تبلیغات بنری
درج تبلیغات بنری
.
شرکت نرم افزار عارف رایانه

مطالب مرتبط با اخبار پزشکی

نرم افزار مطب

نوشته تصادفي

تبلیغات متنی

برچسب های پرکاربرد

آسان طب استرس اضطراب افسردگی تست روانشناسی تغذیه سالم جوش صورت داروهای گیاهی درمان استرس درمان اضطراب درمان افسردگی درمان جوش صورت درمان سرطان درمان کم خونی درمان یبوست دندان رژیم غذایی رژیم لاغری زیبایی پوست سرطان قاعدگی لاغری لاغری سریع ماسک صورت مو ویتامین پوست پوکی استخوان کاهش وزن گیاهان دارویی

رژیم غذایی برای کودکان چهار تا شش ماهه

مجله پزشکی آسان طب » اخبار پزشکی » رژیم غذایی برای کودکان چهار تا شش ماهه

برای کودک شما اولین مزه غذایی که به غیر از شیر می چشد بسیار مهم است در واقع مرحله مهمی در مسیر رشد و تکامل کودک شما می باشد. به یاد داشته باشد در رژیم غذایی کودک شما باید پنج نوع ماده مغذی حتما در آن وجود داشته باشد از جمله: کربوهیدراتها، ویتامین ها، چربی ها، مواد معدنی و پروتئین ها.

رژیم غذایی برای کودکان

بایدها و نبایدهای رژیم غذایی برای کودکان

استفاده از رژیم غذایی برای کودکان چهار تا شش ماهه امری لازم و ضروری است. برای کودک شما اولین مزه غذایی که به غیر از شیر می چشد بسیار مهم است. در واقع مرحله مهمی در مسیر رشد و تکامل کودک شما می باشد. کودکان ممکن است خیلی سریع  از مزه ها و بافت های جدید غذایی استقبال کنند و یا این که در شروع کار، با مشکلاتی در این راه رو به رو شوید که شما باید با صبر و شکیبایی از این مرحله با موفقیت عبور کنید. با برنامۀ غذایی آسان طب دیگر نگران تغذیۀ کودکان خود نباشید.

 

سال اول زندگی یک کودک

سال اول زندگی یک کودک، دوره ای از رشد و نمو سریع میباشد. اکثر کودکان در شش ماهگی دارای وزنی دو برابر وزن هنگام تولد هستند. برای شش ماهه اول زندگی کودک، شیر مادر یا شیر خشک تمام نیازهای تغذیه ای کودک را برطرف میکند. با اینحال، بعد از سن ۴ ماهگی او به مرحله ای می رسد که به کالری و انرژی بیشتری نیاز دارد. تا قبل از چهار ماهگی (۱۶ هفتگی) پزشکان توصیه می کنند که کودک فقط از شیر استفاده نماید زیرا دستگاه گوارش و سیستم ایمنی کودک هنوز به اندازه کافی تکامل نیافته است و خطر زیادی برای بروز آلرژی (حساسیت) غذایی وجود دارد.
در حدود هفته ۱۶ تا ۲۰، کودک شما ممکن است نشانه هایی از آماده بودن برای چشیدن اولین مزه غذای جامد را نشان دهد. در این زمان او فقط با خوردن شیر راضی نمی شود و بی قراری او افزایش مییابد. اگر قبلاً تمام شب را میخوابید اکنون ممکن است در نیمه های شب بیدار شده و از شما شیر بخواهد. او ممکن است شروع به نشان دادن علاقه اش نسبت به چیزهایی که شما میخورید نماید.

 

انتخاب اولین غذای کودک

رژیم غذایی برای کودکان چهار تا شش ماهه به شرح زیر است:
برنج بچه ( نوعی برنج که مخصوص کودکان می باشد) که با شیر مادر و یا شیر خشک مخلوط شده باشد غذای مناسبی برای شروع میباشد اما میتوانید از پوره های ساده که فقط از یک ماده غذایی تشکیل شده نیز بعنوان اولین غذای کودک استفاده نماید.
رژیم غذایی برای کودکان چهار تا شش ماهه :
پوره سیب زمینی، پوره هویج، پور، سیب زمینی همراه با بروکلی، پوره گلابی، پوره سیب و پوره موز.
اشتها و نیازهای هر کودکی با کودک دیگر فرق می کند اما احتمالاً شما متوجه خواهید شد که کودک شما در ابتدا بیشتر از یک یا دو قاشق چایخوری پوره نمیخورد. کم کم و در طی روزهای بعد این مقدار افزایش مییابد.

 

نکاتی مهم برای به خاطر سپردن

همیشه قبل از غذا دادن به کودکتان، دستهایتان را بخوبی بشوئید. دستهای کودکتان را قبل از غذاخوردن بشوئید.
قوام پوره ها باید مثل ماست شل باشد. برای شل شدن پوره ها می توانید به آن مقداری شیر (شیر خودتان یا شیر خشک) و یا آب جوشیده ای که سرد شده باشد اضافه نماید.
هیچگاه از آب معدنی داخل بطریها استفاده نکنید زیرا این آبها استریل نبوده و دارای مقدار زیادی سدیم میباشد.
ظرفهای غذای کودک در طی ۱۲ ماه اول زندگی او باید کاملاً استریل باشند. برای این کار باید ظرفهای او را هر بار به مدت ۱۰ دقیقه بجوشانید و سپس با دستمال تمیز خشک نمایید.
هیچگاه به غذای کودکتان نمک، شکر و یا عسل اضافه نکنید. نمک می تواند باعث فشار آمدن به کلیه های او شده و ایجاد کم آبی (دهیدراسیون) نماید. شکر و عسل موجب می شوند که او به غذاهای شیرین عادت کند. دادن عسل در این سن به کودکان میتواند باعث بروز عفونت بوتولیسم شود.
قبل از دادن غذا به کودکتان، دمای حرارت غذا را بررسی نماید. اگر از غذاهای منجمد شده (یخ زده) استفاده می کنید، آن را ابتدا داغ نمایید و بعد بگذارید که خنک شود.
هیچگاه یک غذا را بیش از یک بار گرم نکنید. هر بار به مقدار کمی از غذای منجمد شده را برداشته و بقیه را دوباره در یخچال بگذارید.
هیچگاه غذای نیمه کاره و دست خورده کودک را نگه ندارید زیرا باکتریهایی که در بزاق دهان کودک وجود دارند از طریق قاشق او وارد بقیه ظرف غذا میگردند.

 
در دیگر مقالات آسان طب ما به شما طرز تهیۀ رژیم غذایی برای کودکان چهار تا شش ماهه را آموزش خواهیم داد.
سپاس از همراهی شما.

 

 

 


# # #

مطالب پیشنهادی

درد دل دخترانه و پسرانه مجرد ها

پاهایتان را به صورت ضربدر روی هم نگذارید

تورم پا

علت درد پا و درمان آن

کاهش وزن به صورت طبیعی

توصیه هایی برای کاهش وزن به صورت طبیعی

پربازدید های اخبار پزشکی , تغذیه , خانواده , سلامت

نظرات شما

*

code