خانه / اخبار پزشکی / تامین آب مورد نیاز بدن

تامین آب مورد نیاز بدن

در این مقاله از آسان طب راه های تامین آب مورد نیاز بدن را مورد بررسی قرار میدهیم.

 

راه های تامین آب مورد نیاز بدن

 

تامین آب مورد نیاز بدن یکی از مهم ترین و ضروری ترین امور در رسیدگی به بدن میباشد . در جوامع پزشکی رژیم های غذایی استاندارد حتما میزان مصرفی آب باید رعایت شود .

 

آب از سه منبع شامل:

 

۱ – مایعات مصرفی،

 

۲ – غذاها،

 

۳ – سوخت و ساز

 

تأمین می شود.

 

۱ – مایعات مصرفی: فرد متوسط به طور طبیعی روزانه ۱۱۰۰ میلی لیتر آب مصرف می کند. مقدار فوق در شرایط متفاوت متغیر است به خصوص در طول تمرینات و هوای گرم تا ۵ الی ۶ برابر می تواند افزایش یابد. مایعات مصرفی مثل آب، کولاها، چای، قهوه و آب میوه است. مصرف نوشابه های گازدار در ورزشکاران مفید نمی باشند.

ولی اگر بدون گاز باشند به علت دارا بودن کافئین و قند میتوانند مفید باشند. این نوشابه ها معمولاً دارای مواد قندی، وCo، الکترولیت و کافئین هستند. نوشابه ها در معده تبدیل به اسید کلریدریک می شوند و مصرف زیاد آن ممکن است ایجاد زخم معده کند. کیفیت و طعم آب معدنی بهتر از آب شهرها است ولی آب چشمه دارای املاح کمی است.

 

۲- غذاهای جامد: اغلب غذاها، به ویژه میوه ها و سبزیجات مقادیر زیادی آب دارند. غذاهایی نظیر کاهو، خیار، لوبیای سبز و گل کلم نمونه هایی از غذاهای سرشار از آب هستند. اما کره، روغن ها، گوشت های خشک شده، شکلات و انواع شیرینیها و کیکها آب نسبتاً کمی دارند که حدود ۱۰۰۰ – ۵۰۰ میلی لیتر آب بدن از این طریق تأمین میگردد.

 

۳- آب سوخت و سازی (اکسیداسیون» آب متابولیکی، آب تولید شده از سوختن مواد غذایی که می تواند ه ۳۰ تا ۴۰۰ میلی لیتر از آب بدن توسط آب حاصل از سوخت و ساز مواد غذایی تأمین شود. تجزیه کامل ۱۰۰ گرم کربوهیدرات پروتئین و چربی به ترتیب ۵۵، ۱۰۰ و ۱7.گرم آب سوخت و سازی تولید می کند.

درباره ی خانم ممبینی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code