خانه / اخبار پزشکی / آنچه درباره زوال عقل باید بدانید

آنچه درباره زوال عقل باید بدانید

در این مقاله از آسان طب با تعریف زوال عقل و مشکلات آن آشنا خواهیم شد .

تعریف دمانس (زوال عقل)

 

دمانس یک عارضه مغزی است که از نشانه اصلی آن کاهش هوشیاری است که این نارسایی در نهایت منجر به ضعف حافظه، زوال عقل و تغییر شخصیت و مشکلات کارکردی می شود.

 

شواهد موجود حاکی از این است که در بروز این بیماری بیش از یک صد عامل نقش آفرین هستند که بیش از ۹۵ 0% این عوامل زمینه ساز دمانسی (زوال عقل) برگشت و درمان ناپذیر هستند. از جمله عواملی که منجر به این عارضه مغزی می شوند می توان به آلزایمر، بیماری پارکینسون، اعتیاد به مواد مخدر، تومور مغزی، سکته های چند باره و جسم لویی (LEWY) اشاره کرد. این عارضه معمولا اشخاص بالای ۶۵ سال را درگیر کرده و از عواملی نقش افرین و علاج پذیر این بیماری کاستیهای ویتامینی و علاج افسردگی اشاره کرد.
از بین عواملی بیشمار این عارضه، بیماری الزایمر عاملی اصلی شیوع این عارضه در ایالات متحده است. این بیماری به نواحی خاصی مغز حمله ور شده و سبب بروز عوارضی چون فراموشی چرخه ای، گمگشتگی فضایی، تغییر شخصیت و نارسایی های فکری و کارکردی در قربانی می شود .
نکته دیگر قابل توجه این است که در صورتی که آلزایمراز نوع پیشرونده باشد، عمر متوسط این بیماری ده سال بوده و در عین حالی این عارضه مغزی علاج ناپذیر است.

 

در باب تحقیقات آلزلیمر

 

بررسیهای صورت گرفته در آمریکا مغز حاکی از این است که بیش از پنج میلیون نفر قربانی این عارضه هستند عارضهای که براساسی پیش بینی های صورت گرفته تعداد قربانیان آلزایمر تا اواسط قرن حاضر به ۱۵ میلیون نفر در آمریکا رسیده و هم اکنون نیز هزینه های درمانی و افت راندمان کاری این بیماران سالیانه در امریکا به بیش از یک صد میلیارد دلار بالغ می شود.

 

 مراقبت از اشخاصی آلزایمری سبب می شود که فرد سالم نیز از راندمان نرمالی کاری برخوردار نشود.

 

همانطور که ملاحظه می شود بهای مادی و معنوی اختلال آلزایمر بسیار گزاف و کمرشکن است. این در حالی است که آلزایمر تنها یکی از عوارضی بی شمار نارسایی های مغزی است با این همه ضایعه عدم توانایی فرد در برقرار ساختن ارتباط با فرزندان و نوادگانش در دهه پایانی عمرش به مراتب شدید و اسفناک تر بوده و با هیچ عدد و رقم مادی نمی توان عمقی این ضایعه را بیان کرد و این واقعیتی است که گریز از آن با سبک زیستی ناسالم امکان پذیر نیست.

درباره ی خانم ممبینی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code