خانه / اخبار پزشکی / اجزا و ترکیبات تشکیل دهنده ى استخوان ها

اجزا و ترکیبات تشکیل دهنده ى استخوان ها

این مقاله از مجله پزشکى آسان طب درباره ى ساختار استخوان و اجزا و ترکیبات تشکیل دهنده استخوان ها است. امیدواریم برایتان مفید و موثر واقع شود.

ساختار استخوان

از همان دوران جنینی در داخل شکم مادر استخوان ها شروع به تشکیل شدن می کنند و بعد از تولد استخوان ها به ۲۰۶ عدد میرسند. البته بعد از تولد تا مدتی تعدادی از آنها غضروفی بوده و بتدریج کاملاً استخوانی می شوند.

استخوان یک بافت زنده و فعال است و بطور دائم در حالی تازه شدن است، بطوریکه هر ۲ تا ۳ ماه یکبار بافت استخوانی بازسازی و تازه می شود.

اجزاى تشکیل دهنده ى استخوان ها

همانند سایر ارگانهای بدن، استخوان یک بافت زنده و فعال بوده و دارای عروق و اعصاب است. بافت استخوانی از دو جزء تشکیل شده است:

قسمت سلولی ومادهٔ زمینه (ماتریکس)

قسمت سلولى بافت استخوان

استخوان دارای سه نوع سلول است: (١) سلولهای استخوان ساز (OsteoblastS) که مسئول تولید و ترمیم استخوان هستند؛ (٢) سلول های استخوان خوار (Osteoclclast) که ماده معدنی استخوان را حل و جذب می کنند؛ و (۳) سلول های استخوانی کامل (Osteocyte) که همان سلولهای استخوان ساز هستند که توسط مادهٔ زمینه احاطه شده اند.

مادهٔ زمینه یا ماتریکس استخوان (Matrix)

قسمت اعظم استخوان را مادهٔ  زمینه تشکیل میدهد که شامل مواد آلی و معدنی است. مادهٔ آلی استخوان عمدتاً پروتئینی به نام کلاژن و مقدار کمی پلی ساکارید و چربی است. مادهٔ معدنی استخوان عمدتا املاح کلسیم (ترکیبات کربنات و فسفات کلسیم) است. پروتئین استخوان موجب استحکام، و املاح معدنی آن موجب سفت و سخت شدن استخوان می شود.

بطوریکه اگر استخوان را همانند یک تیر بتونی فرض کنیم، پروتئین استخوان به مثابه میله ها و آرماتور بتون و املاح معدنی به مثابه سیمان و شن و ماسهٔ آن است. همین ساختمان باعث شده است که استخوان را از سنگ گرانیت محکم تر و سخت تر کند.
حدود  ۹۹ ٪ کلسیم، ۹۰٪ فسفر، ۸۰٪ کربنات سیترات، ۶۰٪ منیزیم و ۳۵٪ سدیم (نمک) بدن در داخل استخوانها قرار دارد.

درباره ی خانم شاه پوری

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code