خانه / اخبار پزشکی / تغذیه و تخلیه معده

تغذیه و تخلیه معده

در این مقاله از آسان طب تغذیه و تخلیه معده را مورد بررسی قرار میدهیم .

 

تخلیه معده مانعی برای کربوهیدرات

مهمترین مانع برای دسترسی به کربوهیدرات و مایعات خورده شده میزان تخلیه  معده  است.

 

تخلیه  معده  میزان تحویل و جذب مایعات از روده کوچک را کنترل می کند. در ابتدا میزان تخلیه | معده توسط حجم و ترکیب مایعات خورده شده تعیین می شود.

 

مقدار حجم آب جذب شده در حفظ هیدراسیون طبیعی در خلال ورزش مهم است. حجم آب دسترسی به کربوهیدرات را تحت تأثیر قرار می دهد زیرا کربوهیدرات معمولاً به شکل نوشیدنی ورزشی خورده می شوند. به نظر میرسد که حفظ حجم بالای معده با تکرار نوشیدنی تخلیه معده و دسترسی به کربوهیدرات را بهبود میبخشد.

 

به نظر می رسد که غلظت گلوکز، دانسیته کالری و محتوای الکترولیت محلول های خورده شده همگی بر تخلیه معده اثر بگذارند.

 

محلول های گلوکزی رقیق (۵ درصد یا کمتر) سریعتر از محلول های غلیظ از معده تخلیه می شوند. اگر هدف اولیه هیدراسیون زیاد است، محلول های الکترولیت ۔ گلوکز رقیق باید خورده شوند. برعکس، جذب خالص تر گلوکز با افزایش غلظت های گلوکز در نوشیدنیهای ورزشی اتفاق میافتد. پیشنهاد شده که سدیم باید در ترکیبی از نوشیدنی های الکترولیت – گلوکز باشد تا باعث روده کوچک شود. به نظر میرسد اسمولالیته، میزان تخلیه بعدی گلوکز معده را به تأخیر میاندازد.

 

بنابراین، پلیمرهای گلوکز از قبیل مالتودکسترین از لحاظ تئوریکی باید خیلی سریعتر از گلوکز تخلیه شوند. زیرا، اسمولالیته آنها پایین تر است. پیشنهاد شده که خوش طعمی فایده چشمگیری در محلول های پلیمر گلوکز داشته باشد، زیرا آنها تقریباً به شیرینی محلول های گلوکز در همان غلظت نیستند. یافته جدید دیگر اتحریک جذب سریع آب و کربوهیدرات این است که محلول های کربوهیدراتی چند سوبسترایی سریعتر از محلول هایی که فقط یک سوبسترا دارند در اسمولاریته یکسان جذب میشوند.

 

به نظر میرسد که شدت ورزش تخلیه معده را مخصوصاً در فشار کاری شدید تحت تأثیر قرار دهد.

 

اثر بازدارندگی تخلیه معده در شدت ۷۰ درصد از Vo, max مهمتر می شود. این کاهش در تخلیه معده ممکن است مربوط به بازدارندگی سمپاتیکی جریان خون و یا حرکت معده باشد و ممکن است تا حدودی مسئول وجود یک آستانه شدید ورزشی (۷۵ درصد و Vo) باشد و در ان استانه مصرف کربوهیدرات اثر کمی دارد.

 

عوامل دیگر به عنوان تنظیم کننده های تخلیه معده

 

شامل دما و کربنات است. کاستیل و سلتین گزارش کردند که محلول های ۵ درجه سانتیگراد دو برابر سریع تر از محلول های ۳۵ درجه سانتیگراد جذب میشوند.

 

با این وجود، ماوگن و نواکس “گزارش کردند در حالیکه نوشیدنی های سرد خوش طعم تر هستند، به نظر میرسد درجه حرارت اثر کمتری بر تخلیه معده داشته باشد. به طور مشابه، در حالیکه زمانی تصور می شد که کربناتی شدن تخلیه معده را از آب و کربوهیدرات بهبود میبخشد، یک تحقیق اخیر هیچ اثری یا اثر ناچیزی را پیدا نکرد.

درباره ی خانم ممبینی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code