نکاتی که در مورد معالجه خود باید بدانید - آسان طب
خانه » اخبار پزشکی » نکاتی که در مورد معالجه خود باید بدانید

نکاتی که در مورد معالجه خود باید بدانید

در این مقاله از آسان طب به معرفی و مشخصات یک دکتر و معالج در بررسی بیمار و تشخیص بیماری میپردازیم.

 

معالج کیست و چه نکاتی را باید مد نظر داشته باشد

 

کسی که می خواهد به معالجه بپردازد، به دو نکته باید توجه نماید:

 

اگر نیروی طبیعت بیمار قوی است، در ابتدا باید اسباب اولیهٔ بیماری را قطع نماید تا طبیعت او، خودبخود مریضی را معالجه ببخشد و نیازی به درمان نباشد زیرا همین که بیماری قطع شد غرض نیز دفع می شود .

 

 

در اخبار بسیاری، از شتابزدگی در تجویز دارو نهی شده است. چنانکه روایت شدہ: مادام که بدنهت طاقت دارد از دارو بپرهیز و تا مرض با تو مدارا میکند تو نیز با آن مدارا کن .
یکی از حکمت های مدارا کردن با بیماری اینست که بعضی از امراضی از بروز بیماری خطرناک دیکری جلو کیری می کنند. در احادیث اهل بیت علیهم السلام نوشته شده و به تجربه نیز ثابت شده که مثلاً سرماخوردگی از جنون و جذام – بواسیر از بیماریهای مغز- سرفه از طاعون – ترک پا از بواسیر۔ و. . . جلو کیری میکند .

 

حضرت کاظم علیه السلام نیز فرموده اند وقتی که درد از شما پرهیزمی کند از درمان پزشکان دوری کنید زیرا این کار مثل ساختمان است که کم آن به زیادی می کشد. باید توجه داشت که هر داروئی خودش سببی از اسباب است و اگر از جهتی ضعیف و مناسب بیمار باشد، از طرف دیگر قوی و مخالف اوست و اگر یک بیماری را بهبود ببخشد بیماری دیگری را برمی انگیزد.

از این جهت است که حضرت ابا الحسن علیه السلام فرمودهاند: هیچ داروئی نیست مگر ینکه دردی را برمی انگیزد و هیچ چیز برای بدن بهتر از این نیست که از انچه به ان نیازی ندارد دوری کنی.
اگر مرضی و طبیعت انسان، نیروی مساوی داشته باشند و یا بیماری غلبه کند باید به معالجه پرداخت و تأخیر و کوتاهی در مراجعه به پزشک جایزنیست. البته منظور از غلبهٔ بیماری، این نیست که ادم را بستری کند، بلکه مقصود این است که اگر بیماری بطور دائم آزار رسانید و طبیعت در مدت معقولی از عهده دفع برنیامد باید آن را درمان کرد زیرا اگر مریضی طولانی شود، انقدر بدن را ضعیف می کند که دارو نیز در آن اثری نخواهد داشت .

 

 

از ائمه علیهم السلام در این مورد نقل شده که فرموده اند: خدا شفا نمیدهد مگر اینکه خود را معالجه کنی و او در «دوا»، برکت و شفا و خیر بسیاری قرارداده و وظیفهٔ مریضی استعمال دارو است.

 

 

همچنین ببینید

درد شکم در سمت چپ

درد شکم در سمت چپ و بررسی عوامل گوناگون پیدایش آن

اغلب درد‌های شکمی در سمت چپ و پایین هیچ جای نگرانی ندارد، اما فرد نباید …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code