دوشنبه 2 بهمن 1396
خانه » خانواده » دلایل خیانت در زندگی خانوادگی به همسر

دلایل خیانت در زندگی خانوادگی به همسر

دلایل خیانت در زندگی مشترک بسیار است و این خیانت علت خیلی از طلاق هاست. در این خیانت ها گاهی خود همسر هم مقصر است. ولی تقصیر اصلی باز هم به شخص خیانت کننده بر می گردد. شخص خیانت کننده ممکنست هوس باز و تنوع طلب باشد یا دنبال پول باشد. شخص خیانت دیده هم ممکنست به اندازه کافی به شخص خیانت کننده محبت نکرده باشد یا برعکس بیش از حد به او محبت کرده باشد. در این بخش از مجله پزشکی آسان طب درباره دلایل خیانت اطلاعاتی را برای شما اماده کرده ایم.

دلایل خیانت
دلایل خیانت

دلایل خیانت در زندگی

در بحث عشق و مثلث عشق یکی از مهم‌ترین اضلاع یا قواعد آن، وجود تعهد در رابطه است و زمانی که به هر دلیلی این تعهد دچار مشکل شود رابطه زندگی خانوادگی به شدت آسیب خواهد دید. درحقیقت خیانت و بی‌وفایی از جمله مهم‌ترین مواردی است که به شدت رابطه زندگی زناشویی را دچار آسیب و مشکل می‌کند. ولی سوال این است که چرا این بی‌وفایی اتفاق می‌افتد.

دلایل خیانت
دلایل خیانت

دکتر حسین ابراهیمی‌مقدم روان‌شناس و مشاور خانواده در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری سلامانه در پاسخ به این سوال گفت: «با توجه به اینکه افراد با تیپ‌های شخصیتی متفاوت، درگیر مسائلی از این دست هستند، باید جنبه‌های مختلف گرایش به این رفتار را نظر گرفت. در خیلی از مواقع افراد به دلیل عدم صداقت طرف مقابل، ارضا نشدن نیازهای مختلف در زندگی مشترک و یا مسائلی از قبیل کم بودن میزان سطح پختگی طرف مقابل، لجبازی و… دست به این کار می‌زنند که البته هیچ‌کدام از این موارد نمی‌تواند توجیه‌کننده این رفتار باشد. البته دلایل دیگری نیز در بروز بی‌وفایی و خیانت تاثیرگذار است.»

وی در ادامه افزود: «کمرنگ بودن اعتقادات مذهبی نیز از جمله مواردی است که به شدت می‌تواند منجر به بروز خیانت شود. علاوه بر این، افرادی هم که به نوعی دچار اعتیاد جنسی هستند، اغلب مواقع رفتارهای خیانگرانه از خود نشان می‌دهند. آنها ارتباطات متعدد و بی‌شمار با افراد مختلف پایه‌ریزی می‌کنند و دیگران را به عنوان کسانی که سوژه شکارشان محسوب می‌شود، در نظر می‌گیرند و سعی و تلاششان بر این است که به هر طریق ممکن صید خود را به چنگ بیاورند و بتوانند با او در ارتباط باشند.»

این استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران همچنین گفت: «در بسیاری از مواقع نیز خیانت می‌تواند به دلیل مسائل عاطفی باشد. به عبارت دیگر فردی که در محیط خانواده به خوبی از نظر عاطفی تامین نشده، این احتمال وجود دارد که برای رفع نیازهای عاطفی خود به سمت ارتباط با افراد غریبه سوق پیدا کند که متاسفانه در درازمدت ادامه این رفتار، منجر به ایجاد رابطه‌های دیگر هم می‌شود. البته ناگفته نماند که گرایش فرد از نظر عاطفی به دیگران نیز نوعی خیانت محسوب می‌شود. علاوه بر این، اقدام به خیانت در افرادی هم که در دوران کودکی به نوعی شاهد خیانت دیگر اعضای خانه بوده‌اند هم شایع است. درحقیقت به دلیل اینکه قبح این مساله در ذهن آنها شکسته و به عنوان رفتاری قبیح شناخته نمی‌شود، آنها هم به خیانت در رابطه روی می‌آورند.»

ابراهیمی‌مقدم با اشاره به این مساله که در مواردی هم خیانت و بی‌وفایی شریک زندگی می‌تواند به دلیل تلافی کردن باشد، توضیح داد: «اغلب افرادی که از فرهنگ و اخلاق پایینی برخوردار هستند، در صورت شک به خیانت همسرشان، آنها هم برای تلافی چنین کاری را انجام می‌دهند که به هیچ عنوان این رفتار پذیرفته شده و قابل توجیه نیست.»

خیانت ، دلایل خیانت زن و شوهر ، علت خیانت کردن زن و مرد ، دلایل خیانت در زندگی خانوادگی
دلایل خیانت در زندگی

این روانشناس بالینی در نهایت نقش رسانه‌های غربی را در شکل‌گیری خیانت بی‌تاثیر ندانست و گفت: «افرادی که به شدت تحت‌تاثیر رسانه‌های غربی و شاهد انواع نمایش‌ها و سریالی‌هایی هستند که به نوعی رفتارهای خیانت‌آمیز بین افراد را توجیه می‌کند، بیشتر احتمال دارد دست به خیانت بزنند چون با تماشای این برنامه‌ها قبح این رفتارها کمرنگ می‌شود. به همین دلیل در جامعه اموری تقویت مبانی اخلاقی و تحکیم خانواده بیش از پیش تاکید می‌شود.»

همچنین ببینید

مواد اعتیادآور

مواد اعتیادآور و پیشگیری از وابستگی نوجوانان به آن

بیشتر افراد آرزو می کنند که مشکل مصرف مواد اعتیادآور در جامعه ریشه کن شود. …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Optimization WordPress Plugins & Solutions by W3 EDGE