خانه / اخبار پزشکی / پوکى استخوان در یائسگى

پوکى استخوان در یائسگى

پوکى استخوان هم میتواند یک روند عادى ناشى از افزایش سن، یا یائسگى و یا اینکه در اثر بیمارى خاصى به وجود آید. در این مقاله از مجله پزشکى آسان طب به پوکى استخوان در یائسگى میپردازیم.

پوکى استخوان در اثر یائسگى

استخوان دائماً در حال نو و تازه شدن است. بدین ترتیب که بطور مستمر مقداری از تودهٔ استخوان تجزیه و برداشت و تقریباً به همان میزان بازسازی می شود. این روند تا سنین الی ۲۰ الی ۳۰ (بطور متوسط ۲۵) سالگی بیشتر به نفع ساخت و افزایش تودهٔ استخوانی است و به اصطلاح تعادل استخوانی مثبت است و استخوانها از بیشترین قدرت و استحکام (peak bone mass) برخوردار هستند.

حوالی این سنین دیگر تودهٔ استخوانی افزایش نمییابد و برای ۵ تا ۱۰ سال در یک سطح، تقریباً ثابت باقی میماند ولی پس از آن در صورت عدم پیشگیری، طی روند پیرشدن هر سال ۱٪ از تودهٔ استخوانی کاهش مییابد.

یائسگی یک روند طبیعی در خانمها بوده و معمولاً در ۴۵ تا ۵۵ سالگی رخ میدهد. علت یائسگی، کاهش شدید فعالیت غدد جنسی (تخمدانها) و در نتیجه افت شدید هورمونهای جنسی زنانه (یعنی استروژن و پروژسترون) است که ماحصل آن اختلال قاعدگی و در نهایت توقف عادات ماهانه و از دست دادن قدرت باروری است.

یکی از عواقب یائسگی، کاهش سرعت و قدرت بازسازی استخوانى در اثر کاهش استروژن است. بطوریکه میزان کاهش تودهٔ استخوانی از ۱٪ در سال در سنین قبل از یائسگی، به ۲ تا ۵٪‏ در سال در سنین پس از یائسگی می رسد و این روند برای ۱۰ تا ۱۵ سال ادامه مییابد.

بطوریکه در پایان این زمان ۵۰٪ تودهٔ استخوانی اسفنجی و ۳۰٪ تودهٔ استخوانی متراکم کاهش نشان میدهد و در همین سنین است (یعنی سنین ۷۵-۶۰) که شکستگی استخوانی بیش از هر زمان دیگری رخ میدهد.

آیا همه ى زنان یائسه دچار پوکى استخوان میشوند؟

اگر اقدامات پیشگیرانه صورت نگیرد (برطرف کردن و کنترل عوامل مستعد و تسهیل کنندهٔ پوکی استخوان) ۲۰ تا ۵۰٪ زنان یائسه دچار پوکى استخوان خواهند شد و در حدود نیمی از زنان بالای ۵۰ سال نیز تودهٔ استخوانی شان بوضوح کاهش نشان میدهد که خود این افراد مستعد پوکی استخوان خواهند بود.

درباره ی خانم شاه پوری

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code