خانه / اخبار پزشکی / تعادل نیتروژن در بدن

تعادل نیتروژن در بدن

در این مقاله از آسان طب تعادل نیتروژن در ورزشکاران استقامتی و قدرتی مورد مقایسه قرار میدهیم

 

ورزشکاران استقامتی

 

تحقیقات انجام شده بر تعادل نیتروژن در 12 نفر آزمودنی برای ۳ هفته نشان داد که شدت و مدت فعالیت ثابت در نظر گرفته شده و طول چهار روز اول باعث تعادل منفی نیتروژن شد و در نن سه هفته تعادل نیتروژن مشابه دوره کنترل گردید.

 

۱- در تکرار دوره فعالیت ورزشی، یک سازگاری موقتی اتفاق می افتاد که فقط ۰/۵۷g/kg/d پروتئین مصرف می شود.

 

۲- برای سازگاری در ورزشکاران، پروتئین مصرفی روزانه و جذب انرژی باید افزایش یابد. برای مثال مردیس” و همکارانش محاسبه کردند که در برنامه تمرینی روزانه ورزشکاران استقامتی، وقتی مقدار پروتئین مصرفی g/kg/d ۸۹/ ۰ باشد بالانس نیتروژن منفی و وقتی g/kg/d ۱/۴۹ باشد بالانس مثبت خواهد بود. به طور پایه ای ورزشکاران استقامتی به g/kg/d ۱/۱۴ – ۱ پروتئین نیاز دارند تابالانس نیتروژن برقرار گردد.

 

ورزشکاران قدرتی

 

تعادل نیتروژن در وزنه برداران به شدت تمرین بستگی دارد و در طول دوره ای که برای سطح بینالمللی آماده می شوند، مصرف پروتئین برای تعادل نیتروژنی g/kg/d ۲/۶ – ۲/۲ خواهد بود. در حالیکه، جذب پروتئین ۲g/kg/d می تواند احتیاجات پروتئینی را در فعالیت با شدت متوسط برطرف کند.

 

نیاز پروتئینی که برای نگه داشتن بالانس پروتئینی لازم است ۱۸ – ۱۴ درصد از کل انرژی روزانه را تشکیل میدهد.

 

اطلاعات تعادل نیتروژنی نشان میدهد که مقدار g/kg/d ۱/۷۶ برای ورزشکاران قدرتی و g/kg/d ۰/۸۹ برای افراد بی تحرک لازم است. از آنجایی که اسید آمینه به اشکال پروتئینی در بدر ذخیره می شود و در هنگام مصرف زیاد اکسیده می شوند. با جذب پروتئین، سنتز آن در بدن به یک کفه می رسد. تغییر جذب پروتئین در افراد بی ترک از ۸۶/ ۰ به g/kg/d ۱/۴، بدون اینکه به درجه ی سنتز پروتیین کل بدن موثر میباشد باعث افزایش اکسیدیشن لوسین می گردد .

درباره ی خانم ممبینی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code