خانه / اخبار پزشکی / شپش سر کودک را بدون کوتاهی مو درمان کنید

شپش سر کودک را بدون کوتاهی مو درمان کنید

اگر دانه های سفید رنگی را به صورت چسبیده به تارهای موی سر کودکان مشاهده کردید. که مانند شورهٔ سر قابل جدا شدن بود، به شپش سر کودک مشکوک شوید. با دیدن این بیماری ناراحت نشوید، زیرا درمان آن بسیار ساده است. پیش از تماس با دکتر، به مدرسهٔ فرزندتان مراجعه کنید تا در مورد شیوع شپش سر بین سایر دانش آموزان اطلاعاتی به دست اورید.
برخی از والدین به محض اطلاع از وجود شپش سر در بین همکلاسی های فرزندشان عصبانی شده و با مدیر مدرسه تماس می گیرند و از او می خواهند که سر دانش آموزان به طور روزانه بازرسی شود. برخی دیگر خواهان تشکیل جلسهٔ اضطراری انجمن اولیا و مربیان می شوند.
ما  در آسان طب به عنوان یک متخصص کودک با این عکس العمل ها آشنایی داریم. احتمالا وقتی کودک شما مبتلا به شپش سر  شد، معلم او بسیار وحشت زده شد و اصرار می کرد که موی بلند او را کوتاه کنید، ولی اصلا جای نگرانی نیست و  بدون این که به کوتاه کردن موی سر کودکتان نیازی باشد شپش ها از بین خواهند رفت.

 

 

علت های بیماری  شپش سر در کودکان

 

 

شپش بیضوی شش پایی که روی موی سر یافت می شود، پدیکولوس کاپیتیس نامیده می شود. رنگ این شپش سفید طوسی بوده و دو میلی متر طول دارد. انتقال آن از شخصی به شخص دیگر، از طریق تماس مستقیم سر و یا استفادهٔ مشترک از کلاه، تل، شانه و برس است. تخم این حشره می تواند به مدت یک هفته در روی پارچه و لباس و قالی و موکت زنده بماند، اما این مدت برای شپش فقط دو روز است.

 

نشانه های بیماری شپش سر کودک

 

کودکانی که دارای یک تا پنج شپش سر هستند، در ناحیهٔ سر احساسی خارش  می کنند. اگر موی سر کودک را به دقت بازرسی کنید، می توانید تخم های سفید رنگی را که به تار مو چسبیده است، مشاهده کنید. این تخم ها شبیه به شورهٔ سر هستند و به طور معمول، بیشتر در ناحیهٔ پایینی پس سر یافت می شوند. چنانچه شدت آلودگی زیادباشد، شپش ها را در حالى که روی پوست سر می خزند، می بینید. برای تشخیص قطعی اگر تخم های چسبیده به موی سر، حدود یک سانتی متر از پوست سر فاصله داشته باشند، زمان حضور آنها روی موی سر، دست کم دو هفته است.

 

پس از مصرف شامپوی ضد شپش، تخم ها نیز کشته شده و با شانه کردن به راحتی از موی سر جدا می شوند. پیشگیری و کنترل بیماری چنانچه کودک به شپشی مبتلاست، او را از مدرسه و فعالیت اجتماعی دور نگه دارید تا زمانی که از شامپوی درمانی استفاده کند. تخم هایی که پس از مصرف شامپو وجود دارند، زنده نبوده و خطری ندارند. مراقبت مدارس در یافتن شپش سر و یادآوری به والدین، برای درمان فرزندانشان بسیار ضروری است.

 

اما برخی پزشکان یک هفته بعد، بار دیگر دوره درمانی را تکرار می کنند. پس از درمان بیماری برای درمان شپش سر شامپوهای گوناگونی وجود دارد. طول دوره درمان دو هفته است، اما برخی پزشکان یک هفته بعد، بار دیگر دوره درمانی را تکرار می کنند. پس از درمان بیماری وسایلی چون روسری، کلاه، شال گردن، شانه، برس سر، ملحفه ها و روبالشتی های او نیز باید با آب گرم و شامپوی ضد شپش شسته شوند. این اقدامات از بروز دوبارهٔ بیماری جلوگیری می کند.

 

 

درمان شپش سر کودک بسیار ساده است

 

پس از یک بار استفاده از شامپوی ضد شپش می توانید کودک را به مدرسه بفرستید.
کلاه، روسری، شانه، شال گردن و تل سر کودک را با آب گرم شست و شو دهید.
با معلم فرزندتان برای آگاهی از شیوع شپش سر در مدرسه تماس بگیرید.

 

 

پزشک چه کمکی می تواند برای درمان شپش سر  کودک بکند

 

 

معاینه سر برای مشاهده تخم یا شپش سر، با استفاده از ذره بین یا میکروسکوپ.
تجویز شامپو.
نوشتن یادداشت برای مدرسه مبنی بر تایید درمان کودک.
معاینه سایر افراد خانواده و توصیه های بهداشتی در زمینه پیشگیری از بیماری.
توصیه به استفاده دوباره از شامپو یک هفته بعد از دوره درمانی به مدت دو هفته.

 

 

سپاس از همراهی شما

درباره ی خانم جهانگیری

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code