خانه / تغذیه / اثرات انواع چربی ها بر روی سلامتی

اثرات انواع چربی ها بر روی سلامتی

تقریبا همه ی غذاها حداقلی از مواد چربی را در خود دارند.متخصصان غذایی به چربی ها به عنوان موادی انرژی زا نظر می کنند، چرا که یک گرم مادهٔ غذایی دارای ۹کالری می باشد. تمام چربی ها هنگامی که ایجاد کالری می کنند با یکدیگر مساوی هستند، اما فرق زیادی بین سه نوع چربی وجود دارد. این سه نوع عبارتند از چربی های اشباع شده، چربیهای اشباع نشده چند پیوندی و چربی های اشباع نشده تکپیوندی، این سه نوع اثرات متفاوتی بر سلامتی شما دارند.با ما در این مقاله از مجله پزشکی آسان طب همراه باشید.

 

 

 

چربی های اشباع شده: این نوع، سطح کلسترول را در بدن شما بالا می برد. بیشتر چربیهای اشباع شده از منابع حیوانی به وجود می آیند، مانند گوشت، زردهٔ تخممرغ، کره و پنیر. این نوع چربی همچنین در نارگیل و روغن آن و نیز روغن نخل وجود دارد. شما می توانید مقدار چربی اشباع شده را با انتخاب مواد غذایی ای که مقدار چربی آنها پایین است یا از مواد لبنی و تولیدات گوناگون آن و نیز گوشت بسیار کم چرب به دست بیاورید. میتوانید با جدا کردن چربی زیادی از گوشت مقدار آن را کاهش دهید. برای مثال با این عمل می توانید مقدار ۱۳ گرم چربی را به ۴ گرم کاهش دهید. برای محافظت از قلبتان، چربی های اشباع شده را به ۱۰ درصد کالری از صددرصد کالری کاهش دهید.

 

 

 

چربی های اشباع نشده چند پیوندی: این نوع از چربی، کلسترول بد «ال دیال» را پایین می آورد، اما در عین حال کلسترول خوب «اچ دی ال» را نیز پایین می آورد. وجود مقدار کمی از این نوع چربی مانند روغن آفتابگردان و نیز روغن زعفران در رژیم غنایی شما بسیار مناسب است. اما بیشتر از آن توصیه نمیشود. روغن نباتی هیدروژنه و مارگارین، که از چربی های چند پیوندی اشباع نشده به دست می آید، همانند چربی اشباع شده در جریان خون شما عمل می کند. چربی ای که در هوای اتاق سفت میشود، آسیب بیشتری به سرخرگها و شریان های شما می رساند.

 

 

 

چربیهای اشباع نشده تک پیوندی: روغن زیتون یکی از بهترین منابع چربی سلامتی بخش بدن است که از این نوع چربیها به شمار میرود. چندین آزمایش به عمل آمده نشان داده است که این نوع چربى (روغن زیتون) کلسترول بد «الدی ال» را پایین آورده باعث بالا رفتن کلسترول خوب «اچ دی ال» گشته است.
این نوع از چربی ها همچنین از زیان رساندن به شریان ها جلوگیری می نماید، فشارخون بالا را پایین می آورد، با دیابت سر ناسازگاری دارد و باعث جلوگیری از بعضی سرطان ها می شود. همچنین روغن زیتون در شکست دادن سایر چربیهای مضر موفق بوده است و مدت طولانی تری بعد از صرف غذا اثر آن باقی میماند. همچنین باعث تقویت حافظهٔ شما هم می گردد. روغن کانولا، آووکادو و بادام زمینی و روغن آن نیز از چربی های اشباع نشده ساده یا تکپیوندی هستند. از این نوع چربی به جای چربی های اشباع شده مضر در رژیم غذایی خود استفاده کنید. برش هایی از آووکادو جانشین خوبی برای ساندویچ پنیر با سبزی است. مصرف مقداری کرهٔ بادام زمینی طبیعی مفیدتر از پنیر چرب می باشد. این نوع روغن کرهٔ بادام زمینی صددرصد سرشار از روغن های غیرهیدروژنه است.

 

در اسیدهای چربی ها  موازنه برقرار کنید.

 

 

 

امگا ۳: اسید چرب امگا ۳ در ماهی آزاد آلاسکایی، تن ماهی آلبا کور، ماهی ماکرل و ساردین خون شما را از حالت چسبندگی بیرون می آورد و از لخته شدن آن جلوگیری میکند. لازم به توضیح است که علت اصلی حملات قلبی همین لخته شدن خون در رگ است. امگا ۳ همچنین کلسترول بد را پایین می آورد و سطح تریگلیسیرید را متعادل نگه می دارد. خوردن این ماهیهای آب سرد می تواند شما را در برابر دیابت مقاوم نماید، همچنین از آشفتگی عصبی و نیز سرطان و امراض دیگر جلوگیری نماید. انجمن سلامت قلب امریکا خوردن دو نوبت از این ماهی ها را در هفته توصیه می کند. مخصوصاً خوردن این ماهی های حاوی اسید چرب امگا ۳ در هر هفته لازم است. نطفهٔ گیاهک گندم، گردو، تخم بزرک و نیز صرف سبزیجات سبز تیره مانند اسفناج و نظایر آن مقداری امگا۳ به بدن شما می رساند، اما نه به اندازهٔ خوردن این ماهیهای آب سرد.

امگا ۶: یک اسید چرب اصلی دیگر است که تأثیرش بسیار بیشتر از غذاهایی است که حاوی امگا۳ میباشد. بیشتر مردم ۱۰ تا ۲۵ بار بیشتر از امگا ۶ استفاده میکنند.

درباره ی خانم شاکری

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code