خانه / اخبار پزشکی / سه راه حل پزشکی در درمان چاقی

سه راه حل پزشکی در درمان چاقی

در این مقاله از آسان طب برای آشنایی با چاقی عوارض آن و درمان چاقی با ما همراه باشید .

 

چاقی و کنترل وزن

 

عوامل زیادی موجب چاقی در افراد یک جامعه می شود که مهمترین آنها شامل مصرف زیاد، طعم و بو و تنوع غذاها، کم تحرکی (به علت مشاغل اداری و استفاده از وسایل رفاهی)، هورمونهای جنسی، انسولین، حاملگی، مصرف قرص های ضد بارداری، چاقی ناشی از فقر، توارث، تغذیه اضافی مخصوصاً در کودکی و دسته ای از بیماریهای قلب و عروق میباشند.

 

عوارض چاقی فشار خون، دیابت، افزایش چربی خون، بیماریهای قلبی عروقی، سنگهای صسفراوی، آرتریت، صافی کف پا، از دست دادن تیپ بدنی مطلوب و فتق از جمله عوارض چاقی به شمار امیرود. به عبارت دیگر ۱۰ درصد افزایش وزن، ۱۳ درصد شانس مرگ را زیاد میکند

 

. مراحل درمان چاقی

 

۱ – کاهش انرژی دریافتی: بهترین درمان چاقی کاهش کالری دریافتی و کاهش مصرف غذا میباشد. معمولا در یک رژیم غذایی مناسب، هزار کالری در روز از رژیم غذایی شخص کاهش می یابد. در این رژیم و کسری هزار کالری، یک کیلوگرم در هفته از وزن شخص را کاهش میدهد. که باید مصرف چربی و کربوهیدرات را کاهش داد. ولی در صورت نپذیرفتن این رژیم در فرد چاق می توان مواد غذایی کم انرژی یا بدون انرژی را توصیه کرد. انواع سبزی، فیبرهای غذایی و میوه های کم شیرینی و کم چربی از این غذاها میباشد. متیل سلولز، غیرقابل جذب، بدون انرژی و جذب کننده آب است که می تواند باعث پر شدن معده و احساس سیری گردد.

 

  • افزایش انرژی مصرفی: میتوان از ورزش و فعالیت های ورزشی، مخصوصاً پیاده روی استفاده کرد.

 

2- مصرف دارو: در درمان چاقی مصرف دارو زیاد مورد قبول پزشکان علم تغذیه نمی باشد. ولی در صورتی که با دو دستور فوق مفید نبود برای افراد چاق توصیه میگردد. داروهای لاغری به چند گروه تقسیم با می شوند: الف – گروهی داروهای ترموژنیک هستند که باعث افزایش حرارت دفعی بدن با میگردند. مانند هورمون های تیروئید، و مصرف تریبیدو تیرونین به میزان ۱۵۰ میلی گرم توصیه میگردد. با – گروه دیگر داروهای ضد اشتها است که روی مرکز گرسنگی اثر می گذارد. مثل: آمفتامین و فن فلورامین، ج – دسته دیگر کاهش دهنده اشتها هستند مثل: مت فورمین و فن فورمین، د – داروهای دیگر از جذب مواد غذایی جلوگیری میکنند. مانند آنتیبیوتیک ها که این ترکیبات اسیدهای صفراوی را مهار و جذب چربیها را از روده مختل می کند

 

جراحی قسمتی از روده کوچک که موجب عبور سریع مواد غذایی و دفع فوری میگردد. یا برداشت چربیهای زیرپوستی در نواحی شکم و پهلوها که متاسفانه سریعا جبران میگردد.

 

3-طب سوزنی: سوزن زدن به قسمتی از گوش که باعث بیاشتهایی در شخص می گردد. افزایش وزن فرد که به دلیل زندگی ماشینی و عدم تحرک بدنی و کاهش مصرف انرژی به جود امده می تواند بیماریهای مفاصل، پوکی استخوان، مشکلات روحی روانی فشار خون سکته های مغزی و قلبی را بهمراه داشته باشد.

 

امیدواریم این مطلب از آسان طب مفید واقع گردد.

 

درباره ی خانم ممبینی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code