خانه / اخبار پزشکی / آشنایی با مراحل درمان بیماری

آشنایی با مراحل درمان بیماری

در این مقاله از آسان طب با  مراحل بیماری و انواع درمان اشنا میشویم.

 

مراحل درمان بیماری و تصمیمات معالج

 

هر بیماری پنج مرحله دارد:
حرکت ماده، پیدایش بیماری، مدتی که بیماری پیشروی می کند، هنگامی که متوقف می شود، موقعی که بیماری فروکشی می کند .

در هنگام درمان بیماری ، باید پس از قطع سبب و جلوگیری از عوارضی، درمان را تا رسیدن به سلامتی ادامه داد و به تقویت بدن نیز پرداخت تا خود طبیعت بر بیماری چیره شود .

 

پزشک اگر ناچار از استعمال دارو باشد باید به قدر نیاز و ضرورت دارو تجویز کند.

 

مثلاً در ابتدا با غذاهای داروئی معالجه کند و اگر مفید نبود، داروهای غذایی ضعیف، ساده و کم جزء را بکار ببرد و قبل از استعمالی، مزاج مریض را آماده کند و از داروی آزمایش نشده جدآپرهیز نماید.
خداوند سبحان بدن انسان را طوری خلق فرموده که طبیعت او در هنگام درمان همواره راه بهتر، برتر، نزدیکتر و آسانتر را نیز از این اصلی پیروی کند و همیشه کمتر، نزدیکتر و اسانتر را بکار ببرد و طبیعت را برخلاف خلقت خود وادار نکند والا ناتوان شود. بنابراین برای بیرون راندن مواد زائد روده باید از راه نزدیک آن، یعنی از حقنه یافتیله و یا نوشیدنی هایی که روده را باز می کند استفاده نماید.
برای درمان بیماری طرطیرهای معده نیز دهان نزدیک ترین راه است که باید از داروهای قیاور بهره کرفت و اکر پزشک بخواهد مواد زائد معده را از راه روده بیرون کند موجب اغلب موارد خود مریضی مایل به قی کردن است مگر اینکه عادت به قی نداشته و مثلا دارای گردن بلند و سینه تنگ و حنجره بزرگ باشد که در اینصورت نباید او را به کاری که سخت است وادار کنند و باید پس از آزمایش و اطمینان از باز بودن راه روده، از مسهلی ضعیف یا حقنه استفاده شود.

 

در درمان بیماری راه بیرون راندن طرطیرهای کبد، بکار بردن داروهای ادرارآور است. طرطیرهای رگها و اعماق بدن را با خوردن مسهلی قوی می توان خارج کرد بشرطی که رگها باز باشند و بیمار مریضی خاصی نداشته باشد.
برای بیرون کردن طرطیرهای اعضای خاصی باید از عرق آورها، ضمادها، تن شویه ها و یا پارچه های گرم و مرطوب استفاده شود تا به اندام دیگر ضرر نرساند زیرا مسهل، مواد زائد را از همهٔ بدن جذب می کند. اصولاتعریق مناسب با امراض بلغمی، مسهل مناسب با امراض سودایی و صفرایی و ادرار موافق با هر سه نوع است.
فصد مخصوصی خون است اگرچه خون پاک نیز از این راه بیش از مواد زائد خارج می شود و به جز مواقع ضروری، باید از فصد پرهیز کرد.
برای طرطیرهای مغزی، راه نزدیکتر، بینی و دهان است و داروهای گردی، قطره های مخصوصی بینی، عطسه آورها، بو کردنیها، غرغره ها، بازکنندههای مخصوصی مغز و یا فصد و حجامت باید بکار برود .

درباره ی خانم ممبینی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code