده را تنظیم و اشتها را زیاد می کند. خوردن پیاز همراه با غذاهای چرب، مخصوصا در مهمانی ها یا مسافرت ها، سبب هضم چربی شده و هم چنین ناراحتی های حاصل از آشامیدن آب تصفیه نشده در مناطق مختلف مسافرتی را کاهش می دهد. این امر به این دلیل است که پیاز خاصیت آنتی بیوتیک داشته و قادر است میکرب ها را نابود سازد.

 

از دیگر اثرات درمانی گیاه پیاز می توان به بو کردن آب پیاز به ویژه زمان پوست گرفتن آن، برای به هوش آمدن فردی که سست یا بی هوش شده و همین طور برای رفع تشنج، استفاده کرد.
مصرف پیاز پخته به همراه کره برای رفع یبوست و برطرف کردن نفخ معده بسیار مفید است. برای برطرف کردن آبسه زیر پوست، ورم چشم ها، پلک ها، از بین بردن درد های گوش، سر درد و درد دندان پیاز بسیار مفید است.

 

سمی بودن

درست است که اثرات درمانی گیاه پیاز بسیار زیاد است اما گاهی بر اثر مصرف زیاد پیاز، عوارض مسمویت بروز می کند. پس از مصرف بیش از اندازۀ پیاز، چه خود پیاز و چه فرآورده های دارویی تولید شده با آن، ممکن است مسمویت خفیف یا شدید به وجود آید. علائم مسمویت با خوردن پیاز عبارتند از: کم خونی و بیماری زردی که در نتیجه همولیز خون حادث می شود و احساس بوی تند از ادرار یا هوای بازدم فرد مسموم که تشخیص مسمومیت را ساده می کند. بنابراین لازم است همان طور که سالم بودن گیاه را در نظر می گیریم، مقدار مصرف پیاز را هم مدنظر داشته باشیم و در خوردن آن زیاده روی نکنیم.

 

سپاس از همراهی شما

درباره ی خانم جهانگیری

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code