خانه / اخبار پزشکی / علت بیماری ها از منظر پزشکی و دینی

علت بیماری ها از منظر پزشکی و دینی

در این مقاله از آسان طب درمورد علت بیماری ها و انواع آنها از نظر پزشکی و دینی و در طب الهی صحبت خواهیم کرد .

 

علت بیماری ها

 

در ابتدای امر به علت بیماری ها خواهیم پرداخت

 

هر بیماری بواسطه علتی، آثار تازه و عوارضی ایجاد می کند.

 

از مشاھدہ عوارضی،به امراض و از امراض به علل آن می توان پی برد. در طب الهی، اعتقاد بر این است که بدن انسان از سه رکن آب، چربی و نمک تشکیل شده که این ارکان نیز از اخلاط چهارگانه یعنی صفرا، خون، بلغم و سودا ترکیب شده اند.

 

بنابراین از آنجا که انسان مرکب این بسائط و لطیف ترین و شریف ترین آنها است، هیچ یک از ترکیبات این عالم، صلاحیحیت ندارد که غذای او باشد مگر اینکه بدترین را کامل و صاحب وسایل لازم ساخته است تا همین که غذا وارد دهان شد، آن برای هضم و جذب مواد ضروری و لطیف و سپس دفع اعراضی غلیظ آماده نماید.
در بدن انسان، نیروی جدا کنندهٔ هریک از اندامها، وظیفهٔ جدا کردن اعراضی و جوهرها را از یکدیگر برعهده دارد. پس اگر در یکی از اندامها مشکلی پیدا شود، مواد زائد در ان عضو باقی میماند و آن را آزرده و بیمار می کند. بنابراین پزشکی که می خواهد به درمان بپردازد باید ابتدا اعراضی و مواد زائد (طرطیرها) را بشناسد و سپس انرا بیرون نماید .
چون دانستیم که بدن انسان شریف ترین و لطیف ترین و پاکترین چیزها است، اکنون می گوییم که کامل ترین درمان آن است که دارویی ساده و با کمترین مواد زائد را بکار برود زیرا طبیعت انسان چنین دارویی را بهتر می پذیرد و داروهای پیچیدہ نیازمند پالایشی و تجزیه است و چه بسا بر طبیعت بیشتر ایجاد مریضی دیگری شود.

 

برای پالایش داروها، حضرت صادق علیه السلام تمام راه ها را به جابربن حیان آموزشی داده اند .

 

انواع بیماری ها

 

اصولاً بیماریها یا «خلقی» و یا «تازهوارد»» هستند .

 

بیماریهای خلقی به آنهایی گفته می شود که از اولی تولد با انسان بوده اند و حاصل أوضاع فلکیه، وضع پدر و مادر، عدم اعتدال نطفه،کاستیهای خون و مزاج و یا رحم مادر….هستند .

 

بیماریهای تازه وارد، ناشی از مواد زائد در بدن کودک و یا از جهت وراثت است .

 

امید داریم که این مقاله از آسان طب مورد استفاده و مفید و موثر واقع گردد . با ما در مقالات بعدی آسان طب همراه و همیار باشید .

درباره ی خانم ممبینی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code